Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն ապրիլի 8-ին հրամանագիր է ստորագրել Եվրոպայում սովորական զինված ուժերի մասին պայմանագրից (ԵՍԶՈՒ) հանրապետության դուրս գալու մասին։ Հրամանագիրը հրապարակվել է կառավարության պաշտոնական Resmi Gazete թերթում։
Փաստաթղթի տեքստում նշվում է, որ որոշվել է 2024 թվականի ապրիլի 8-ից կասեցնել Թուրքիայի Հանրապետության և ԵՍԶՈՒ պայմանագրի մասնակից այլ պետությունների միջև պայմանագրի կատարումը՝ համաձայն նախագահի հրամանագրի։
ԵՍԶՈՒ պայմանագիրը ստորագրվել է 1990 թվականի նոյեմբերի 19-ին Փարիզում և վավերացվել Թուրքիայի կառավարության կողմից 1992 թվականի հուլիսի 1-ին։ Պայմանագիրը սահմանափակում է 30 պետությունների զինված ուժերի հինգ հիմնական կատեգորիաների սովորական սպառազինությունների և տեխնիկայի քանակը(մարտական տանկեր, զրահատեխնիկա, 100 մմ և բարձր տրամաչափի հրետանային համակարգեր, մարտական ինքնաթիռներ և հարվածային ուղղաթիռներ): Այն նախատեսում է տեղեկատվության փոխանակում և ստուգումներ։
Ինչպես հիշեցնում է կառավարամետ Yeni Şafak թերթը այս որոշման կապակցությամբ, Ռուսաստանը դուրս եկավ ԵՍԶՈՒ պայմանագրից 2023 թվականի նոյեմբերին։ Սրանից հետո ԱՄՆ-ը և ՆԱՏՕ-ն հայտարարեցին պայմանագրով իրենց պարտավորությունների կասեցման մասին։ Այնուհետ Անկարան ափսոսանք է հայտնել ՆԱՏՕ-ի իր գործընկերների այս որոշման համար և կոչ արել վերադառնալ ԵՍԶՈՒ պայմանագրին։ Նշվում է, որ Թուրքիան ներկայիս որոշումը կայացրել է միջազգային լարվածության աճի պատճառով։
Թուրքական լրատվամիջոցները, վկայակոչելով դիվանագիտական աղբյուրները, հայտնում են, որ, ըստ Անկարայի, ներկայիս պայմաններում համաձայնագիրը կորցրել է իր իմաստը, և դրանով ստանձնած պարտավորությունները փաստացի չեն կատարվում։ Միաժամանակ նշվում է, որ համաձայնագրով նախատեսված պարտավորությունների կատարումը կասեցնելու որոշումը կարող է շրջելի լինել։

President Recep Tayyip Erdogan signed a decree on Turkey's withdrawal from the Treaty on Conventional Armed Forces in Europe (CFE). The decree was published in the official newspaper of the Turkish government, Resmi Gazete.
The decree states that it was decided to suspend the implementation of the agreement between Turkey and other countries participating in the CFE treaty, in accordance with the presidential decree, from April 8.
The CFE treaty was signed on November 19, 1990 in Paris and ratified by the Turkish government on July 1, 1992. This document limits the number of conventional weapons and equipment of five main categories of armed forces of 30 countries. Also, it provides for information exchange and inspections.
It is noted that Turkey made this decision due to the increase in international tension. Turkish media, citing diplomatic sources, report that, according to Ankara, the CFE treaty has lost its meaning in the current conditions, and the obligations assumed by it are not actually being fulfilled.
At the same time, however, it is noted that the decision to suspend the fulfillment of the obligations provided for by the CFE treaty can be reversed.