Հայաստանի պետականությունը զրոյացնելու, վերացնելու հաջորդ փորձը եղել է 2021 թվականի մայիսի 12-ին. Ընդամենը երկու օր անց այն բանից հետո, երբ ՀՀ ԱԺ-ն լուծարված էր, կառավարությունը հրաժարական տված՝ երկրում արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու նպատակով, Ադրբեջանի զինված ուժերը Սոթք-Խոզնավար հատվածում ներխուժեցին Հայաստանի ինքնիշխան տարածք: Այս մասին այսօր՝ ապրիլի 10-ին, կառավարության ծրագրի 2023 թվականի կատարողականի քննարկման ժամանակ իր ելույթում նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Այն ժամանակ կային ուժեր, որ մեզնից պահանջում էին ռազմական գործողություններ սկսել, որպեսզի ինչպես իրենք էին ասում, ՀԱՊԿ-ը գա մեզ օգնության: Նրանց պատկերացմամբ առանց ռազմական գործողությունների ՀԱՊԿ-ը չէր կարող նման բան անել, չնայած ՀԱՊԿ-ի դե յուրե ձևակերպված պարտավորությունները բոլորովին այլ բանի մասին էին վկայում»,-ասաց նա:
Նրա խոսքով, ավելի ուշ պարզվեց, որ ՀԱՊԿ-ը ոչ թե որպես դաշնակից էր ուզում գալ, այլ որպես խաղաղապահ, ինչով փաստացի ՀՀ-ին դուրս է դնում անվտանգային երաշխիքների իր համակարգից:
«Եթե Կառավարությունը տուրք տար էմոցիաներին և նման շեշտադրումներին, իրադարձությունները կարող էին ընթանալ հետեւյալ սցենարով. ռազմական գործողությունների ծավալում ՀՀ ինքնիշխան տարածքների խորքում, ընտրությունների չկայացում, ընտրվածիշխանության բացակայություն, ՀԱՊԿ ոչ թե դաշնակիցների, այլ խաղաղապահների ծավալում, ապա դրածո իշխանության ձեւավորում եւ ՀՀ պետականության փաստացի լուծարում:
Բայց ՀՀ ժողովուրդը բացառիկ պետականակենտրոնությունցուցաբերեց եւ արձագանքեց կառավարության եւ իշխող մեծամասնության կոչերին: Այդ դժվարին պայմաններում մենք կարողացանք ունենալ ընտրություններ, որոնք միջազգայինորեն գնահատվեցին որպես ազատ և ժողովրդավարական:
Բացի այդ, ի հեճուկս բոլոր կանխատեսումների, ժողովուրդն իր վստահության քվեն տվեց 2018 թվականին ժողովրդավարական, ոչ բռնի, թավշյա հեղափոխությունն  առաջնորդած քաղաքական ուժին: Սրանով, փաստորեն,  վստահության մանդատ ստացավ իրական Հայաստանը: ՀՀ ժողովուրդը հենց այս ռազմավարությունը որդեգրեց:
Իրական Հայաստանի դե յուրե վերահաստատումը տեղի ունեցավ 2022 թվականի սեպտեմբերյան պատերազմի բերումով, երբ հասկանալի դարձավ, որ 1996 և 1998 թվականներին մեր վզին գցված վզկապով մեզ քարշ են տալիս դեպի կառափնարան՝ գլխատելու մեր պետականությունն ու անկախությունը»,-հավելեց վարչապետը:
Նրա խոսքով, այդ ժամանակ Պրահայում կայացած քառակողմ հանդիպման ընթացքում կայացվեցին կարևոր որոշումներ՝ այն է, Հայաստանն ու Ադրբեջանը ճանաչեցին միմյանց տարածքային ամբողջականությունը և ինքնիշխանությունը 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հնչակագրի հիման վրա և համաձայնեցին սահմանազատումն իրականացնել ՝ հիմնվելով այդ հնչակագրի վրա:
«Չափազանց կարևոր է, որ Ադրբեջանի նախագահը վերջերս վերահաստատեց իր հավատարմությունը Պրահայի պայմանավորվածություններին և Ալմա-Աթայի հռչակագրին: Սա կարող է երկարաժամկետ խաղաղության և կայունության հիմք դառնալ և մենք պատրաստ ենք գնալ այդ ճանապարհով»,- ընդգծեց Փաշինյանը:

ОДКБ хотела прийти не как союзник, а как миротворец, что фактически выводило Армению из ее системы гарантий безопасности. Об этом во время обсуждения в парламенте отчета об исполнении 5-летней программы Правительства (2021-2026 гг.) за 2023 год заявил 10 апреля премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Он заметил, что очередная попытка ликвидации государственности Армении произошла 12 мая 2021 года. Пашинян напомнил, что всего через два дня после роспуска парламента и отставки Правительства Армении с целью проведения досрочных выборов в стране вооруженные силы Азербайджана вторглись на суверенную территорию Армении на участке Сотк – Хознавар. «В то время были силы, которые требовали от нас начала военных действий, чтобы, как они говорили, ОДКБ пришла нам на помощь. По их мнению, ОДКБ не могла бы сделать это без военных действий, хотя де-юре обязательства Организации указывали на совсем другое», – добавил глава кабмина.
Он описал события, которые могли бы иметь место, если бы Правительство Армении пошло по такому сценарию. «Развязывание военных действий в глубине суверенных территорий Армении, не проведение выборов, развертывание сил ОДКБ не как союзников, а как миротворцев, формирование марионеточной власти и фактический роспуск государственности Армении. Но народ Армении проявил исключительный государственный подход и откликнулся на призывы правящего большинства. В этих сложных условиях мы смогли провести выборы, которые были признаны международным сообществом свободными и демократическими», – отметил Пашинян.
По его словам, по итогам выборов мандат доверия получила реальная Армения, народ принял эту стратегию. «Восстановление де-юре реальной Армении произошло после сентябрьских военных действий 2022 года, когда стало ясно, что в 1996 и 1998 годах нас за поводок тянули к эшафоту, чтобы свергнуть нашу государственность и независимость», – подчеркнул премьер-министр.
Он заявил, что в ходе четырехсторонней встречи в Праге были приняты важные решения: Армения и Азербайджан признали территориальную целостность и суверенитет друг друга на основе Алма-Атинской декларации и договорились о проведении делимитации границы на основе этой декларации. «Примечательно, что президент Азербайджана недавно подтвердил свою приверженность пражским договоренностям и Алма-Атинской декларации. Это может стать основой долгосрочного мира и стабильности. Мы готовы пойти по этому пути», – заключил Никол Пашинян.