Նոր մանրամասներ են հայտնի դարձել Լոռիի մարզի Գոգավան գյուղի տներից մեկում, այսօր` նոյեմբերի 14-ին հրդեհից այրվածքներ ստացած երեխաների մասին:
Ինչպես դեպքի վայրից հայտնում է NEWS.am-ի թղթակիցը, այրվել է Մինաս Գասպարյանին պատկանող երկհարկանի առանձնատունը, ամբողջությամբ բռնկվել է առաջին հարկը, մասամբ այրվել է նաեւ երկրորդ հարկի մի հատվածը:
Պարզվել է, որ տանը գտնվել են 4 անչափահաս երեխաներ: Առաջինը հնարավոր է եղել կրակի ճիրաններից փրկել 1,5 տարեկան երեխային, ով թեթեւ այրվածքներ է ստացել եւ այժմ գտնվում է գյուղապետարանի բժշկի հսկողության ներքո:
Մյուս երեք երեխաներին տեղափոխել են Սպիտակի Ֆրիտյոֆ Նանսենի անվան հիվանդանոց:
Սպիտակի հիվանդանոցի գլխավոր բժիշկ Արսեն Մկրտչյանը NEWS.am-ի թղթակցին ասաց, որ երեքի վիճակն էլ ծայրահեղ ծանր է: Նրանցից մեկին` 4-ամյա Արման Գասպարյանին  հնարավոր է եղել բերել բավարար վիճակի եւ տեղափոխել Երեւան:
Բժշկի խոսքով, եթե մյուս երկու երեխաներին` 3 տարեկան Արեն եւ Գոռ Գասպարյաններին, փորձեն տեղափոխել Երեւան, նրանք, հնարավոր է, ճանապարհին մահանան, քանի որ նրանց վիճակը ծայրահեղ ծանր է:
Երեւանից մասնագետներ են հրավիրվել եւ երեխաների վիճակը բավարար վիճակի բերելուն պես, նրանց եւս կտեղափոխեն Երեւան:
Այրվել է երեխաների շնչափողը, մաշկի 50 տոկոսից ավելին: Նախնական տվյալներով, հրդեհի պատճառը եղել է փայտը. նրանք տանը փայտ են վառել:
Տուժածները երկու եղբայրների երեխաներ են:
Հրդեհի վայր է մեկնել մեկ մարտական հաշվարկ Սպիտակի հրշեջ փրկարարական ջոկատից: Հրդեհը մարվել է տեղի ուժերով, բնակչության ջանքերով:

Стали известны новые подробности о пожаре в одном из домов села Гогаран Лорийской области и пострадавших в пожаре детях.
Как сообщает корреспондент Новости Армении – NEWS.am с места происшествия, пожар произошел в двухэтажном доме, принадлежащем Минасу Гаспаряну – полностью выгорел первый этаж, частично сгорел второй.
В момент возгорания в доме находились четверо детей (дети двух братьев). Первым удалось вытащить из огня полуторагодовалого малыша. Ребенок получил легкие ожоги и сейчас находится под контролем сельского врача.
Остальные трое детей доставлены в больницу имени Фритьофа Нансена в Спитаке. По словам главврача больницы Арсена Мкртчяна, состояние детей крайне тяжелое. Один из малышей, 4-летний Арман, перевезен в Ереван. Состояние двоих мальчиков – 3-летних Арена  и Гора, не позволяет транспортировать их в столицу. В связи с этим, из Еревана в Спитак приглашены специалисты. Дети будут перевезены в Ереван как только это позволит их состояние.
У малышей повреждены дыхательные пути, а также более 50% поверхности тела. По предварительным данным, причиной возгорания стала дровяная печка.