Պակիստանի ՆԳՆ հակաահաբեկչական ստորաբաժանումը ձերբակալել է «Ալ-Կաիդա» ահաբեկչական ցանցի առաջնորդներից մեկին՝ Ամին ուլ-Հաքին։ Այս մասին հայտնում է Reuters գործակալությունը՝ հղում կատարելով գերատեսչության հայտարարությանը։
Լրատվամիջոցի փոխանցմամբ՝ իրավապահ մարմինները քրեական գործ են հարուցել Ամին ուլ-Հաքի դեմ՝ նրան մեղադրելով Փենջաբ նահանգի կարևոր օբյեկտներում լայնածավալ դիվերսիա ծրագրելու մեջ։ «Ահաբեկչության դեմ պայքարի վարչությունը հետախուզական գործակալությունների հետ միասին ձերբակալել է Ամին ուլ-Հաքին՝ Ալ-Կաիդայի առաջնորդ Ուսամա բեն Լադենի գլխավոր համախոհներից մեկին», - ասվում է գերատեսչության հաղորդագրության մեջ:
Ամին-ուլ-Հաքը ձերբակալվել է Փենջաբի Սարայ Ալամգիրից: Նա Ուսամա բեն Լադենի մտերիմն է 1996 թվականից և մասնակցել բազմաթիվ ահաբեկչական հարձակումների։ «Ամին-ուլ-Հաքի ձերբակալությունը կարևոր հաջողություն է Պակիստանում և ամբողջ աշխարհում ահաբեկչության դեմ շարունակվող պայքարում», - ընդգծել է CTD-ն:
Միջազգային ահաբեկիչ Ուսամա բեն Լադենը ​​ոչնչացվել է ԿՀՎ-ի գործողության ժամանակ 2011 թվականի մայիսին Աբոթաբադ քաղաքում (Պակիստանի Խայբեր Փախտունխվա նահանգ), որն այնուհետև հանգեցրեց խորը ճգնաժամի ԱՄՆ-ի և Պակիստանի հարաբերություններում:

Антитеррористическое подразделение МВД Пакистана арестовало одного из лидеров террористической сети «Аль-Каида» Амина уль-Хака. Об этом сообщило агентство Reuters со ссылкой на заявление ведомства.
По его данным, правоохранительные органы возбудили уголовное дело в отношении Амина уль-Хака, обвинив его в планировании широкомасштабных диверсий на важных объектах в провинции Пенджаб. «Департамент по борьбе с терроризмом совместно со спецслужбами задержал Амина уль-Хака, одного из главных сообщников главаря «Аль-Каида» Усамы бен Ладена», - говорится в заявлении ведомства.
Амин-уль-Хак был арестован в городе Сарай Аламгир в Пенджабе. Он был близким соратником Усамы бен Ладена с 1996 года и принимал участие во многих террористических атаках. «Арест Амина- уль-Хака является важным успехом в продолжающейся борьбе с терроризмом в Пакистане и во всем мире», - подчеркнули в CTD.
Международный террорист Усама бен Ладен был ликвидирован при операции ЦРУ в мае 2011 года в городе Абботтабад (пакистанская провинция Хайбер-Пахтунхва), что привело тогда к глубокому кризису в отношениях между США и Пакистаном.