Կիպրաթուրքերի առաջնորդ Էրսին Թաթարը նպատակահարմար չի համարում  ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի և կիպրահույների առաջնորդ Նիկոս Խրիստոդուլիդեսի հետ Կիպրոսի խնդրի վերաբերյալ եռակողմ հանդիպում անցկացնելը և հայտնում, որ կազմակերպության գլխավոր քարտուղարից նման հրավեր չի ստացվել։ Այս մասին տեղեկացնում է Kibris թերթը։
«ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Գուտերեշից եռակողմ հանդիպման ոչ մի հրավեր չկա։ Մենք հավանություն չենք տալիս դրա անցկացմանը ներկա պայմաններում։ Նման հանդիպման համար հիմքեր չկան»,- Հյուսիսային Կիպրոսի չճանաչված թուրքական հանրապետության նախագահի խոսքն է մեջբերում պարբերականը։
«Բանակցությունները չեն կարող սկսվել այնքան ժամանակ, քանի դեռ չի գրանցվել մեր ինքնիշխան հավասարությունը և հավասար միջազգային կարգավիճակը»,- նշել է նա։ Ըստ նրա, «կիպրահույների մտադրությունն է [բարենպաստ] տպավորություն թողնել և փորձել ճնշում գործադրել թուրքական կողմի վրա»։ «Մենք նման խաղերի չենք մասնակցում»,- ընդգծել է նա։
Ըստ Թաթարի, կղզու խնդրի լուծման որոնումը դաշնային հիմունքներով ավարտվել է 2017 թվականի Կրան Մոնտանայում խզված բանակցություններով, ուստի կիպրաթուրքական կողմը մտադիր չէ դրանք վերսկսել։ «Քանի որ ակնհայտ է, որ [կողմերը] ընդհանուր տեսակետ չունեն, ուստի եռակողմ կամ որևէ այլ ձևաչափով հանդիպման կարիք չկա»,- եզրափակել է նա։
Շաբաթ երեկոյան Կիպրոսի Հանրապետության նախագահ Նիկոս Խրիստոդուլիդեսն ասել էր, որ Գուտերեշը Կիպրոսի համայնքների ղեկավարներին հրավիրել է կղզու խնդրի կարգավորման վերաբերյալ եռակողմ հանդիպման, որը նախատեսված է օգոստոսի 13-ին Նյու Յորքում: Նախագահը հայտարարել էր, որ ընդունել է այդ հրավերը։

Лидер турок-киприотов Эрсин Татар не видит оснований для проведения трехсторонней встречи с генеральным секретарем ООН Антониу Гутерришем и лидером греков-киприотов Никосом Христодулидисом по урегулированию кипрской проблемы и считает, что от генсека организации не поступало такого приглашения. Об этом сообщила газета Kibris.
«От генерального секретаря ООН Гутерриша нет никакого приглашения на трехстороннюю встречу. Мы не одобряем ее проведение в нынешних обстоятельствах. Оснований для такой встречи нет», - приводит издание слова президента непризнанной Турецкой республики Северного Кипра.
«Переговоры не могут начаться до тех пор, пока не будет зарегистрировано наше суверенное равенство и равный международный статус», - отметил он. По мнению лидера турок-киприотов, "намерение греков-киприотов состоит в том, чтобы произвести [благоприятное] впечатление и попытаться оказать давление на турецкую сторону». «Мы не ведемся на эти игры», - подчеркнул он.
По словам Татара, поиск решения проблемы острова на федеративной основе завершился на сорванных переговорах в Кран-Монтане в 2017 году, поэтому турко-кипрская сторона не намерена возобновлять их. «Поскольку факт отсутствия [у сторон] общей точки зрения очевиден, то нет и необходимости в трехсторонней встрече или каком-либо ином формате», - резюмировал он.
Вечером в субботу президент Республики Кипр Никос Христодулидис сообщил, что Гутерриш пригласил лидеров общин Кипра на трехстороннюю встречу по урегулированию на острове, которая запланирована на 13 августа в Нью-Йорке. Президент заявил, что принял это приглашение.