ԱՄՆ փոխնախագահ և նախագահի դեմոկրատ թեկնածու Քամալա Հարիսը շաբաթ օրը իր հանրապետական ​​մրցակից Դոնալդ Թրամփին կոչ է արել հեռուստաբանավեճն անցկացնել միացված խոսափողով՝ ամբողջ միջոցառման ընթացքում: Հարրիսն ու ԱՄՆ նախկին նախագահը երկուսն էլ համաձայնել են ուղիղ եթերում հեռուստաբանավեճին, որը սեպտեմբերի 10-ին կկազմակերպի ABC News-ը:
«Դոնալդ Թրամփը տուրք է տալիս իր խորհրդականներին, որոնք նրան արգելում են ուղիղ եթերում բանավիճել խոսափողը միացրած։ «Եթե սեփական թիմը նրան չի վստահում, Ամերիկայի ժողովուրդը, միանշանակ, չի կարողանա վստահել»,- գրել է Հարրիսը X-ի  իր միկրոբլոգում։
Մեր թեկնածություններն առաջադրել ենք Միացյալ Նահանգների նախագահի պաշտոնին: Եկեք թափանցիկ բանավիճենք՝ մշտապես միացված խոսափողներով»։
Թրամփն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ նախընտրում է միացված լինել իր խոսափողին, և որ իրեն դուր չի եկել, երբ այն նախագահի այն ժամանակվա թեկնածու Ջո Բայդենի հետ անցկացված վերջին բանավեճի ժամանակ անջատվել էր։
Այսպես կոչված «թեժ միկրոֆոնները» կարող են օգնել կամ վնասել քաղաքական թեկնածուներին՝ որսալով մեկնաբանություններ, որոնք երբեմն նախատեսված չեն հանրության համար: Խլացված խոսափողներն էլ բանավիճողներին հնարավորություն չեն տալիս ընդհատել իրենց ընդդմիախոսներին:
Բանավեճը Բայդենի նախագահական ընտրապայքարից դուրս մնալուց ի վեր Թրամփի հետ Հարրիսի առաջին դիմակայությունը կլինի, երբ հունիսին CNN-ի ուղիղ եթերում Բայդենը անհաջող ելույթ ունեցավ, ինչը հարցեր առաջացրեց ԱՄՆ գործող նախագահի մտավոր կարողությունների վերաբերյալ:

Вице-президент, кандидат в президенты США от Демократической партии Камала Харрис в субботу призвала своего соперника-республиканца Дональда Трампа провести с ней дебаты с включенными микрофонами на протяжении всего мероприятия. Харрис и бывший президент США оба согласились на дебаты, которые будут организованы телеканалом ABC News 10 сентября.
«Дональд Трамп сдается своим советникам, которые не позволяют ему вести дебаты с микрофоном в прямом эфире. Если его собственная команда не доверяет ему, то американский народ определенно не сможет, - написала Харрис в своем микроблоге в X. - Мы баллотируемся на пост президента Соединенных Штатов. Давайте вести дебаты прозрачно - все время с включенными микрофонами».
Трамп ранее заявлял, что предпочитает, чтобы его микрофон был включен, и что ему не понравилось, когда он был выключен во время последних дебатов против тогдашнего кандидата в президенты Джо Байдена.
Так называемые «горячие микрофоны» могут помочь или навредить политическим кандидатам, улавливая комментарии, которые иногда не предназначены для публики. Микрофоны с отключенным звуком также не позволяют участникам дебатов перебивать своих оппонентов.
Эти дебаты станут первым столкновением Харрис и Трампа с тех пор, как Байден выбыл из президентской гонки после неудачного выступления на дебатах CNN в июне, вызвавшего сомнения в его умственном состоянии.