Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն հայտարարել է, որ 2024թ. Սուրբ Ծնունդը Վենեսուելայում կնշվի ոչ թե դեկտեմբերի 25-ին, այլ հոկտեմբերի 1-ին։
«Հիմա սեպտեմբերն է, եւ արդեն զգացվում է Սուրբծննդյան մոտենալը։ Ուստի այս տարի, ի նշան հարգանքի եւ երախտագիտության, ես պատրաստվում եմ կարգադրել, որ Սուրբ Ծնունդը նշվի հոկտեմբերի 1-ին»,- հայտնել է Մադուրոն ազգային տեսաեթերի ժամանակ։
Սուրբ Ծնունդը տեղափոխելու մասին հայտարարությունն արվել է այն բանից մի քանի ժամ հետո, երբ դատախազությունը ընդդիմության ղեկավար Էդմունդո Գոնսալես Ուրուտիայի ձերբակալման օրդեր էր տվել։ Նա Մադուրոյի մրցակիցն էր նախագահական ընտրություններում։
Արեւմտյան ԶԼՄ-ները կարծում են, որ Սուրբ Ծնունդը տեղափոխելու որոշումն ընդունվել է, որպեսզի շեղի երկրի բնակիչներին քաղաքական ճգնաժամից։
Մուդորոն առաջին անգամ չէ, որ հայտարարում է Սուրբ Ծնունդը տեղափոխելու մասին։ 2020թ., կորոնավիրուսի համավարակի ժամանակ, նա տոնը տեղափոխել էր հոկտեմբերի 15-ին, մեկ տարի հետո՝ հոկտեմբերի 4-ին։

Президент Венесуэлы Николас Мадуро объявил, что в 2024 году Рождество в Венесуэле будет отмечаться 1 октября, а не 25 декабря.
«Сейчас сентябрь, и уже чувствуется приближение Рождества. Поэтому в этом году — в знак уважения и благодарности — я собираюсь издать указ о переносе Рождества на 1 октября», — заявил Мадуро во время национального телеэфира.
Заявление о переносе Рождества было сделано через несколько часов после того, как прокуратура выдала ордер на арест Эдмундо Гонсалеса Уррутиа — лидера оппозиции, который был соперником Мадуро на президентских выборах.
Западные СМИ полагают, что решение о переносе Рождества было принято, чтобы отвлечь жителей страны от политического кризиса.
Мадуро не впервые объявляет о переносе Рождества. В 2020 году, во время пандемии коронавируса, он перенес празднование на 15 октября, годом позже — на 4 октября.