Հայաստանի ՀՆԱ աճը տարեկան կտրվածքով կկազմի մոտ 5 տոկոսով: Այսօր` դեկտեմբերի 2-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման կանխատեսում արեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը: Հիշեցնենք, որ 2011 թ. պետական բյուջեի հիմքում դրված էր ՀՆԱ 4.6 տոկոս կանխատեսումը:
Ըստ Տ. Դավթյանի` տնտեսական աճը հիմնականում ձեռք է բերվում տնտեսության իրական սեկտորի հաշվին: Այսպես` արդյունաբերության աճը կկազմի 12-13 տոկոս, 20-25 տոկոսով կաճի արտահանումը, աճ է գրանցվում զբոսաշրջության, գյուղատնտեսության ոլորտներում: «Միայն շինարարության ցուցանիշն է նվազում, որը բացասական չեմ համարի, քանի որ դա բերում է ՀՆԱ-ի անհավասարակշռության հարթեցմանը»,- ասաց Տ. Դավթյանը:
Նա նաեւ հույս հայտնեց, որ Եվրոպայում եւ ԱՄՆ-ում իրականացվող հակաճգնաժամային միջոցառումները կտան իրենց արդյունքը` գլոբալ ճգնաժամի երկրորդ ալիքից հնարավոր կլինի խուսափել:

YEREVAN.- The GDP growth will make about 5% in Armenia in a year interval, Economy Minister Tigran Davtyan told journalists on Friday.  The 2011 state budget envisages 4.6% GDP growth in Armenia.
According to Davtyan, economic growth has been largely achieved through the real sector of economy. Thus, industrial growth will make 12-13%, exports will increase by 20-25%, growth in tourism and agriculture is registered.
“Only the construction rate is reducing. I believe it is not a negative phenomenon, since it leads to a smoothing of GDP imbalance,” said Davtyan.
He also expressed assertion that the anti-crisis measures in Europe and the U.S. will yield results and it will be possible to avoid the second wave of the global crisis.