Հիմք ընդունելով Հարավային Կովկասում և նրա շուրջը ձևավորված աշխարհաքաղաքական թնջուկն ու այդ համատեքստում Հայաստանի առանցքային դերը՝ Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետության նախկին պաշտպանության նախարար Սամվել Բաբայանը հանդես է եկել «Հայաստանի դիրքավորման պոտենցիալը աշխարհաքաղաքական գործընթացների համատեքստում» վերտառությամբ հոդվածաշարով։
Հոդվածաշարի երեք մասերում Սամվել Բաբայանը վերլուծում է Հայաստանի Հանրապետության դիրքավորման երեք հնարավորություններն ու դրանցից յուրաքանչյուրի հավանական հետևանքները Հայաստանի և Հարավային Կովկասով շահագրգիռ աշխարհաքաղաքական կենտրոնների համար։
Ստորեւ ներկայացնում ենք հոդվածաշարի 3-րդ մասը:
«ՄԱՍ 3
Հայաստանի դիրքավորման պոտենցիալը աշխարհաքաղաքական գործընթացների համատեքստում․ դեպի հավասարակշռված, համապարփակ և երկարաժամկետ խաղաղություն
Արևմտյան կամ ռուս-վրաց-իրանական վեկտորներից յուրաքանչյուրի ընտրությունը հանգեցնելու է աշխարհաքաղաքական մյուս կենտրոն(ներ)ի հետ բախման՝ Հայաստանի համար ակնհայտ ծանր հետևանքներով։ Այնինչ, ինչպես նշվել է, պայմանավորված աշխարհագրական դիրքով, Հայաստանը կարող է և պետք է վարի հավասար հնարավորությունների բազմավեկտոր քաղաքականություն՝ ոչ թե նվազագույնի հասցնելու, այլև բացառելու աշխարհաքաղաքական շահերի բախման խաչմերուկի վերածվելու հավանականությունը։ Նման մոտեցման հիմքում աներկբայորեն ընկած պետք է լինեն այնպիսի հիմնարար սկզբունքներ, ինչպիսիք են՝
ա) ՀՀ-ի՝ համակողմանիորեն հաշվարկված և սահմանված ազգային-անվտանգային շահերը,
բ) տարածաշրջանով շահագրգիռ սուբյեկտների ազգային-անվտանգային շահերի հետ հայկական շահերի համադրելիության հնարավորությունը,
գ) հայկական շահերի հիմնավորմամբ տարածաշրջանային և արտատարածաշրջանային սուբյեկտներից յուրաքանչյուրի շահերին հակառակ մյուսների շահերի առաջմղման բացառումը։
Երկարաժամկետ հեռանկարում ՀՀ-ի ապագան սույն հիմնարար սկբունքների հիմքով և հիմնավորմամբ առաջնորդվելու կամքի դրսևորումն է՝ որպես հավասարակշռված, համապարփակ և հարատև խաղաղության ընտրություն։ Մասնավորապես․
Պրոակտիվ դիվանագիտություն Եվրոպայի և ԱՄՆ-ի հետ՝ վերանայելու Իրանի նկատմամբ տնտեսական պատժամիջոցները, որպեսզի իրանական և թուրքմենական գազը տարանցվի Հայաստան – Վրաստան – Սև ծով – Բուլղարիա խողովակաշարով՝ բացառելով կասպյան ավազանի հարստությունների արտահանման մենաշնորհային դիրքը։ Այսինքն՝ դիվերսիֆիկացնել տարածաշրջանի էներգետիկ կախվածությունը Ադրբեջանից ու Թուրքիայից և հավասարակշռություն ստեղծել, ինչը միաժամանակ կչեզոքացնի ավելորդ լարվածությունը տարածաշրջանում։ Արևմտյան երկրներն այսպիսով ստանում են միաժամանակ երեք երկրից՝ Ռուսաստանից, Իրանից և Ադրբեջանից, գազ ներկրելու, ըստ այդմ՝ ներկրվող երկր(ներ)ի և գնային քաղաքականության ընտրության հնարավորություն։
ՀՀ-ի իրավազորության ներքո պարզեցված ընթացակարգով Մեղրիի ենթակառուցվածքի բացում, դիցուք՝ Կալինինգրադի մոդելով (որը բխում է այդ թվում՝ Ռուսաստանի, հավաքական Արևմուտքի, Ադրբեջանի և Թուրքիայի ազգային շահերից ու առաջնահերթություններից)՝ Արդբեջանի կողմից ՀՀ-ի տարածքային ամբողջականությունը 1925-26թթ․ քարտեզների իրավական հիմքով ճանաչելու նախապայմանով։
Որևէ երկրի կամ կազմակերպության ռազմաքաղաքական ներկայության բացառում՝ ի հակակշիռ մեկ այլ երկրի կամ կազմակերպության։
Հավաքական մարմիններում ՀՀ-ի անդամակցության սառեցում և նոր մարմինների անդամակցության գործընթացի կասեցում։ Քանի որ Հայաստանը, Վրաստանը և Ադրբեջանը սովորաբար չեն դիտարկվում առանձին-առանձին, այլ որպես մեկ միասնական միավոր, այս երեք երեկրները պետք է նախևառաջ հաջողեն տարածաշրջանային (ներքին) ինտեգրացիոն գործընթացները, իսկ ապագայում վեկտորի ընտրության անհարաժեշտության դեպքում հանդես գան մեկ միասնական մոտեցմամբ։ Իսկ ներքին միասնական մոտեցման բացակայությունը հանգեցնելու է տարածաշրջանային խնդիրների խորացման՝ ստեղծելով պայթունավտանգ իրավիճակ։
Երկկողմ պրոակտիվ բանակցություններ՝ հավասար հնարավորությունների քաղաքականության սկզբունքով․
սահմանակից երկրների հետ ինտեգրացիոն-համագործակցային ճանապարհային քարտեզի մշակում, ըստ այսմ՝ իրավապայմանագրային ամրապնդում,
տարածաշրջանով շահագրգիռ սուբյեկտների հետ երկկողմ իրավապայմանագրային հարաբերությունների հաստատում։
ՀՀ-ի պաշտպանությունը, անվտանգությունը, տարածքային ամբողջականությունը և սահմանների անձեռնմխելիությունը ՀՀ-ն ապահովում է ինքնուրույն՝ բոլոր գործընկերների հետ հավասար գործակցային սկզբունքով»:

Based on the geopolitical quagmire formed in and around the South Caucasus and the key role of Armenia in that context, Samvel Babayan, the former Secretary of the Security Council and former Minister of Defense of Artsakh (Nagorno-Karabakh), has publicized a series of articles entitled "The Potential for Armenia’s positioning in the context of geopolitical processes."
In the three parts of these article series, Babayan analyzes the three possibilities of the positioning of the Republic of Armenia (RA) and the possible consequences of each of them for Armenia and the geopolitical centers interested in the South Caucasus.
Below we present the third part of this article series.
“Potential for Armenia’s Positioning in the Context of Geopolitical Processes; towards a Balanced, Comprehensive and Lasting Peace.
Choosing any of the Western or Russian-Georgian-Iranian vectors will lead to a clash with another geopolitical center, with obvious dire consequences for Armenia. Meanwhile, as already noted, due to its geographical location, Armenia can and should pursue a multi-vector policy of equal opportunities, not minimizing, but excluding the possibility of the country turning into a crossroads of clashes of geopolitical interests. This approach should be based on fundamental principles such as:
- a) comprehensively calculated and defined interests of the national security of the Republic of Armenia,
- b) the possibility of combining the interests of Armenia with the national security interests of entities interested in the region,
- c) exclusion of the promotion of the interests of third parties allegedly guided by Armenian interests if they are to the detriment of the interests of each of the regional and extra-regional subjects.
In the long term, the future of the Republic of Armenia is a manifestation of the will to be guided by the listed fundamental principles as a choice for a balanced, comprehensive and lasting peace.
Proactive diplomacy with Europe and the US to revise economic sanctions against Iran, so that Iranian and Turkmen gas can be transported through the Armenia - Georgia - Black Sea - Bulgaria pipeline, eliminating the monopoly on the export of Caspian wealth. That is, to diversify the region’s energy dependence on Azerbaijan and Turkey and create a balance that also neutralizes excessive tension in the region. Thus, Western countries will have the opportunity to import gas simultaneously from three countries: Russia, Iran and Azerbaijan, and, accordingly, the choice of importing country(s) and pricing policy.
Opening Meghri infrastructure under jurisdiction RA with a simplified procedure, according to the Kaliningrad model (which follows from the national interests and priorities of Russia, the collective West, Azerbaijan and Turkey), with the precondition of recognition by Azerbaijan of the territorial integrity of the Republic of Armenia based on maps of 1925-26.
Exclusion of the military-political presence of any country or organization as opposed to another country or organization.
Freezing the RA's membership in collective bodies and suspending the process of membership in new bodies. Since Armenia, Georgia and Azerbaijan, as a rule, are not considered separately, but as a single whole, these three countries must achieve success, first of all, in regional (internal) integration processes, and in the future, if it is necessary to choose a vector, take a unified approach. The absence of a unified domestic political approach will lead to the deepening of regional conflicts and the creation of an explosive situation.
Bilateral proactive negotiations based on the principle of equal opportunity policy:
- development of a roadmap for integration and cooperation with border countries, with legal contractual support,
- establishment of bilateral legal relations with entities interested in the region.
Republic of Armenia ensures the protection, security, territorial integrity and inviolability of the borders of the Republic of Armenia independently, according to the principle of equal interaction with all partners.”