Հիմք ընդունելով Հարավային Կովկասում և նրա շուրջը ձևավորված աշխարհաքաղաքական թնջուկն ու այդ համատեքստում Հայաստանի առանցքային դերը՝ Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետության նախկին պաշտպանության նախարար Սամվել Բաբայանը հանդես է եկել «Հայաստանի դիրքավորման պոտենցիալը աշխարհաքաղաքական գործընթացների համատեքստում» վերտառությամբ հոդվածաշարով։
Հոդվածաշարի երեք մասերում Սամվել Բաբայանը վերլուծում է Հայաստանի Հանրապետության դիրքավորման երեք հնարավորություններն ու դրանցից յուրաքանչյուրի հավանական հետևանքները Հայաստանի և Հարավային Կովկասով շահագրգիռ աշխարհաքաղաքական կենտրոնների համար։
Ստորեւ ներկայացնում ենք հոդվածաշարի 3-րդ մասը:
«ՄԱՍ 3
Հայաստանի դիրքավորման պոտենցիալը աշխարհաքաղաքական գործընթացների համատեքստում․ դեպի հավասարակշռված, համապարփակ և երկարաժամկետ խաղաղություն
Արևմտյան կամ ռուս-վրաց-իրանական վեկտորներից յուրաքանչյուրի ընտրությունը հանգեցնելու է աշխարհաքաղաքական մյուս կենտրոն(ներ)ի հետ բախման՝ Հայաստանի համար ակնհայտ ծանր հետևանքներով։ Այնինչ, ինչպես նշվել է, պայմանավորված աշխարհագրական դիրքով, Հայաստանը կարող է և պետք է վարի հավասար հնարավորությունների բազմավեկտոր քաղաքականություն՝ ոչ թե նվազագույնի հասցնելու, այլև բացառելու աշխարհաքաղաքական շահերի բախման խաչմերուկի վերածվելու հավանականությունը։ Նման մոտեցման հիմքում աներկբայորեն ընկած պետք է լինեն այնպիսի հիմնարար սկզբունքներ, ինչպիսիք են՝
ա) ՀՀ-ի՝ համակողմանիորեն հաշվարկված և սահմանված ազգային-անվտանգային շահերը,
բ) տարածաշրջանով շահագրգիռ սուբյեկտների ազգային-անվտանգային շահերի հետ հայկական շահերի համադրելիության հնարավորությունը,
գ) հայկական շահերի հիմնավորմամբ տարածաշրջանային և արտատարածաշրջանային սուբյեկտներից յուրաքանչյուրի շահերին հակառակ մյուսների շահերի առաջմղման բացառումը։
Երկարաժամկետ հեռանկարում ՀՀ-ի ապագան սույն հիմնարար սկբունքների հիմքով և հիմնավորմամբ առաջնորդվելու կամքի դրսևորումն է՝ որպես հավասարակշռված, համապարփակ և հարատև խաղաղության ընտրություն։ Մասնավորապես․
Պրոակտիվ դիվանագիտություն Եվրոպայի և ԱՄՆ-ի հետ՝ վերանայելու Իրանի նկատմամբ տնտեսական պատժամիջոցները, որպեսզի իրանական և թուրքմենական գազը տարանցվի Հայաստան – Վրաստան – Սև ծով – Բուլղարիա խողովակաշարով՝ բացառելով կասպյան ավազանի հարստությունների արտահանման մենաշնորհային դիրքը։ Այսինքն՝ դիվերսիֆիկացնել տարածաշրջանի էներգետիկ կախվածությունը Ադրբեջանից ու Թուրքիայից և հավասարակշռություն ստեղծել, ինչը միաժամանակ կչեզոքացնի ավելորդ լարվածությունը տարածաշրջանում։ Արևմտյան երկրներն այսպիսով ստանում են միաժամանակ երեք երկրից՝ Ռուսաստանից, Իրանից և Ադրբեջանից, գազ ներկրելու, ըստ այդմ՝ ներկրվող երկր(ներ)ի և գնային քաղաքականության ընտրության հնարավորություն։
ՀՀ-ի իրավազորության ներքո պարզեցված ընթացակարգով Մեղրիի ենթակառուցվածքի բացում, դիցուք՝ Կալինինգրադի մոդելով (որը բխում է այդ թվում՝ Ռուսաստանի, հավաքական Արևմուտքի, Ադրբեջանի և Թուրքիայի ազգային շահերից ու առաջնահերթություններից)՝ Արդբեջանի կողմից ՀՀ-ի տարածքային ամբողջականությունը 1925-26թթ․ քարտեզների իրավական հիմքով ճանաչելու նախապայմանով։
Որևէ երկրի կամ կազմակերպության ռազմաքաղաքական ներկայության բացառում՝ ի հակակշիռ մեկ այլ երկրի կամ կազմակերպության։
Հավաքական մարմիններում ՀՀ-ի անդամակցության սառեցում և նոր մարմինների անդամակցության գործընթացի կասեցում։ Քանի որ Հայաստանը, Վրաստանը և Ադրբեջանը սովորաբար չեն դիտարկվում առանձին-առանձին, այլ որպես մեկ միասնական միավոր, այս երեք երեկրները պետք է նախևառաջ հաջողեն տարածաշրջանային (ներքին) ինտեգրացիոն գործընթացները, իսկ ապագայում վեկտորի ընտրության անհարաժեշտության դեպքում հանդես գան մեկ միասնական մոտեցմամբ։ Իսկ ներքին միասնական մոտեցման բացակայությունը հանգեցնելու է տարածաշրջանային խնդիրների խորացման՝ ստեղծելով պայթունավտանգ իրավիճակ։
Երկկողմ պրոակտիվ բանակցություններ՝ հավասար հնարավորությունների քաղաքականության սկզբունքով․
սահմանակից երկրների հետ ինտեգրացիոն-համագործակցային ճանապարհային քարտեզի մշակում, ըստ այսմ՝ իրավապայմանագրային ամրապնդում,
տարածաշրջանով շահագրգիռ սուբյեկտների հետ երկկողմ իրավապայմանագրային հարաբերությունների հաստատում։
ՀՀ-ի պաշտպանությունը, անվտանգությունը, տարածքային ամբողջականությունը և սահմանների անձեռնմխելիությունը ՀՀ-ն ապահովում է ինքնուրույն՝ բոլոր գործընկերների հետ հավասար գործակցային սկզբունքով»:

Бывший министр обороны Нагорно-Карабахской (Арцах) республики Самвел Бабаян опубликовал третью часть статьи «Потенциал позиционирования Армении в контексте геополитических процессов: к сбалансированному, всеобъемлющему и долгосрочному миру».
«Выбор любого из западных или российско-грузино-иранских векторов приведет к приведет к столкновению с другим геополитическим центрами, с очевидными тяжелыми последствиями для Армении. Между тем, как уже отмечалось, в силу своего географического положения Армения может и должна проводить многовекторную политику равных возможностей, не минимизируя, а исключая возможность превращения страны в перекресток столкновения геополитических интересов. В основе такого подхода должны лежать такие основополагающие принципы, как:
а) Всесторонне рассчитанные и определенные интересы национальной безопасности РА,
б) возможность сочетаемости интересов Армении с интересами национальной безопасности заинтересованных в регионе субъектов,
в) исключение продвижения интересов третьих субъектов, руководствующихся якобы в армянских интересах, если они идут в ущерб интересов каждого из региональных и внерегиональных субъектов.
В долгосрочной перспективе будущее РА – это проявление воли руководствоваться перечисленными основополагающими принципами, как выбор сбалансированного, всеобъемлющего и долгосрочного мира.
Потенциальными отправными точками стратегии национальной безопасности должны стать, в частности:
Проактивная дипломатия с Европой и США по пересмотру экономических санкций против Ирана, чтобы иранский и туркменский газ мог транспортироваться по трубопроводу Армения-Грузия-Черное море-Болгария, исключая монополию на экспорт каспийских богатств. То есть, диверсифицировать энергетическую зависимость региона от Азербайджана и Турции и создать равновесие, которое также нейтрализует чрезмерную напряженность в регионе. Таким образом, западные страны получат возможность импортировать газ одновременно из трех стран: России, Ирана и Азербайджана, и соответственно – выбора стран(ы)-импортеров(а) и ценовую политику.
Открытие инфраструктуры Мегри под юрисдикцией РА по упрощенной процедуре, по калининградской модели (которая вытекает из национальных интересов и приоритетов России, коллективного Запада, Азербайджана и Турции), с предусловием признания со стороны Азербайджана территориальной целостности Республики Армения на основании карт 1925-26 гг.
Исключение военно-политического присутствия любой страны или организации в противовес другой страны или организации.
Замораживание членства РА в коллективных органах и приостановление процесса членства в новых органах. Поскольку Армения, Грузия и Азербайджан как правило не рассматриваются по отдельности, а как единое целое, то эти три страны должны добиться успеха в первую очередь в региональных (внутренних) интеграционных процессах, а в дальнейшем, в случае необходимости выбора вектора, выступить единым подходом. Отсутствие единого внутриполитического подхода приведет к углублению региональных конфликтов и созданию взрывоопасной ситуации.
Двусторонние проактивные переговоры, основанные на принципе политики       равных возможностей:
- разработка дорожной интеграционно-сотруднической карты с приграничными странами, с правовым договорным закреплением,
- установление двусторонних договорно-правовых отношений с заинтересованными в регионе субъектами.
Республика Армения обеспечивает защиту, безопасность, территориальную целостность и неприкосновенность границ Республики Армения самостоятельно, по принципу одинакового взаимодействия со всеми партнерами», - пишет Бабаян.