ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը հոկտեմբերի 1-ին աշխատանքային այցով կմեկնի Հայաստան, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ հղում անելով ՌԴ կառավարության մամուլի ծառայությանը։
ՌԴ վարչապետը կմասնակցի Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի 40-րդ նիստին և Եվրասիական տնտեսական ֆորումի լիագումար նիստին։
Նշվում է, որ Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի և Ղրղզստանի գործընկերների հետ Միշուստինը կքննարկի «Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում ինտեգրման խորացման ակտուալ խնդիրները»՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով «ներքին շուկայի գործունեության, զարգացման հարցերին», փոխգործակցություն արդյունաբերության, տրանսպորտի, մաքսային և սակագնային, գյուղատնտեսության և էներգետիկայի ոլորտներում»։ Միջկառավարական խորհրդի նիստին կմիանան ԵԱՏՄ դիտորդ երկրների՝ Կուբայի և Ուզբեկստանի ներկայացուցիչները, ինչպես նաև հրավիրված հյուրերը։
Բացի այդ, ակնկալվում է, որ ԵԱՏՄ երկրների վարչապետները կքննարկեն ԵԱՏՄ շրջանակներում արդյունաբերական համագործակցության ոլորտները մինչև 2030 թվականը։
ԵՄԽ-ի աշնանային հանդիպումներն ավանդաբար անցկացվում են Հայաստանում, և Միշուստինը դրանց մասնակցում է ամեն տարի՝ 2020 թվականին վարչապետ նշանակվելուց հետո։ Խորհրդի վերջին նիստը կայացել է Նեսվիժում (Բելառուս) հունիսին։

Председатель правительства России Михаил Мишустин 1 октября направится с рабочим визитом в Армению, сообщает ТАСС со ссылкой пресс-службу правительства России.
Российский премьер примет участие в 40-м заседании Евразийского межправительственного совета (ЕМПС) и пленарной сессии Евразийского экономического форума.
Отмечается, что вместе с коллегами из Армении, Беларуси, Казахстана и Киргизии Мишустин обсудит «актуальные задачи углубления интеграции в рамках Евразийского экономического союза», уделив особое внимание «вопросам функционирования внутреннего рынка, развитию взаимодействия в промышленной, транспортной, таможенно-тарифной, сельскохозяйственной и энергетической сферах». К заседанию межправительстенного совета присоединятся представители стран - наблюдателей при ЕАЭС - Кубы и Узбекистана, а также приглашенные гости.
Кроме того, как ожидается, премьеры стран ЕАЭС рассмотрят направления промышленного сотрудничества в рамках ЕАЭС до 2030 года.
Осенние заседания ЕМПС традиционно проходят в Армении, и Мишустин каждый год с момента своего назначения премьером в 2020 году посещает их. Последнее заседание совета прошло в Несвиже (Беларусь) в июне.