Վաշինգտոնի վարչակազմը ամերիկյան ուժերի դասավորությունը փոխելու անհրաժեշտություն չի տեսնում Սիրիայում ահաբեկիչների պատճառով։ Այս մասին տեղեկացրել է Պենտագոնի մամուլի քարտուղար Պատրիկ Ռայդերը երկուշաբթի օրվա ճեպազրույցում։
«Ոչ մի փոփոխություն, որքան ինձ հայտնի է»,- ասել է նա։ Ռայդերը փաստել է, որ «Սիրիայում տեղակայված են մոտ 900 ամերիկացի զինվորականներ «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման «վերջնական ջախջախման առաքելությանն աջակցելու համար»։
«Այդ ուժերը հիմնականում գտնվում են, ես կասեի, Սիրիայի արեւելյան եւ հյուսիսարեւելյան մասում, նրանք այնտեղ են արդեն որոշակի ժամանակ»,- ավելացրել է նա։ «Այնպես որ դա մոտ չէ Սիրիայի հյուսիս-արեւմուտքում, Հալեպում եւ Համայում տեղի ունեցողին», ընդգծել է Ռայդերը, բայց հավաստիացրել է, որ ԱՄՆ-ը կշարունակի «ուշադիր հետեւել» իրադարձություններին։

Вашингтонская администрация сейчас не видит необходимости в изменении расстановки американских сил из-за вылазки террористов в Сирии. Об этом сообщил пресс-секретарь Пентагона Патрик Райдер в понедельник на брифинге для журналистов.
«Никаких изменений, насколько мне известно», - ответил он на вопрос о предпринятых американской стороной шагах. Райдер констатировал, что «в Сирии размещены около 900 американских военных для поддержки миссии по окончательному разгрому» террористической группировки «Исламское государство».
«Эти силы в основном находятся, я бы сказал, в восточной или северо-восточной части Сирии, они там уже некоторое время», - добавил он. «Так что это не близко к происходящему в северо-западной Сирии у Алеппо и Хамы», - подчеркнул Райдер, но заверил, что США продолжат «внимательно следить" за происходящим.