Նյու Դելին և Վաշինգտոնը 2025 թվականին պաշտպանական նոր գնումներ կանեն և Հնդկաստանի տարածքում կկազմակերպեն ամերիկյան Javelin հակատանկային հրթիռային համակարգերի և Stryker զրահափոխադրիչների համատեղ արտադրություն։ Այս մասին ասված է Վաշինգտոնում Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդիի և ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի բանակցությունների արդյունքներով համատեղ հայտարարության մեջ։
«Առաջնորդները պայմանավորվել են, որ Միացյալ Նահանգները կընդլայնի ռազմական վաճառքը և համատեղ արտադրությունը Հնդկաստանի հետ՝ ամրապնդելու փոխգործունակությունը և պաշտպանական արդյունաբերական համագործակցությունը»,- ասվում է փաստաթղթում։
«Նրանք հայտարարել են այս տարի նոր գնումներ կատարելու և Հնդկաստանում Javelin հակատանկային հրթիռների և Stryker զրահափոխադրիչների համատեղ արտադրություն հիմնելու պլանների մասին՝ արագորեն բավարարելու նրա պաշտպանական կարիքները», - ասվում է հայտարարության մեջ:
Բացի այդ, կողմերը «վաճառքի պայմանների շուրջ համաձայնության գալուց հետո ակնկալում են ավարտել վեց լրացուցիչ ծովային պարեկային P-8I ինքնաթիռների գնումը Հնդկական օվկիանոսի տարածաշրջանում Հնդկաստանի ծովային հսկողության կարողությունները բարձրացնելու համար»:

New Delhi and Washington will make new defense purchases in 2025 and co-production arrangements for American "Javelin” Anti-Tank Guided Missiles and "Stryker” Infantry Combat Vehicles in India. This is noted in a joint statement following talks in Washington between Indian Prime Minister Narendra Modi and US President Donald Trump.
“The leaders determined that the U.S. would expand defense sales and co-production with India to strengthen interoperability and defense industrial cooperation,” the statement reads, in particular.
“They announced plans to pursue this year new procurements and co-production arrangements for "Javelin” Anti-Tank Guided Missiles and "Stryker” Infantry Combat Vehicles in India to rapidly meet India’s defense requirements,” the statement added.
In addition, the two parties “expect completion of procurement for six additional P-8I Maritime Patrol aircraft to enhance India’s maritime surveillance reach in the Indian Ocean Region following agreement on sale terms.”