Խորհրդարանում կառավարության ժամին Ֆրանսիայի արդարադատության նախարար Ժերալդ Դարմանինը հույս է հայտնել, որ Մարին Լը Պենի գանգատի դիմումը կուսումնասիրվի «ամենախելամիտ ժամկետներում», գրում է բրիտականան The Guardian-ը։
Կառավարության անունից պատասխանելով Լը Պենի  «Ազգային միավորում» կուսակցությունից պատգամավոր Ժան-Ֆիլիպ Տանգուի հարցին՝ Դարմանինն հայտարարել է, որ Լը Պենը կարող է բողոքարկել դատարանի որոշումը, եթե համաձայն չլիներ դրա հետ, և նշել, որ «անձնապես հույս ուներ», որ այն կուսումնասիրվի «առավել ողջամիտ ժամկետներում»։
Միաժամանակ նա ընդգծել է, որ ժամկետները որոշելիս դատարանը կախված չէ կառավարությունից։
Լը Պենի փաստաբանն արդեն հաստատել է բողոքարկելու ծրագրերը։ Սակայն ըստ ֆրանսիական օրենսդրության՝ դա ժամանակավորապես չի կասեցնի պետական ​​պաշտոններ զբաղեցնելու անմիջական արգելքը՝ թողնելով նրան 2027 թվականի ընտրություններին մասնակցելու իրավունքը անորոշ վիճակում, քանի դեռ բողոքարկման որոշումը չի ընդունվել:
Նա միաժամանակ դատապարտել է Տանգուին նրա համար, որ վերջինս երեկվա վճռից հետո անկախ դատական ​​համակարգի վրա հարձակումներն ու սպառնալիքները չի դատապարտել:
Ծայրահեղ աջ «Ազգային միավորում» կուսակցության առաջնորդ Մարին Լը Պենը և նրա կուսակցության ղեկավարության ևս ութ անդամներ երկուշաբթի դատարանի կողմից մեղավոր են ճանաչվել ԵՄ-ի միջոցները չարաշահելու մեջ՝ մտացածին օգնականներ վարձելու համար, որոնք պետք է լինեին Եվրախորհրդարանի պատգամավորներ:
Լը Պենը դատապարտվել է չորս տարվա ազատազրկման, որից երկուսը պայմանական, և նրանից պահանջել են ևս երկու տարի կրել էլեկտրոնային ապարանջան, ինչպես նաև հինգ տարով արգելել են մասնակցել ընտրություններին։

French Justice Minister Gérald Darmanin said during a government hour in parliament that he hopes Marine Le Pen's appeal will be organized “in the most reasonable time,” The Guardian reported.
Responding on behalf of the government to a question from Jean-Philippe Tanguy, an MP from Le Pen's National Rassemblement party, Darmanen said Le Pen could appeal the court's decision if she disagreed with it and said he “personally hopes” it would be organized “in the most reasonable time.”
He emphasized, however, that the court does not depend on the government to set deadlines.
Le Pen's lawyer has already confirmed plans to appeal. But under French law, that would not temporarily suspend the application of the immediate ban on holding public office, which risks prolonged uncertainty over her eligibility to run in the 2027 election until the appeal is decided.
He also condemned Tanguy for failing to condemn attacks and threats against the independent judiciary following yesterday's ruling.
The leader of the far-right Rassemblement Nationale, Marine Le Pen, and eight other members of her party's leadership were found guilty by a court on Monday of misusing EU funds by fictitiously hiring aides entitled to MEPs.
Le Pen was sentenced to four years in prison, two of them suspended, two more she will be required to wear an electronic bracelet, and banned from running for five years.