ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ու հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում ՀՀ հատուկ ներկայացուցիչ Ռուբեն Ռուբինյանը ներառված են Անթալիայի միջազգային դիվանագիտական ֆորումի մասնակիցների ցանկում:
Ֆորումը կանցկացվի ապրիլի 11-13-ը «Դիվանագիտության վերականգնումը մասնատված աշխարհում» կարգախոսով՝ Էրդողանի հովանու ներքո։ Ակնկալվում է, որ դրան կմասնակցի շուրջ 4,800 ներկայացուցիչ148 երկրից, այդ թվում՝ 18-ը՝ պետությունների ղեկավարների մակարդակով։
«Ապրիլի 11-12-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը կմասնակցի Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումին: Աշխատանքային այցի շրջանակներում ծրագրված են նաև երկկողմ հանդիպումներ»,-հայտնել են ՀՀ ԱԳՆ-ից:

Armenian foreign minister Ararat Mirzoyan, and Armenia’s special representative for the normalization of Armenian-Turkish relations Ruben Rubinyan are on the list of participants in the Antalya Diplomacy Forum.
The event will be held from Friday to Sunday, under the theme of “Reclaiming Diplomacy in a Fragmented World,” and under the auspices of Turkish president Erdogan.
About 4,800 representatives from 148 countries, including 18 at the level of heads of state, are expected to attend this forum.
On April 11-12, Armenian foreign minister Ararat Mirzoyan will participate in the Antalya Diplomacy Forum. Bilateral meetings are also planned within the framework of the working visit, the Armenian foreign ministry reported.