Ամերիկացի հրամանատարները զորքերը բարձր պատրաստվածության են բերել ամբողջ տարածաշրջանում՝ ավելի լայնածավալ պատերազմի մտավախությունների աճի պատճառով, հաղորդում է The New York Times-ը։
Իրանը հրթիռներ և այլ ռազմական տեխնիկա է պատրաստել Մերձավոր Արևելքում տեղակայված ամերիկյան բազաներին հարվածելու համար, եթե Միացյալ Նահանգները միանա Իրանի դեմ Իսրայելի պատերազմին, հայտնում են հետախուզական զեկույցներն ուսումնասիրած ամերիկացի պաշտոնյաները։
Եթե Միացյալ Նահանգները միանա Իսրայելի արշավանքին և հարված հասցնի Ֆորդոյին՝ Իրանի հիմնական միջուկային օբյեկտին, Իրանի աջակցությունը վայելող հութի աշխարհազորը գրեթե անկասկած կվերսկսի Կարմիր ծովում նավերի վրա հարձակումները, հայտարարել են պաշտոնյաները։ Նրանք հավելել են, որ Իրաքում և Սիրիայում իրանամետ աշխարհազորայինները կփորձեն հարձակվել այնտեղ տեղակայված ամերիկյան ռազմաբազաների վրա։
Այլ պաշտոնյաներ հայտարարել են, որ հարձակման դեպքում Իրանը կարող է ականապատել Հորմուզի նեղուցը՝ Պարսից ծոցում ԱՄՆ ռազմանավերն արգելափակելու համար։
Հրամանատարներն ԱՄՆ զորքերը բարձր պատրաստվածության վիճակի են բերել տարածաշրջանի ռազմական բազաներում, դրանց թվում՝ Արաբական Միացյալ Էմիրությւոններում, Հորդանանում և Սաուդյան Արաբիայում։ Միացյալ Նահանգները Մերձավոր Արևելքում տեղակայված է ավելի քան 40 հազար զինվոր։
Երկու իրանցի պաշտոնյաներ խոստովանել են, որ եթե Միացյալ Նահանգները միանա Իսրայելի պատերազմին, երկիրը կհարձակվի Մերձավոր Արևելքում տեղակայված ամերիկյան ռազմաբազաների վրա՝ սկսած Իրաքում տեղակայվածներից։
Իրանը միաժամանակ կհարվածի արաբական երկրներում տեղակայված ցանկացած ամերիկյան բազայի, որը կմասնակցի հարձակմանը, հայտարարել են երկու պաշտոնյաները:
ԱՄՆ պաշտոնյաները հայտարարել են, որ Իրանին լայնածավալ նախապատրաստություն պետք չի լինի տարածաշրջանում ԱՄՆ բազաները գրոհելու համար։ Իրանի զինված ուժերը հրթիռային բազաներ ունեն Բահրեյնից, Կատարից և Արաբական Միացյալ Էմիրություններից հեշտությամբ հասանելիության սահմաններում։
Ամերիկյան օգնությունը Իսրայելին կարող է ներառել Իրան ուղարկված իսրայելական հրամանատարական կազմի համար օդային պաշտպանություն ապահովումը։ Սակայն պաշտոնյաների կարծիքով՝ ավելի հավանական արդյունքը ամերիկյան Massive Ordnance Penetrator զենքով զինված B-2 անտեսանելի ռմբակոծիչների հարվածն է, ինչը տեսականորեն կարող է թափանցել Ֆորդոյի ստորգետնյա օբյեկտը ծածկող լեռը։
Ֆորդոյի վրա Միացյալ Նահանգների կողմից կամ ԱՄՆ օգնությամբ ցանկացած հարված Իրանին և նրա դաշնակիցներին կստիպի հակահարված տալ։

Американские командиры привели войска в состояние повышенной готовности по всему региону, поскольку растут опасения по поводу более масштабной войны, сообщает The New York Times.
По словам американских чиновников, изучивших отчеты разведки, Иран подготовил ракеты и другую военную технику для ударов по базам США на Ближнем Востоке, если Соединенные Штаты присоединятся к войне Израиля против ИРИ.
Если Соединенные Штаты присоединятся к израильской кампании и нанесут удар по Фордо, ключевому иранскому ядерному объекту, поддерживаемое Ираном ополчение хуситов почти наверняка возобновит нанесение ударов по судам в Красном море, заявили чиновники. Они добавили, что проиранские ополченцы в Ираке и Сирии попытаются атаковать американские базы там.
Другие официальные лица заявили, что в случае нападения Иран может начать минировать Ормузский пролив, чтобы заблокировать американские военные корабли в Персидском заливе.
Командиры привели американские войска в состояние повышенной готовности на военных базах по всему региону, в том числе в ОАЭ, Иордании и Саудовской Аравии. У Соединенных Штатов на Ближнем Востоке размещено более 40 000 военнослужащих.
Два иранских официальных лица признали, что страна атакует американские базы на Ближнем Востоке, начиная с тех, что находятся в Ираке, если Соединенные Штаты присоединятся к войне Израиля.
Иран также нацелится на любые американские базы, которые находятся в арабских странах и примут участие в атаке, заявили два официальных лица.
Официальные лица США заявили, что Ирану не потребуется длительная подготовка для атаки на американские базы в регионе. Иранские военные имеют ракетные базы в пределах легкой досягаемости Бахрейна, Катара и Объединенных Арабских Эмиратов.
Американская помощь Израиллю может включать обеспечение прикрытия с воздуха для израильских коммандос, которые отправляются в Иран на земле. Но, по словам официальных лиц, более вероятным результатом является удар американских бомбардировщиков-невидимок B-2, вооруженных Massive Ordnance Penetrator, оружием, которое теоретически способно проникнуть в гору, укрывающую подземный объект Фордо.
Любой удар по Фордо со стороны Соединенных Штатов или с помощью США побудит Иран и его союзников принять ответные меры.