ՀՅԴ կուսակցությունը հաղորդում է․
«Սեպտեմբերի 2-ը սվորական օր չէ, այն մեր ժողովրդի պայքարն ու հաղթանակը խորհրդանշող օրերից է, օր, երբ ծնունդ առավ հայկական երկրորդ հանրապետությունը՝ Արցախը։
Այսօր Հայաստանի, Ադրբեջանի և Թուրքիայի կառավարությունները միասնաբար ստիպում են մեզ փակել Արցախի էջը, լուռ ընդունել մեր նկատմամբ տեղի ունեցած ցեղասպանությունը և հրաժարվել արժանապատվությունից ու մեր բոլոր իրավունքներից։
Սակայն, ճշմարտությունը մեկն է. Արցախի էջը փակված չէ, մեր ժողովուրդն ունի իրավունքներ, որոնց համար պայքարը ոչ թե վտանգում է Հայաստանի Հանրապետությունը, այլ պաշտպանում է այն։
Ադրբեջանի կողմից ցեղասպանական գործողությունների արդյունքում Արցախում տեղի ունեցած էթնիկ զտման հետևանքով հարյուր հազարավոր արցախահայեր այսօր տնազուրկ են, բայց նրանց սրտերում ապրում է միևնույն երազանքը՝ վերադառնալ տուն, ապրել իրենց հողի վրա, ապրեցնել ազգային ժառանգությունը։
Ու այս պայքարը միայն արցախահայության պայքարը չէ: Դա մեր ժողովրդի պայքարն է, սա նաև Հայաստանը պաշտպանելու պայքարն է, սա ամեն հայ մարդու պայքարն է։
Եվ, անկախ տարբեր հարցերում մեր ունեցած տարաձայնություններից, այս հարցում մենք պետք է լինենք միասնական և տեր կանգնենք մեր իրավունքներին։
Ուստի, սեպտեմբերի 2-ին` ժամը 18:30-ին, Ազատության հրապարակում կկազմակերպվի միասնության մեծ հավաք, որտեղ մենք բոլորով կհայտարարենք`
Արցախյան հակամարտությունը լուծված չէ,
որ մենք չենք ընդունում ուժի կիրառմամբ և ուժ կիրառելու սպառնալիքով մեր անունից ստորագրված պայմանավորվածությունները,
որոնք ոտնահարում են մեր բոլոր իրավունքները,
որ մենք պահանջում ենք Բաքվում պահվող հայ գերնիների վերադարձ։
Աշխարհը պետք է տեսնի, որ մենք չենք ուրանում, չենք մոռանում և շարունակում ենք մեր պայքարը:
Սեպտեմբերի 2-ին` ժամը 18:30-ին, Ազատության հրապարակում միասին՝ հանուն մեր իրավունքների, հանուն Արցախի վերադարձի, հանուն մեր ազգային արժանապատվության, հանուն Հայաստանի Հանրապետության»։

Партия Арф «Дашнакцутюн» выступила с заявлением.
«2 сентября — не день памяти погибших, это один из дней, символизирующих борьбу и победу нашего народа, день, когда родилась вторая армянская республика — Арцах.
Сегодня правительства Армении, Азербайджана и Турции совместно вынуждают нас закрыть страницу Арцаха, молчаливо принять совершённый по отношению к нам геноцид и отказаться от достоинства и всех наших прав.
Однако правда одна: страница Арцаха не закрыта, наш народ имеет права, за которые борьба не угрожает Республике Армения, а защищает её.
В результате геноцидальных действий Азербайджана и этнической чистки в Арцахе сотни тысяч армян Арцаха сегодня лишены домов, но в их сердцах живёт одна и та же мечта — вернуться домой, жить на своей земле, сохранять национальное наследие.
И эта борьба — не только борьба армян Арцаха. Это борьба всего нашего народа, это также борьба за защиту Армении, это борьба каждого армянина.
И независимо от наших разногласий по другим вопросам, в этом вопросе мы должны быть едиными и постоять за свои права.
Поэтому 2 сентября в 18:30 на Площади Свободы будет организован большой митинг единства, где мы все вместе заявим:
- Арцахский конфликт не решён,
- что мы не принимаем соглашения, подписанные от нашего имени с применением силы или угрозой силы,
- которые нарушают все наши права,
- что мы требуем возвращения армянских военнопленных, находящихся в Баку.
Мир должен видеть, что мы не отказываемся, не забываем и продолжаем нашу борьбу.
2 сентября в 18:30 на Площади Свободы — вместе, за наши права, за возвращение Арцаха, за наше национальное достоинство, за Республику Армения», - говорится в заявлении АРФД.