Իրանի և Թուրքիայի նախագահներ Մասուդ Պեզեշքիանը և Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Չինաստանում Շանհայի համագործակցության կազմակերպության գագաթնաժողովի շրջանակներում կայացած բանակցությունների ժամանակ քննարկել են նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վերջին պայմանավորվածությունները, հաղորդում է Mehr-ը։
Իրանի նախագահը աջակցություն է հայտնել տարածաշրջանում խաղաղության կայունացմանն ուղղված Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կնքված պայմանավորվածություններին և դեմ է արտահայտվել Կովկասում ցանկացած օտարերկրյա ռազմական ներկայության։
Իր հերթին, Էրդողանը, ըստ տեղեկությունների, «կրկին ընդգծել է Իրաքում քաղաքական կայունության կարևորությունը և կոչ է արել դադարեցնել Գազայում կոտորածներն ու հանցագործությունները՝ նշելով Կովկասում խաղաղության կայունացման վերաբերյալ Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների հետ շարունակական խորհրդակցությունների կարևորությունը»։

Iranian and Turkish Presidents Masoud Pezeshkian and Recep Tayyip Erdogan also discussed the latest agreements between Armenia and Azerbaijan during their talks on the sidelines of the Shanghai Cooperation Organization summit in China, Mehr reports.
The Iranian president expressed support for these agreements aimed at stabilizing peace in the region, while opposing any foreign military presence in the Caucasus.
For his part, Erdogan highlighted the “ongoing consultations with leaders from Azerbaijan and Armenia to stabilize peace in the Caucasus.”