ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ լիագումար նիստում «Հունգարիայի կողմից Եվրոպայի Խորհրդի անդամակցության պարտավորությունների կատարումը» թեմայով զեկույցի քննարկման ժամանակ:
«Ցանկանում եմ անդրադառնալ մի շարք փաստերի, որոնք ցույց են տալիս Հունգարիայի իշխանությունների վարքագծային օրինաչափությունները։
Բոլորդ գիտեք, որ դեռևս 2004 թվականին Հունգարիայում անցկացվող ՆԱՏՕ-ի միջոցառման ընթացքում ադրբեջանցի մասնակիցը քնած վիճակում կացնահարելով սպանեց Հայաստանի Զինված ուժերի սպա Գուրգեն Մարգարյանին։ 2012 թվականին Հունգարիան այդ մարդասպանին արտահանձնեց Ադրբեջան, որտեղ նրան անմիջապես ներում շնորհվեց, ինչպես նաև տրվեց նոր զինվորական կոչում և բնակարան։ Այդ ժամանակվա Եվրոպայի Խորհրդի Գլխավոր քարտուղարը հայտարարեց, և ես մեջբերում եմ․ «Դատապարտված մարդասպանին պատվելը և նրան հերոսի վերածելը անընդունելի է»։ Այնուամենայնիվ, մինչ օրս Հունգարիայի իշխանությունները որևէ պաշտոնական ներողություն չեն հայտնել։ Նրանք պարտավոր են ներողություն խնդրել հայ ժողովրդից։
Հինգ տարի անց Ադրբեջանի կողմից փողերի լվացման սխեմայի քննության արդյունքում պարզվեց, որ հենց 2012 թվականին՝ Սաֆարովի արտահանձնման օրերին, ավելի քան 9 միլիոն ԱՄՆ դոլարի փոխանցումներ են կատարվել Հունգարիայի մայրաքաղաք Բուդապեշտում գտնվող MKB բանկի հաշվին։
Ես հատուկ օգտագործեցի «վարքագծային օրինաչափություններ» արտահայտությունը։ Այս տարի, երբ Եվրոպական Միության անդամ երկրները որոշեցին Հայաստանին տրամադրել «ոչ մահաբեր» ռազմական աջակցություն Եվրոպայի խաղաղության հիմնադրամից, Հունգարիան վետո դրեց այդ որոշման վրա։ Ավելին, մամուլում հրապարակված տեղեկությունների համաձայն՝ ադրբեջանական հարձակումից ընդամենը մի քանի ամիս առաջ Բուդապեշտը արդեն իսկ պայմանագրեր էր կնքել՝ օգնելու ադրբեջանական իշխանություններին Լեռնային Ղարաբաղում «գյուղերի վերակառուցման աշխատանքներում»,- նշել է Մամիջանյանը:

Власти Венгрии обязаны извиниться перед армянским народом. Об этом во время обсуждения доклада на тему «Выполнение Венгрией обязательств по членству в Совете Европы» на пленарном заседании ПАСЕ заявил член армянской делегации, представитель оппозиционной Республиканской партии Армении, депутат парламента Айк Мамиджанян.
«Хотел бы коснуться ряда фактов, демонстрирующих поведенческие закономерности властей Венгрии. Вы все знаете, что еще в 2004 году во время мероприятия НАТО в Венгрии азербайджанский участник убил топором спящего офицера Вооруженных сил Армении Гургена Маркаряна. В 2012 году Венгрия экстрадировала убийцу в Азербайджан, где его сразу же помиловали, присвоив новое воинское звание и предоставив квартиру. Генеральный секретарь Совета Европы того времени заявил, цитирую: «Чествование осужденного убийцы и превращение его в героя недопустимо». Тем не менее, власти Венгрии до сих пор не принесли официальных извинений. Они обязаны извиниться перед армянским народом. Спустя 5 лет, в результате расследования схемы отмывания денег Азербайджаном выяснилось, что именно в 2012 году, примерно во время экстрадиции Сафарова, на счет банка MKB, расположенного в Будапеште, было переведено свыше 9 млн. долларов. Я специально использовал выражение «поведенческие закономерности». В этом году, когда страны-члены Евросоюза решили предоставить Армении нелетальную военную помощь из Европейского фонда мира, Венгрия наложила вето на это решение. Более того, согласно опубликованным в прессе сведениям, всего за несколько месяцев до азербайджанского нападения Будапешт уже заключил договоры об оказании помощи властям Азербайджана в «работах по восстановлению сел» в Нагорном Карабахе», - заявил Мамиджанян.