Նոյեմբերի 7-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Հայաստան-Սաուդյան Արաբիա բարեկամական խմբի պատվիրակությանը, որը գլխավորում էր խմբի ղեկավար Ալի բին Մուհամմադ ալ Շահրանին։
Նախարար Միրզոյանն իր խոսքում նշել է. «Ուղիղ երկու տարի առաջ՝ 2023 թվականի նոյեմբերին էր, երբ մենք դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատեցինք Սաուդյան Արաբիայի Թագավորության հետ, և դա զուտ ֆորմալ հարաբերությունների հաստատում չէր. մենք հիմք դրեցինք ջերմ հարաբերությունների»: Ողջունելով այցը՝ նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը մեծապես կարևորում է համագործակցության ներուժի առավելագույն իրագործումը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ուղղություններով:
Ալի բին Մուհամմադ ալ Շահրանին շնորհակալություն է հայտնել Սաուդյան Արաբիայից Հայաստան այս առաջին պաշտոնական այցի ընթացքում ցուցաբերած ջերմ հյուրընկալության համար՝ վստահություն հայտնելով, որ այն իր ներդրումը կունենա երկու երկրների միջև համագործակցության և բարեկամության զարգացման գործում:
Զրուցակիցներն ընդգծել են կոնկրետ ծրագրերի իրականացման հարցում երկուստեք առկա հետաքրքրությունն, այդ թվում՝ մարդկանց միջև շփումների ու զբոսաշրջության, գործարար կապերի խթանման, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և այլ ոլորտներում։
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային զարգացումների շուրջ: Նախարար Միրզոյանը նշել է, որ հայկական կողմը բարձր է գնահատում Սաուդյան Արաբիայի՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղությանն աջակցող դիրքորոշումը:

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan on Friday received a delegation from the Saudi Arabia-Armenia Parliamentary Friendship Group, headed by the group’s chairman, Ali bin Mohammed Alshahrani.
In his remarks, Mirzoyan stated: “It was exactly two years ago, in November 2023, that we established diplomatic relations with the Kingdom of Saudi Arabia, and this was not merely a formal act of establishing the relations – we laid the foundation for strong relations,” informs the Ministry of Foreign Affairs of Armenia.
Welcoming the visit, the FM emphasized that Armenia attaches great importance to fully realizing the potential for cooperation in all areas of mutual interest.
Ali bin Mohammed Alshahrani, for his part, expressed gratitude for the warm hospitality extended during this first official visit from Saudi Arabia to Armenia, voicing confidence that the visit will contribute to the development of friendship and cooperation between the two countries.
The interlocutors highlighted their mutual interest in implementing concrete initiatives, including fostering people-to-people contacts and tourism, promoting business ties, cooperation in information technology, and other domains.
Regional developments were also discussed during the meeting. FM Mirzoyan noted that Armenia highly values Saudi Arabia’s position in support of the established peace between Armenia and Azerbaijan.