ՀՀ արտաքին հետախուզության ծառայությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ռազմական էսկալացիայի հնարավորությունը գնահատում է որպես «գրեթե անհնար»։ Սա փաստում է այն մասին, որ երկրների միջև խաղաղություն է հաստատված։ Այս մասին հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հունվարի 21-ին Ազգային ժողովում կայացած կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ՝ պատասխանելով պատգամավորի հարցին, որը վերաբերում էր «Արևմտյան Ադրբեջանի» մասին Բաքվի հռետորաբանությանը և Ադրբեջանի ռազմական բյուջեի աճին։
Մեկնաբանելով Ադրբեջանի ռազմական ծախսերի աճի հարցը՝ նա ակնարկով հիշեցրել է ԽՍՀՄ փլուզման մասին՝ տեղի ունեցածը որակելով որպես սպառազինությունների մրցավազքին չմտածված մասնակցության հետևանք։ Նրա խոսքով՝ Հայաստանն ընթանում է այլ ճանապարհով՝ համակարգված և հաջող կերպով համալրելով սպառազինությունը։
Նրա խոսքով՝ ինչ վերաբերում է խաղաղության հետագա ամրապնդմանն ու դրա ինստիտուցիոնալացմանը, ապա դիվանագիտական աշխատանքները շարունակվում են։ Վարչապետն առաջարկել է արձանագրել անցած ժամանակահատվածում հարաբերություններում մթնոլորտի արդեն իսկ տեղի ունեցած փոփոխությունը՝ սկսած կողմերի հռետորաբանությունից։ «Այսօր իմացա, որ ՀՀ վառելիքի շուկայում դիզվառելիքը էժանացել է 20 տոկոսով։ Առաջարկում եմ դա գնահատել նաև գյուղատնտեսական աշխատանքների համապատկերում», - հայտարարել է Փաշինյանը:
Նա վստահեցրել է, որ բարձրացված խնդիրները գտնվում են ուշադրության կենտրոնում, իսկ ՀՀ իշխանությունները ոչ մի վայրկյան չեն կորցնում զգոնությունը։ 2026 թվականի հունվարի 21-ի դրությամբ սահմանին կատարյալ խաղաղություն է, վստահեցրել է Փաշինյանը։
Պատասխանելով Հայաստանում արտաքին գործոնների մասին հարցին՝ վարչապետը նշել է, որ Արտաքին հետախուզության ծառայությունը (ԱՀԾ) ենթարկվում է իրեն և եզրափակել է տեքստը ասելով՝ «ինչ ունեինք ասելու՝ ասեցինք»։

The Foreign Intelligence Service of Armenia assesses the possibility of a military escalation between Armenia and Azerbaijan as highly unlikely, and this proves that peace has been established between the two countries. Prime Minister Nikol Pashinyan stated this during Wednesday’s question-and-answer session with the government in the National Assembly of Armenia—and in response to an MP’s question about Baku’s rhetoric about “Western Azerbaijan” and the growth of Azerbaijan’s military budget.
Commenting on the growth of Azerbaijan’s military spending, Pashinyan alluded to the collapse of the USSR, describing what happened as a consequence of thoughtless participation in the arms race. According to him, Armenia is following a different path, systematically and successfully replenishing its armaments.
According to him, as for the further strengthening of peace and its institutionalization, diplomatic work continues in that regard. The Armenian premier proposed to record the change in the atmosphere in relations that has already occurred in the past period, starting with the rhetoric of the two parties.
“Today I learned that diesel fuel has become cheaper by 20 percent in the fuel market of Armenia. I propose to evaluate this also in the context of agricultural work,” Pashinyan added.
He assured that the issues raised are in the center of attention, and the Armenian authorities do not lose vigilance for a second. As of January 21, 2026, there is complete peace on the border, Pashinyan assured.
And answering the question about external factors in Armenia, the premier noted that the Foreign Intelligence Service is subject to him and concluded the text by saying, “We said what we had to say.”