Մեքսիկայի նախագահ Կլաուդիա Շեյնբաումը երեքշաբթի հայտնել է, որ իր կառավարությունը համենայն դեպս ժամանակավորապես դադարեցրել է նավթի մատակարարումները Կուբա, տեղեկացրել է Associated Press-ը։
Նա միաժամանակ նշել է, որ դադարեցումը պայմանավորված է նավթի մատակարարումների ընդհանուր տատանումներով, եւ որ դա «ինքնիշխան որոշում» է, որը չի կայացվել Միացյալ Նահանգների ճնշման տակ։
Շեյնբաումն այսպես է պատասխանել այն հարցին, թե արդյոք Pemex պետական նավթային ընկերությունը դադարեցրել է նավթի մատակարարումները Կուբա՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ճնշման պատճառով, որը պահանջում է, որ Մեքսիկան հեռավորություն պահպանի Կուբայի կառավարությունից, չնայած ԱՄՆ պաշտոնատար անձինք հրապարակայնորեն չեն խնդրել Մեքսիկային դադարեցնել նավթի մատակարարումները։
«Pemex-ը որոշումներ է կայացնում Կուբայի հետ իր պայմանագրային հարաբերությունների շրջանակում»,- ասել է Շեյնբաումը լրագրողներին առավոտյան ճեպազրույցում։ «Դադարեցումը ինքնիշխան որոշում է եւ կայացվում է անհրաժեշտության դեպքում»։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտնել էր, որ Կուբայի կառավարությունը պատրաստ է անկման, եւ որ կղզին այլեւս չի ստանա նավթի մատակարարումներ Վենեսուելայից՝ ԱՄՆ ռազմական գործողության արդյունքում Վենեսուելայի նախկին նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյին գերի վերցնելուց հետո։

Mexican President Claudia Sheinbaum said Tuesday her government has at least temporarily stopped oil shipments to Cuba, AP reports.
She said the pause was part of general fluctuations in oil supplies and that it was a “sovereign decision” not made under pressure from the US.
Sheinbaum was responding to inquiries on whether the state oil company Pemex had cut off oil shipments to Cuba in the wake of mounting pressure from US President Donald Trump that Mexico distance itself from the Cuban government, though US officials have not publicly requested that Mexico stop the oil.
“Pemex makes decisions in the contractual relationship it has with Cuba,” Sheinbaum said in her morning news briefing. “Suspending is a sovereign decision and is taken when necessary.”
Earlier, US President Donald Trump said the Cuban government is ready to fall, and that the island would receive no more oil shipments from Venezuela after a US military operation that took former Venezuelan President Nicolas Maduro prisoner.