Թուրքիան շաբաթ օրը «խոր անհանգստություն» է հայտնել Լիբանանին Իսրայելի հասցրած շարունակական հարվածներից՝ երկյուղելով, որ նա «կարող է նոր ցեղասպանություն իրականանցնել» «Հեզբոլլահ» շարժման դեմ պայքարի պատրվակով, տեղեկացրել է AFP-ն։
«Մենք բացահայտ մտահոգված ենք նրանով, որ (Իսրայելի վարչապետ Բենիամին) Նեթանյահուն շարժվում է դեպի նոր ցեղասպանություն՝ «Հեզբոլլահի» դեմ պայքարի պատրվակով,- մամուլի ասուլիսում ասել է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանը։- Միջազգային հանրությունը պետք է որքան հնարավոր է շտապ միջոցներ ձեռնարկի այն հանցագործությունների հետ կապված, որոնք շարունակում է կատարել Իսրայելը»։
Հիշեցնենք, որ ԱՄՆ-ը եւ Իսրայելը փետրվարի 28-ից գրոհում են Իրանի տարածքը, ինչը հանգեցրել է ավերածությունների եւ մարդկային կորուստների։ Ի պատասխան՝ Իրանը հրթիռային հարվածներ է հասցրել Իսրայելին եւ տարածաշրջանում գտնվող ԱՄՆ ռազմական բազաներին։ Իսրայելի եւ ԱՄՆ գրոհների հետեւանքով զոհվել են նաեւ Իրանի գերագույն առաջնորդ, այաթոլա Ալի Սեյեդ Խամենեին եւ այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ։
Մարտի 2-ին Իսրայելի դեմ պատերազմին միացել է նաեւ «Հեզբոլլահ» շարժումը։ Իսրայելը հայտարարել է շարժման դեմ հարձակման մեկնարկի մասին եւ մտել է հարավային Լիբանան։

Turkey on Saturday expressed "deep concern" over Israel's continued strikes on Lebanon, voicing fears that it "may commit a new genocide" under the guise of fighting Hezbollah, AFP reports.
"We are frankly concerned that (Israeli Prime Minister Benjamin) Netanyahu is moving toward a new genocide under the pretext of fighting Hezbollah," Turkish Foreign Minister Hakan Fidan said at a press conference. "The international community must take action as soon as possible in connection with the crimes that Israel continues to commit."
As a reminder, the US and Israel have been attacking Iranian territory since February 28, causing destruction and loss of life. In response, Iran has been launching missile strikes against Israel and US military bases in the region. Iranian Supreme Leader Ayatollah Ali Seyyed Khamenei and other senior officials were also killed in the US-Israeli strikes.
On March 2, Hezbollah also joined the war against Israel. Israel announced the start of an offensive operation against the movement and entered southern Lebanon.