Իրանը չի սկսել այս դաժան պատերազմը։ Այս մասին Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ զրույցի ժամանակ հայտարարել է Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը։
«Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ իմ զրույցի ժամանակ ես ընդգծեցի, որ Իրանը չի սկսել այս դաժան պատերազմը։ Ագրեսիայից պաշտպանությունը բնական իրավունք է, որը մենք հիանալի կերպով կարողանում ենք իրականացնել։ Տարածաշրջանում ամերիկյան բազաների օգտագործումն Իրանի դեմ՝ հարևանների հետ մեր հարաբերությունները խաթարելու նպատակով, պետք է դադարեցվի»,- գրել է նա Х սոցիալական ցանցում։
«Տարածաշրջանում խաղաղությունն ու կայունությունը հնարավոր չէ ապահովել մեր երկրի դեմ սիոնիստական-ամերիկյան ագրեսիան անտեսելով։ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը չի ենթարկվելու խուլիգաններին։ Ակնկալում ենք, որ միջազգային հանրությունը կդատապարտի այս ագրեսիան և կհամոզի ագրեսորներին հետևել միջազգային իրավունքին։
Կեղծ տեղեկության հիման վրա և տարածքային նվաճման նպատակով պատերազմ սկսելը միջնադարյան գործողություն է 21-րդ դարում։ Խոսել ագրեսիայի դադարեցման և մեր հողի վրա հարձակման չենթարկվելու երաշխիքների մասին, անիմաստ է»։

Iranian President Masoud Pezeshkian stated that Iran did not start this brutal war, speaking during a conversation with French President Emmanuel Macron.
"In my conversation with French President Emmanuel Macron, I emphasized that Iran did not start this brutal war. Defense against aggression is a natural right, one we know well how to exercise. The use of American bases in the region against Iran, aimed at disrupting our relations with neighbors, must stop," he wrote on X.
"Peace and stability in the region cannot be achieved while ignoring the Zionist-American aggression against our country. The Islamic Republic of Iran will not submit to bullies. We expect the international community to condemn this aggression and convince the aggressors to comply with international law.
Starting a war on the basis of false information and with the goal of territorial conquest is an act of medievalism in the 21st century. Talking about ending aggression and guaranteeing that our land will not be attacked is meaningless."