ԱՄՆ Սենատը քննարկում է «Փրկե՛ք Ամերիկան» օրինագիծը, որն ընտրողներից կպահանջի քվեարկելիս ներկայացնել անձնագիր կամ ծննդյան վկայական։ Թրամփը դա անվանում է իր «առաջին առաջնահերթությունը», մինչդեռ դեմոկրատները համարում են ընտրողների ճնշման միջոց և մտադիր են խոչընդոտել նախաձեռնությունը։
Օրինագիծն առաջարկում է դաշնային ընտրություններում փոխել քվեարկության ընթացակարգը՝ ընտրողներից պահանջելով գրանցվելիս և քվեարկելիս ներկայացնել պաշտոնական փաստաթղթեր, ինչպիսիք են ծննդյան վկայականը կամ անձնագիրը, ինչը նշանակում է, որ պարզապես քաղաքացիության մասին վանդակը նշելը այլևս բավարար չի լինի, հաղորդում է Euronews-ը։
Օրինագիծը նպատակ ունի վերաշարադրելու 1993 թվականի Ազգային ընտրողների գրանցման մասին օրենքը և քաղաքացիական և քրեական պատժամիջոցներ սահմանել այն պաշտոնյաների համար, ովքեր ընտրողներին գրանցում են առանց անհրաժեշտ փաստաթղթերի։
Պաշտոնական հիմնավորումն այն է, որ օտարերկրյա քաղաքացիներին քվեարկելու հնարավորություն չտրվի։ Սակայն վիճակագրությունը չի հաստատում այս նախադրյալը. վերջին երկու տասնամյակի ընթացքում գրանցվել է ընդամենը 85 բողոք՝ ԱՄՆ քաղաքացիներից բացի քվեարկելու դեպքերի վերաբերյալ։
Բրենանի արդարադատության կենտրոնի տվյալներով՝ օրինագիծը կարող է խոչընդոտել ավելի քան 21 միլիոն ամերիկացիների քվեարկությանը, քանի որ նրանք անհրաժեշտ փաստաթղթերին հեշտ հասանելիություն չունեն։
Ընտրական իրավունքի որոշ փորձագետներ այն անվանում են ամենասահմանափակող օրինագիծը, որը Կոնգրեսը երբևէ լրջորեն քննարկել է։

The US Senate is debating the "SAVE America" bill, which would require presenting a passport or birth certificate when voting. Trump calls it his "number one priority," while Democrats consider it voter suppression and intend to block the initiative.
The bill proposes to change the voting procedure for federal elections by requiring voters to provide official documents such as a birth certificate or passport when registering and voting — meaning it will no longer be sufficient to simply check a box affirming citizenship, Euronews reports.
The bill aims to rewrite the National Voter Registration Act of 1993 and introduce civil and criminal liability for officials who register voters without the required documents.
The official justification is to prevent non-citizens from voting. However, statistics do not support this premise: over the past two decades, only 85 complaints have been documented involving people without American citizenship voting.
According to the Brennan Center for Justice, the bill could strip more than 21 million Americans who do not have easy access to the required documents of their ability to vote.
Some election law specialists call it the most restrictive measure Congress has ever seriously considered.