ԱՄՆ-ն Իրանի դեմ գործողության սկզբում առաջին անգամ PrSM տեսակի փոքր հեռահարության նոր բալիստիկ հրթիռ է կիրառել, որը հարվածել է երկրի հարավում գտնվող Լամարդ քաղաքի մարզադահլիճին և դպրոցին։ Այս մասին երկուշաբթի օրը գրել է New York Times թերթը՝ հղում անելով ռազմական փորձագետներին և հարվածի վայրից ստացված պատկերների վերլուծությանը։
Հարվածը հասցվել է փետրվարի 28-ին։ Իրանի արտգործնախարար Աբբաս Արաղչին ավելի ուշ հայտնել էր մարզադահլիճում զոհված 20 մարդու մասին։
«Պարբերականը հաստատել է Լամարդում երկու հարվածների տեսանյութերը, ինչպես նաև հարվածների հետևանքների նկարահանումները։ Times-ի լրագրողները և սպառազինության գծով փորձագետները պարզել են, որ զենքի առանձնահատկությունները, պայթյուններն ու ավերածությունները համապատասխանում են փոքր հեռահարության բալիստիկ հրթիռին, որը կոչվում է «Բարձր ճշգրտության հարվածային հրթիռ» (Precision Strike Missile) կամ PrSM», - ասված է նյութում։
Պարբերականը նշում է, որ հրթիռը պայթում է անմիջապես թիրախի երկնում՝ արձակելով վոլֆրամե հարվածող տարրեր։
Տեսանյութերից մեկը, որտեղ հարվածը հասցվում է դպրոցից ու մարզադահլիճից ընդամենը 274 մետր հեռավորության վրա գտնվող բնակելի տարածքին, ֆիքսել է հրթիռի թռիչքը. դրա ուրվագիծը լիովին համապատասխանում է PrSM-ին։ Լուսանկարներում հստակ երևում են օդում պայթող հրթիռի հարվածող տարրերի հետքերը։
New York Times-ը նաև հավելում է, որ թիրախի մոտակայքում է գտնվում ԻՀՊԿ-ի կառույցներից մեկը, սակայն դեռևս պարզ չէ՝ հարվածը դիպել է դրան, թե ոչ։
Հին արբանյակային լուսանկարները թույլ են տալիս պնդել, որ դպրոցի և ԻՀՊԿ-ի օբյեկտի միջև առնվազն 15 տարի ցանկապատ է եղել։ Բացի այդ, մարզադահլիճը նույնիսկ առցանց քարտեզներում արդեն երկար տարիներ նշված է որպես քաղաքացիական օբյեկտ, ասված է տեքստում։
«Քանի որ զենքն այդքան նոր է, դժվար է ասել՝ արդյոք Լամարդում PrSM-ի հարվածները եղել են կանխամտածված, թե տեղի են ունեցել կոնստրուկցիոն սխալի կամ արտադրական թերության պատճառով։ Դրանք կարող էին նաև թիրախի սխալ ընտրության հետևանք լինել»,— կարծում են նյութի հեղինակները։
Միևնույն ժամանակ, թերթի աղբյուրը հաստատել է, որ հարվածի ժամանակ կիրառվել է հենց PrSM հրթիռը։ Պենտագոնն ավելի վաղ հաստատել էր այս հրթիռի առաջին կիրառումը գործողության ընթացքում, սակայն մանրամասներ չէր հայտնել։
Ի տարբերություն իրենց «նախորդների»՝ ATACMS բալիստիկ հրթիռների, PrSM-ն առանձնանում է ավելի մեծ հեռահարությամբ (մինչև 500 կիլոմետր)։

США в начале операции против Ирана впервые применили новую баллистическую ракету малой дальности PrSM, она поразила спортивный зал и школу в городе Ламард на юге страны, пишет в понедельник газета New York Times со ссылкой на военных экспертов и анализ изображений с места удара.
Удар был нанесен 28 февраля. Глава МИД Ирана Аббас Аракчи сообщил позднее о гибели в спортзале 20 человек.
«(New Yok) Times верифицировало видео двух ударов в Ламарде, а также съемки последствий ударов. Журналисты Times и эксперты по вооружениям обнаружили, что особенности оружия, взрывы и разрушения соответствуют баллистической ракете малой дальности под названием «Высокоточная ударная ракета» (Precision Strike Missile), или PrSM», — говорится в материале.
Ракета взрывается прямо над целью, разбрасывая вольфрамовые поражающие элементы, отмечает издание.
«Видео, где запечатлен один из ударов в зоне жилой застройки на расстоянии около 900 футов (274 метра) от спортзала и школы, показывает оружие в полете, с характерным силуэтом, совпадающим с PrSM. Ракета превращается в большой огненный шар», — говорится в статье.
Другое видео дает возможность сделать вывод, что взрыв происходит именно в воздухе, а на фотографиях разрушений видны отверстия, которые могут принадлежать поражающим элементам ракеты.
«Рядом со спортзалом расположен объект Корпуса стражей Исламской Революции. Неизвестно, было ли попадание по нему в результате удара», — пишет газета.
Старые спутниковые снимки позволяют утверждать, что между школой и объектом КСИР как минимум 15 лет стоит забор. К тому же спортзал даже на онлайн-картах уже много лет указан как гражданский объект, сказано в тексте.
«Поскольку оружие настолько новое, сложнее оценить, были ли удары PrSM в Ламарде преднамеренными, или произошли из-за ошибки в конструкции или производственного дефекта, или же были результатом неверного выбора цели», — считают авторы материала.
При этом источник газеты подтвердил, что при ударе использовали именно ракету PrSM.
Пентагон ранее подтвердил первое применение этой ракеты с ходе операции, однако не раскрыл детали.
о сравнению с их «предшественниками», баллистическими ракетами ATACMS, PrSM отличаются большей дальностью – до 500 километров.