Նրանք ազատ են ընտրելու իրենց գործընկերներին, չնայած Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությանն (ՀԱՊԿ) անդամակցությունը բազմաթիվ առավելություններ է առաջարկում։ Դրա մասին հայտարարել է Ռուսաստանի Ռազմատեխնիկական համագործակցության դաշնային ծառայության (ՌՀԴԾ) տնօրեն Դմիտրի Շուգաևը՝ մեկնաբանելով ՀԱՊԿ-ին Հայաստանի մասնակցության սառեցումը։
«Կարծում եմ, որ երկրներն ազատ են ընտրելու իրենց գործընկերներին, բայց ՀԱՊԿ-ին անդամակցությունը բազմաթիվ առավելություններ է առաջարկում։ Կարծում եմ, որ ավելի ճիշտ է խոսել այս հարցերում որոշակի ինքնիշխանության մասին։ Եվ, իհարկե, մենք հարգում ենք մեր գործընկերների ընտրությունը։ Այլ բան է, որ մեր կազմակերպությանն անդամակցությունը, անկասկած, առաջարկում է բազմաթիվ այլ առավելություններ, որոնք մյուս երկրները, հավանաբար, չեն կիսի»,- ասել է Շուգաևը «Վեստի»-ին տված հարցազրույցում։
Ավելի վաղ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ Երևանը սառեցրել է մասնակցությունը ՀԱՊԿ-ին՝ պնդելով, որ կազմակերպությունը սպառնալիք է ներկայացրել հանրապետության ինքնիշխանության համար։

Вольны сами выбирать себе партнеров, хотя членство в Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) дает много преимуществ. Об этом заявил директор Федеральной службы по военно-техническому сотрудничеству (ФСВТС) России Дмитрий Шугаев, комментируя заморозку участия Армении в ОДКБ.
«Я думаю, что страны вольны сами выбирать себе партнеров, просто членство в ОДКБ дает много преимуществ. Я думаю, что правильнее говорить все-таки о каких-то суверенитетах в этих вопросах. И, конечно, мы уважаем выбор наших партнеров. Другое дело, что членство в нашей организации дает, конечно, несомненно, много других преимуществ, которыми вряд ли могут поделиться другие страны», - сказал он в интервью «Вестям».
Ранее премьер-министр Армении Никол Пашинян заявлял, что Ереван заморозил участие в работе ОДКБ, поскольку, по его утверждению, организация якобы создала угрозы для суверенитета республики.