Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլա Սարկոզին հերքել է 2007թ. իր նախընտրական քարոզարշավի անօրինական ֆինանսավորման մասին մեղադրանքները:
Նախագահը նշել է, որ  «հանձնաժողովն ստուգել է հաշիվները, որոնցից միջոցներ են փոխանցվել, եւ  հայտարարել է, որ կասկած հարուցող ոչ մի նշույլ չկա, եւ ոչ մի դրամական փոխանցում չկա, որի աղբյուրը հանձնաժողովին կասկածելի թվար»:
Ըստ Սարկոզիի` ընտրությունների նախօրեին միշտ ինչ-որ մեկը փորձում է վարկաբեկել այս կամ այն թեկնածուին, եւ դա սովորական է, հայտնում է «մոսկովսկի կոմսոմոլեցը»` հղում անելով  AFP-ին:
2010 թվականին Ֆրանսիայում աղմուկ բարձրացավ բյուջեի եւ աշխատանքի նախկին նախարար Էրիկ Վերտի շուրջ, որը մեղադրվում էր այն բանում, որ անօրինաբար գումար էր վերցրել L`Oreal ընկերության սեփականատեր Լիլիան Բետանկուրից Սարկոզիի նախընտրական քարոզարշավը ֆինանսավորելու համար:

Президент Франции Николя Саркози отверг обвинения в незаконном финансировании его избирательной кампании в 2007 году.
Президент отметил, что «комиссия проверила счета, из которых поступали средства, и заявила, что нет ни одного сантима, происхождение которого вызывает сомнения, и нет ни одного денежного поступления, источник которого вызвал бы у комиссии вопросы».
По мнению Саркози, накануне выборов всегда кто-то пытается дискредитировать того или иного кандидата, и это в порядке вещей, сообщает «Московский комсомолец» со ссылкой на AFP.
В 2010 году во Франции разразился скандал вокруг экс-министра бюджета и труда Эрика Верта, обвиняемого в том, что он незаконно брал деньги у владелицы компании L`Oreal Лилиан Бетанкур на финансирование избирательной кампании Саркози.