Մոսկվայի գլխավոր ռաբբի, Եվրոպայի ռաբբիների խորհրդի նախագահ Փենխաս Գոլդշմիդտը Թուրքիայի վարչապետի վերջին հայտարարությունը  համարել է հակասեմիտիզմի դրսեւորում եւ հիշեցրել այն մասին, որ Թուրքիան մինչ օրս չի ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:
Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեբ Էրդողանը սիոնիզմը համեմատել էր ֆաշիզմի հետ, այն համարելով «հանցագործություն մարդկության դեմ», ինչը դժգոհության ալիք է առաջացրել ողջ աշխարհում:
Գոլդշմիդտը Էրդողանի հայտարարությունը  բնութագրել է որպես տգետ  հարձակում հրեական ժողովրդի վրա, որն ըստ էության ուղղված է աշխարհի դեմ: Նա հայտարարել է, որ «Էրդողանը նույն մակարդակի վրա է Իրանի նախագահի եւ խորհրդային առաջնորդների հետ», հաղորդում է «Reuters»-ը:
«Այդ հեգնական մեկնաբանությունները չեն անցնի այն հայ ընտանիքների կողքով, որոնց նախնիները սպանվել են ցեղասպանության ժամանակ. հանցագործություն, որը մինչ օրս ճանաչված չէ Թուրքիայի կառավարության կողմից»,-ասել է Գոլդշմիդտը:

March 03, 2013 | 13:55 Chief Rabbi of Moscow said Turkish PM Erdogan’s criticism of Zionism amounted to anti-Semitism and recalled that Turkey has not recognized the Armenian Genocide.
Turkey’s Prime Minister Recep Tayyip Erdogan called Zionism a crime against humanity, arising harsh criticism worldwide.
Pinchas Goldschmidt, chief rabbi of Moscow and the head of the Conference of European Rabbis, said Erdogan’s statement “is an ignorant and hateful attack on the Jewish people.”
Goldschmidt compared him with Mahmoud Ahmadinejad and, “Soviet leaders who used anti-Zionism as a euphemism for anti-Semitism,” Reuters reported.
“The irony of these comments will not be lost on the families of those slaughtered during the Armenian genocide, a crime still not recognized by the Turkish government,” he added.