Երեւանի կոնյակի գործարանը 2012 թ. գրանցել է կոնյակի արտադրության 25% աճ, այս տարի եւս նախատեսվում է 27-28% աճ: Այդ մասին այսօր՝ ապրիլի 8-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Երեւանի կոնյակի գործարանի գործադիր տնօրեն Արա Գրիգորյանը:
Կոնյակի վաճառքները 2012 թ. հասել են 3.5 մլն լիտրի, 2011 թ. 2.7 մլն լիտրի համեմատ: Ա. Գրիգորյանի խոսքով՝ կոնյակի արտահանման աշխարհագրությունն էապես չի ընդլայնվել, սակայն ընկերությանը հաջողել է ավելի խորությամբ թափանցել այն շուկաները, որոնցում արդեն վաղուց հաստատված է:
Նշենք, որ հայկական կոնյակի մեծ մասը սպառվում է ռուսաստանյան շուկայում: «Շուկայի վերլուծություններն ունենք, հույս ունենք, որ առաջիկա 5-7 տարում կոնյակագործությունը չի հայտնվի այն վիճակում, ինչպես եղավ ճգնաժամի ժամանակ: Ավելի ճկուն ու ավելի արագ կարձագանքենք շուկայի փոփոխություններին»,- ասաց Ա. Գրիգորյանը:
Նրա գնահատմամբ՝ վրացական կոնյակի ներկրման արգելքի վերացումը ռուսական շուկայում որեւէ ազդեցություն չեն ունենա հայկական կոնյակի արտահանման ծավալների վրա:

YEREVAN. – In 2012, Armenian capital city’s Yerevan Brandy Factory (YBF) recorded a 25-percent growth in brandy production, and a 27-28-percent growth is expected for this year, Factory Executive Director Ara Grigoryan said during a press conference on Monday.
The brandy sales reached 3.5 million liters in the year past, as compared to the 2.7 million liters in 2011.
In Grigoryan’s words, although the geographical scope of Armenian brandy exports has not expanded substantially, YBF managed to more deeply penetrate into the markets where it is already established.
To note, the great majority of the Armenian brandy is consumed in the Russian market.
“We are hopeful that, in the next 5-7 years, brandy production will not appear in the [same] situation as it was during the [global economic] crisis. We will respond to the changes in the market more flexibly and quickly,” Ara Grigoryan stated.
He added that the lifting of the ban on Georgian brandy imports to the Russian market will not have any impact on the volume of Armenian brandy exports.