Հայաստանի համայնքների խոշորացումը կարտացոլվի օրենքի մեջ։ Համապատասխան օրինագծերի փաթեթի  նախագիծը ընդունվել է սեպտեմբերի 25-ին կայացած ՀՀ կառավարության նիստում։
Օրինագիծը հավանություն է ստացել՝ հաշվի առնելով Հայաստանի համայնքների խոշորացման պլանը։
Հիշեցնենք, որ մայիսի 18-ին այդ հարցով Թումանյանում, Դիլիջանում եւ Տաթեւում եւ դրանց հարակից գյուղերում հանրաքվե էր անցկացվել։ Համայնքների խոշորացման չափանիշներ են սահմանվել բավարար քանակով սեփական եկամուտը, տնտեսապես ինքնուրույն միավոր ստեղծելու հնարավորությունը։ Առաջ է քաշվում նաեւ նոր տիպի վարչակազմի ինստիտուտը։ Խոշորացման ենթակա գյուղերի գյուղապետերին փոխարինելու են վարչական ներկայացուցիչները։

Укрупнение общин Армении отразят в законах. Проект пакета соответствующих законопроектов был принят на заседании Правительства 25 сентября.
Законопроект поддержан с учётом плана укрупнения общин в Армении.  Ранее, 18 мая, для этого прошли местные референдумы в пилотных населённых пунктах – Туманяне, Дилижане и Татеве (Лорийская, Тавушская, Сюникская области) с прилегающими сёлами. Устанавливаются критерии по укрупнению общины – достаточные собственные доходы, возможность создания экономически самостоятельных единиц. В то же время внедряется институт администраций нового типа. Главы сёл, подпадающих под укрупнение, будут заменены административными представителями, а штат на местах, скорее всего, сократят.