Իսրայելը թույլտվություն է ստացել Բրյուսելում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր շտաբին կից մշտական ներկայացուցչություն բացելու: Այդ մասին չորեքշաբթի հայտնել է հրեական պետության ԱԳՆ-ի մամուլի ծառայության ղեկավար Էմանուել Նախշոնը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Հյուսիսատլանտյան դաշինքը «Իսրայելին տեղեկացրել է, որ նա կարող է մշտական ներկայացուցչություն բացել Բրյուսելում կազմակերպության գլխավոր շտաբին կից եւ ավարտել ՆԱՏՕ-ին կից սեփական մշտական ներկայացուցչի հավատարմագրումը», ասել է նա:
«Այդ հայտարարությունը (ՆԱՏՕ-ին կից Իսրայելի ներկայացուցչություն բացելու հնարավորություն մասին) արվել է (Իսրայելի) արտգործնախարարության եւ պաշտպանության նախարարության դիվանագիտական երկարատեւ ջանքերից հետո», - նշել է Նախշոնը:
Իսրայելի ԱԳՆ-ն նաեւ նշել է, որ երկրի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն ողջունել է Հյուսիսատլանտյան դաշինքի որոշումը:  «Ես ողջունում եմ ՆԱՏՕ-ի այդ հայտարարությունը, դա կարեւոր քայլ է Իսրայելի անվտանգությանն աջակցության գործում», - ասել է վարչապետը, որի խոսքերն է տարածել հրեական պետության ԱԳՆ-ի մամուլի ծառայությունը: Նրա խոսքով, դա հանդիսանում է «Իսրայելի կարգավիճակի եւ բազմաթիվ կազմակերպությունների` անվտանգության ոլորտում նրա հետ համագործակցելու ցանկության եւս մեկ ապացույց»: Նեթանյահուն ներկայումս զբաղեցնում է նաեւ երկրի արտաքին գերատեսչության ղեկավարի պաշտոնը:

Израиль получил разрешение на открытие постоянного представительства при штаб-квартире НАТО в Брюсселе. Об этом сообщил в среду глава пресс-службы МИД еврейского государства Эмануэль Нахшон, передает ТАСС
Североатлантический альянс «проинформировал Израиль, что он сможет открыть постоянное представительство при штаб-квартире организации в Брюсселе и завершить процесс аккредитации своего постоянного представителя при НАТО», сказал он.
«Это заявление (о возможности открытия представительства Израиля при НАТО) было сделано после длительных дипломатических усилий со стороны министерства иностранных дел и обороны (Израиля)», - указал Нахшон.
МИД Израиля отметил также, что премьер-министр страны Биньямин Нетаньяху приветствовал решение Североатлантического альянса. «Я приветствую это заявление НАТО, это - важный шаг в деле содействия безопасности Израиля», - сказал глава правительства, высказывания которого распространила пресс-служба МИД еврейского государства. По его словам, это также является «еще одним доказательством статуса Израиля и желания многих организаций сотрудничать с ним в области безопасности». Нетаньяху в настоящее время занимает также пост главы внешнеполитического ведомства страны.