Հայաստանի Զինված ուժերին գոմեշի մսի մատակարարման փաստի առթիվ ՀՀ ՊՆ քննչական ծառայության ՀԿԳ քննչական բաժնում հարուցված քրեական գործով կատարված նախաքննության ընթացքում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 376-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված հանցագործություն կատարելու կասկածանքով (ծառայության նկատմամբ անփույթ վերաբերմունքը, որը առաջացրել է ծանր հետեւանքներ), այսօր ձերբակալվել է N զորամիավորման պարենային ծառայության պետը (կոչումով փոխգնդապետ):
Զինվորական դատախազությունից հայտնում են, որ մինչ այդ` 29.08.2012թ., ձերբակալվել, այնուհետեւ, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 2-րդ մասի (առանձնապես խոշոր չափերի խարդախություն) մեղադրանքով կալանավորվել է «Ա.Օհանջանյան» ՍՊԸ տնօրենը:
Դեռեւս 21.02.2013թ եւ 22.02.2013թ ձերբակալվել, անուհետեւ կալանավորվել են, համապատասխանաբար, N զորամասի հրամանատարը (կոչումով փոխգնդապետ) եւ նրա նյութատեխնիկական գծով տեղակալը (կոչումով մայոր): Միաժամանակ, նույն քրեական գործով, որպես խափանման միջոց ստորագրություն չհեռանալու մասին է ընտրվել եւ մեղադրանք է առաջադրվել նաեւ նույն զորամասի պահեստարանի պետին:
Վստահեցնում ենք, որ ՀՀ զինվորական դատախազությունը, ՀՀ ՊՆ քննչական ծառայության եւ այլ համապատասխան ստորաբաժանումների հետ համատեղ, ինչպես նաեւ հասարակության աջակցությամբ, շարունակելու են հանցագործությունների կանխարգելման, բացահայտման եւ հանցագործություն կատարած յուրաքանչյուր անձի համարժեք քրեական պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ իրականացվող գործընթացը:

25 марта, в ходе предварительного следствия в рамках возбужденного в Следственной службе Минобороны Армении уголовного дела по факту обнаружения в армейском продовольственном складе ВС мяса буйвола, по подозрению в совершении преступления, предусмотренного ч. 2 ст. 376 УК Армении (халатное отношение к службе, повлекшее по неосторожности тяжкие последствия), задержан начальник продовольственной службы N-ской воинской части (подполковник по званию).
Как сообщили в Военной прокуратуре Армении, 29.08.2012 года в рамках уголовного дела был задержан директор Капанского мясокомбината Альберт Оганджанян, которому было предъявлено обвинение по признакам 2 части ст.178 УК РА («Мошенничество, совершенное в особо крупных размерах»).
Еще 21.02.2013г. и 22.02.2013г. были задержаны, а затем арестованы командир N-ской военной части (подполковник по званию) и его заместитель по материально-технической линии(майор по званию). В рамках уголовного дела в качестве меры пресечения была избрана подписка о невыезде и предъявлено обвинение начальнику склада данной военной части.
Напомним, что в июне 2012 года на основании нарушений, обнаруженных в армейском продовольственном складе по итогам проведенных проверок, было возбуждено уголовное дело по признакам ч.2 ст.178 УК РА («Мошенничество, совершенное в особо крупных размерах»). Тогда же был уволен заместитель начальника Главного штаба ВС РА Аршалуйс Пайтян.