Ռուսաստանի Ստավրոպոլի երկրամասի Մինվոդիի քաղաքապետ Իվան Օստապենկոն, ում հիվանդանոցում զանգվածային ծեծկռտուք էր տեղի ունեցել մահացու ելքով, հոկտեմբերի 3-ին հրաժարական է ներկայացրել, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
Ստավրոպոլի երկրամասի նահանգապետի մամուլի ծառայության համաձայն՝ Իվան Օստապենկոյի լիազորությունների դադարեցման մասին որոշումն ընդունել են Մինվոդիի քաղաքային դումայի պատգամավորները՝ դիտարկելով նրա անձնական դիմումը: «Քաղաքապետի ժամանակավոր պաշտոնակատար է նշանակվել Բորիս Դոնցովը, ով նախկինում զբաղեցնում էր փոխքաղաքապետի պաշտոնը»,- նշել են մամուլի ծառայությունում:
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 20-ին Մինվոդիի հիվանդանոցի ընդունարարում զանգվածային ծեծկռտուք էր տեղի ունեցել. 36 մարդ ներխուժել էր հիվանդանոց եւ ծեծի ենթարկել 31-ամյա Անատոլի Լարիոնովին: Ավելի ուշ նա վախճանվել էր Պյատիգորսկի հիվանդանոցում: Պյատիգորսկի քաղաքային դատարանը սեպտեմբերի 30-ին որոշում էր կայացրել գլխավոր կասկածյալներ Անդրանիկ Ցաքանյանի ու Եվգենի Սմիրնովի կալանքի մասին 2 ամիս ժամկետով: Կասկածյալներ 20-ամյա Մաքսիմ Ցաքանյանն ու 17-ամյա դեռահասը, որոնք մասնակցել են Ռուսլան Աբդուլժալիլովին եւ բուժքույր Նինա Ստանկային ծեծի ենթարկելուն, ձերբակալվել են հոկտեմբերի 2-ին: Ավելի վաղ ձերբակալել էին նաեւ Սամվել Մանուչարյանին: Հաստատվել է նաեւ Անատոլի Լարիոնովին ծեծի ենթարկող եւս 4 հոգու անձը:

Иван Остапенко, руководитель городской администрации Минеральных Вод Ставропольского края России, в больнице которого произошла массовая драка с летальным исходом, 3 октября подал в отставку, передает ТАСС.
Согласно пресс-службе губернатора Ставропольского края, решение о прекращении полномочий Ивана Остапенко приняли депутаты Минераловодской городской думы, рассмотрев его личное заявление. «Временно исполняющим обязанности главы администрации города назначен Борис Донцов, ранее занимавший должность его заместителя», - отметили в пресс-службе.
Напомним, что 20 сентября в приемном покое больницы Минеральных Вод произошла массовая драка: 36 человек ворвались в медучреждение и избили сидевшего там мужчину - 31-летнего Анатолия Ларионова. Позже он скончался в больнице Пятигорска. Городской суд Пятигорска 30 сентября принял решение о заключении под стражу на 2 месяца главных подозреваемых по делу о массовой драке в больнице города Минеральные Воды Андраника Цаканяна и Евгения Смирнова. Еще двое подозреваемых - 20-летний Максим Цаканян и 17-летний подросток, которые принимали участие в избиении Руслана Абдулжалилова и медсестры Нины Станка - были задержаны 2 октября. Ранее был задержан также Самвэл Манучарян. Установлены личности еще 4 участников драки, избивавших Анатолия Ларионова. 3 октября был задержан еще один подозреваемый - 24-летний Артем Воронов.