Հայաստանի կրթության եւ սփյուռքի նախարարությունները երկամսյա ժամկետում պետք է հայկական սփյուռքի համար կրթության աջակցման ծրագիր նախապատրաստեն: Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը համապատասխան հանձնարարականը տվել է փետրվարի 9-ի կառավարության նիստում:
Նրա խոսքով՝ հարկավոր է հոգ տանել արտերկրի հայկական դպրոցների ուսուցիչների վերապատրաստման մասին, ինչպես նաեւ նրանց համար տպագիր եւ էլեկտրոնային դասագրքեր ստեղծել:
«Հարկավոր է նաեւ ակտիվորեն սատարել սփյուռքի գիտնականներին, որոնք ցանկանում են համագործակցել հայկական բուհերի եւ գիտական ինստիտուտների հետ»,- հավելել է վարչապետը:

YEREVAN. – Armenia’s ministries of education and Diaspora will prepare a program in two-month period to support education within Armenian communities abroad. Prime Minister Karen Karapetyan issued instructions during Cabinet meeting on Thursday.
According to him, it is necessary to hold trainings for teachers at the Armenian schools abroad, as well as to create paper and electronic books.
“We need more support of researchers from diaspora who are willing to cooperate with Armenian universities and scientific institutions,” Prime Minister added.