Վարդան Օսկանյանի որդին` Արա Օսկանյանը, որը փետրվարի 17-ին ձերբակալվել է, առերեսվել է իր դեմ ցուցմունք տված անձի հետ:
NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում Օսկանյանի փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանը նշեց, որ շարքային քրեական գործ է սա, ընդամենը պարտք մնացած անձը բողոքում է պարտք վերցրածից:
«Ինքս որեւէ քաղաքական ենթատեքստ չեմ տեսնում, սակայն եթե ընթացքը տարբերվի նմանատիպ սովորական այլ գործերից խափանման միջոցի ընտրության կամ հետագա գործողությունների հարցում, միգուցե հնարավոր կլինի խոսել քաղաքական ենթատեքստի մասին: Այս պահին ավելին չեմ կարող ասել, սակայն միանշանակ է, որ առեւանգման մասին խոսք լինել չի կարող, խոսքը մարդուն ապօրինի ազատությունից զրկելու մասին է, որը նույնպես բացառված է»,- ասաց Տիգրան Աթանեսյանը:
Այսօր ժամը 18:00-ին լրանում է Արա Օսկանյանի ձերբակալման 72 ժամը:
Ըստ Քննչական կոմիտեի տարածած հաղորդագրության` 2017թ. փետրվարի 17-ին ոստիկանությունից ստացվել է քաղաղացու հաղորդման հիման վրա նախապատրաստված նյութերն առ այն, որ 2017թ. փետրվարի 16-ին իր ընկեր Հ.Սիրադարյանը եւ նրա հորաքրոջ որդին` Ա.Օսկանյանը իրենից պահանջել են վերադարձնել պարտքի գումարը, որի ընթացքում իր կամքին հակառակ իրեն պահել են ավտոմեքենայի մեջ եւ թույլ չեն տվել դրանից դուրս գալ`առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրելու սպառնալիքներ հնչեցնելով:
Նախնական տվյալներով փետրվարի 16-ին ժամը 17:00-ի սահմաններում Երեւանի Լենինգրադյան փողոցի «Ռոբերտո» խանութ-սրահի հարակից հատվածից Ն.Բերբերյանին նստեցրել են ավտոմեքենայի մեջ, գնացել Աբովյան քաղաք եւ նրա կամքին հակառակ եւ իր առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրելու սպառնալիքներ հնչեցնելով ապօրինաբար զրկել ազատ տեղաշարժվելու իրավունքից եւ պահանջել վերադարձնել 1.500.000 ՀՀ դրամ պարտքը:
Փետրվարի 17-ին Ա. Օսկանյանը եւ Հ.Սիրադարյանը ձերբակալվել են ՀՀ քրեական օրենսգրքի ՀՀ քրեական օրենսգրքի 133-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին եւ 2-րդ կետերով նախատեսված հանցավոր արաք կատարելու կասկածանքով: Վերջիններս հրաժարվել են ցուցմունք տալ:
Նշենք, որ Ա.Օսկանյանը նախկին ԱԳ նախարար, «Համախմբում» կուսակցության նախագահ Վարդան Օսկանյանի որդին է՝ 33-ամյա Արա Օսկանյանը:

YEREVAN. – Ara Oskanian, 33—the son of former Foreign Minister of Armenia, opposition Consolidation Party Chairman Vartan Oskanian—who was detained on February 17, has faced the person who testified against him.
Oskanian’s attorney Tigran Atanesyan, however, told Armenian News-NEWS.am that this is just an ordinary criminal case, and the person that had borrowed money has simply made a complaint against the lender of this money.
“I myself don’t see any political context,” added Atanesyan. “But if the course [of this case] differs from similar other ordinary cases in terms of the selection of a precautionary measure or further action, it may be possible to speak about a political context.
“I can’t say anything more at this point, but it’s clear that there can be no word about kidnapping; it’s about unlawfully depriving a person of liberty, which is also ruled out.”
The 72 hours of Ara Oskanian’s detention period are up on Monday at 6pm.
As reported earlier, the Investigative Committee of Armenia received a report from Police, and which was prepared based on an account by N. Berberyan.
Accordingly, on February 16, his friend H. Siradaryan and the latter’s cousin, Ara Oskanian, demanded that he pay back the 1,500,000 drams (about US$3,100) he had borrowed, during which they kept him in a vehicle against his will, and threatened to use violence against him, Public Relations Department of the Investigative Committee informed Armenian News-NEWS.am.
The Committee filed a criminal case in this connection.
On February 17, Siradaryan and Oskanian were detained on suspicion of committing a criminal offense.