Ստամբուլում դատարանը բավարարել է դատախազության հարցումը գերմանական Die Welt թերթի թղթակից, Թուրքիայի ու Գերմանիայի քաղաքացի Դենիզ Յուջելին կալանավորելու համար, հայտնում է DW–ը։
Գերմանիայի ԱԳՆ-ի պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարտին Շեֆերը փետրվարի 27-ին հերթական անգամ Թուրքիայի իշխանություններին կոչ է արել ազատ արձակել Դենիզ Յուջելին։ Մեկ օր առաջ արտգործնախարար ԶԻգմար Գաբրիելը քննադատել էր Թուրքիային, ասելով , որ «ոչ մի անհրաժեշտություն չկար» ու որ բոլորովին արդարացված չէ Դենիզ Յուջելին այդքան երկար ձերբակալված պահելը՝ մինչեւ դատախազությունում նրա հարցաքննությունը։ Բացի այդ բունդեսթագի 160 պատգամավորներ Գերմանիայում Թուրքիայի դեսպանին ուղղված նամակով կոչ են արել աջակցել նրա ազատ արձակմանը։
Դենիզ Յուջելը կամավոր էր ներկայացել Ստամբուլի ոստիկանություն փետրվարի 14-ին։ Թուրքիայի իշխանությունները նրան կասկածում են ահաբեկչական կազմակերպությանն անդամակցության, քարոզչություն տարածելու ու տեղեկությունների գործածման չարաշահումների մեջ։ Քանի որ Թուրքիայում արտակարգ իրադրության ռեժիմ է, կասկածյալներին կարող են առանց մեղադրանք առաջադրելու 14 օր ձերբակալված պահել։
Dpa գործակալության տվյալներով, խոսքը հավանաբար էլեկտրոնային հաղորդագրությունների մասին է, որոնք առեւանգվել էին էնեգետիկայի նախարար Բերատ Ալբայրակի՝ նախագահ Էրդողանի փեսայի էլեկտրոնային փոստից։ Դենիզ Յուջելի երկու հրապարակումներում հիշատակվել էին հաքերական Redhack խմբի տարածած էլեկտրոնային նամակները։ Իսկ Redhack խումբը Թուրքիայում ահաբեկչական կազմակերպություն է ճանաչված։

Суд в Стамбула удовлетворил запрос прокуратуры на арест корреспондента немецкой газеты Die Welt Дениза Юджела, имеющего немецкое и турецкое гражданство, сообщает DW
Официальный представитель немецкого МИД Мартин Шефер 27 февраля в очередной раз призвал турецкие власти выпустить Дениза Юджела на свободу. Днем ранее министр иностранных дел Германии Зигмар Габриэль выступил с критикой Турции, сказав, что «нет никакой необходимости, и это совершенно неоправданно так долго содержать под стражей Дениза Юджела до допроса в прокуратуре». Кроме того, 160 депутатов бундестага в открытом письме послу Турции в Германии призвали посодействовать его освобождению.
Дениз Юджел добровольно явился в полицию в Стамбуле 14 февраля. Турецкие власти подозревают его в членстве в террористической организации, распространении пропаганды и злоупотреблении в использовании информацией. Поскольку в Турции действует режим чрезвычайного положения, подозреваемые в совершении преступлений могут содержаться под стражей до 14 дней без предъявления обвинений. В случае помещения его в предварительное заключение оно, по турецким законам, может продлиться до 5 лет.
По информации агентства dpa, речь предположительно идет об электронных сообщениях, похищенных из взломанного почтового ящика министра энергетики Турции Берата Албайрака, который является зятем президента Турции Эрдогана. Распространенные хакерской группой Redhack электронные письма фигурировали в двух публикациях Дениза Юджела. Группа Redhack признана в Турции террористической организацией.