Արտենի 1 հուշարձանը, որը գտնվում է Արագածի հարավ-արեւմտյան կիսաամայի լանջին՝ Թալին քաղաքի եւ Արտենի ավանի միջեւ, ճանապարհից չէինք էլ նկատի, եթե չլիներ կապույտ տաղավարը, որտեղ հնագետները երբեմն պատսպարվում են կիզիչ արեւից (ֆոտոռեպորտաժ):
Առաջին հայացքից այն  ուղղակի Թալինի սարահարթին բնորոշ լանդշաֆտի մաս էր կարծես եւ  դժվար էր ենթադրել, որ այն ձեռակերտ է: Դա մեզ ավելի ակներեւ ցույց տալու համար հայ-ֆրանսիական արշավախմբի ղեկավար, ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության եւ ազգագրության ինստիտուտի աշխատակից Իրենա Քալանթարյանը տանում է մեզ դեպի մի ոչ մեծ բլրակ, որտեղից հուշարձանը կարելի է վերեւից տեսնել:
Մեր աչքի առջեւ բացվում է ոչ մեծ սարահարթի վրա շրձանաձեւ աճած թփուտներով օղակված մի տարածք: Ինչպես Իրենա Քալանթարյանը պարզաբանեց, քանի որ այս տեղանքը քամոտ է, թփերն արմատներով քարերին են «կառչել», իսկ քարերը ոչ այլ ինչ են, քան շրջան կազմող պատաշար:
Ինչպես պատմում է Իրենա Քալանթարյանը, այս տարածքներում փաստագրվել են խիստ ինքնատիպ հնագիտական օբյեկտներ, որոնք ստացել են «անապատի օդապարուկներ՛ (Desert Kite) անվանումը: Սրանք զգալի երկարությամբ ձգվող քարաշարքերից կազմված երկու պատերով (անտենա) ինքնատիպ կառուցներ են, որոնք հատակագծում ունեն ձագարի ձեւ եւ պատերը մի ծայրում միանում են, հատման տեղում ստեղծելով փարախ հիշեցնող, հատակաձեւում աստղաձեւ, եռանկյունաձեւ, ուղղանկյուն կամ շրջանաձեւ կառույց (թագ): Թագի յուրաքանչյուր շողի ծայրում կան փոքրիկ աշտարակներ: Պատերի բարձրությունը տատանվում է 1-1.5մ մինչև 10 սմ, պատերի երկարությունը երբեմն հասնում է մի քանի հարյուր մետրի:
«Desert Kite» կառույցներ առաջին անգամ հայտնաբերվել են հյուսիսային Հորդանանում XX դարի կեսերին, հետագայում դրանք հայտնաբերվեցին հարավային եւ կենտրոնական Սիրիայում, Սինայի թերակղզում: Օդապարուկների հետ ունեցած նմանության եւ  անապատային վայրերում հանդիպման պատճառով էլ այդ կառույցները ստացել են իրենց անվանումը` Desert Kite: Այդ կառույցների նշանակությունը մինչեւ այժմ վերջնականապես պարզված չէ, բայց ավելի հավանական է, որ դրանք ծառայել են որպես որսորդական ծուղակներ, այծեղջերուների եւ այլ սմբակավորների որսի համար: Որսորդների շղթան կենդանիներին քշում էր աստիճանաբար նեղացող պատերի մեջ, որոնց ծայրին գտնվում էր աստղաձեւ կամ եռանկյունաձեւ փարախ-ծուղակը, որի աշտարակներին նստած էին մի քանի որսորդներ: Կարծիք կա, որ հնագույն Desert Kite–երը  հանդես են գալիս նախակերամիկական նեոլիթում (մ.թ.ա. 10-7 րդ հազարամյակներ)  եւ գոյատեւում են մինչեւ վաղ միջնադար:
2009թվականին երկրաբան Ա. Կարախանյանն այս Desert Kite–ի օրինակներ հայտնաբերեց նաեւ Հայաստանի տարածքում: 2011 թվականից հայ-ֆրանսիական համատեղ ծրագրով սկսվեցին վերոհիշյալ հուշարձանների սիստեմատիկ ուսումնասիրությունները:
Որպես կանոն, նշված որսորդական ծուղակներից ոչ հեռու հայտնաբերվում են բնակավայրեր, որոնք հնագիտական գրականության մեջ հայտնի են jellyfish (մեդուզա), wheel houses (անիվ բնակավայր) են կամ agglomerated houses (ագլոմերատիվ բնակավայր): Այս բնակավայրերը մեդուզա կամ անիվ են կոչվել, քանի որ վերեւից նման են ճաղերով անիվի կամ մեդուզայի: Մեր այցելած Արտենի 1 հնավայրը հայ-ֆրանսիական արշավախմբի կողմից հայտնաբերված այս տիպի բազմաթիվ բնակավայերից մեկն է:
Բնակավայրը շրջապատված է պատով, որն ամենայն հավանականությամբ պաշտպանական նշանակություն է ունեցել: Ներսից եւս այն պատերով բջիջների է բաժանված: Հնագետները փորձում են հասկանալ նման բաժանման գործառնական նշանակությունը, եւ, որն ամենակարեւորն է, պարզել հուշարձանի տարիքը: Վերին շերտերից վերցված նմուշների ռադիոածխածնային անալիզը ցույց է տվել, որ այն կարելի է թվագրել վաղ երկաթի դարով: Հուշարձանի շերտագրությունը ցույց է տալիս, որ վաղ երկաթի դարում այս տարածքը բնակեցվել է բուն «անիվ բնակավայրի» անկումից հետո: «Անիվի» փլուզված պատերից վերցված նմուշներն արդեն ավելի վաղ ժամանակաշրջանի` ուշ բրոնզի դարի մասին են վկայել: Սակայն հետազոտություններով պարզվել է, որ փլվածքներից ներքեւ մշակութային շերտերը շարունակվում են եւ ռադիոածխածնային անալիզով ստացված տարեթվերը վերաբերվում են  միջին բրոնզի դարի վաղ ենթափուլերին: «Սա Հայաստանի եւ ամբողջ Կովկասյան տարածաշրջանի համար շատ կարեւոր է: Որովհետեւ այս տարածաշրջանում միջին բրոնզի դարի վաղ փուլերում բնակավայրեր հայտնի չէին: Այս ժամանակաշրջանի ամբողջ մշակույթը մեզ դամբարաններից է հայտնի»,- ասում է նա` հավելելով, որ  պեղումների ընթացքում իրենք դեռեւս չեն հասել «մայր հողին», այնպես որ` հնարավոր են նաեւ ավելի վաղ գտածոներ:
Արդեն ներքեւում հնագետը մեզ ցույց է տալիս պեղված քառակուսիները եւ բացված կառույցները` կիսաշրջանաձեւ պատ, փոսեր, որտեղ կային կարբոնացված թրիքի մնացորդներ, քարաշար շրջանաձեւ օջախ, ինչպես նաեւ ոչ մեծ հոր, որի նշանակությունը դեռեւս հայտնի չէ:
Շերտերից մեծ քանակով կենդանիների ոսկորներ են գտնվում, խեցանոթների բեկորներ, որոնց մեծ մասը բնորոշ են միջին բրոնզի Թռեղք–վանաձորյան մշակույթին:
Այս ամենը խնամքով փաթեթավորվում է, համարակալվում` ինստիտուտ ուղարկելու եւ մանրամասն հետազոտելու համար:
Հնագետների ենթադրությամբ` բնակավայրը գոտեւորող շրջանաձեւ պատը պետք է մուտք ունենա: Սակայն պեղումներով այս ուղղությամբ դեռեւս ոչինչ չի հայտնաբերվել:
Հայերի հետ միասին այստեղ աշխատում են նաեւ ֆրանսիացի հնագետները: «Կովկաս առաքելություն» ծրագրի ղեկավար Բերանժե Պերելլոն (Berengere Perello) ասում է, որ առաքելության շրջանակում, որը ֆինանսավորում է Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարությունը, իրենք ուսումնասիրում են ե’ւ Հայսաստանի, ե’ւ ամբողջ Կովկասյան տարածաշրջանի  նախապատմությունն ու վաղ պատմությունը:
Մենք լիովին գիտակցեցինք, թե ինչու են թփերն այստեղ արմատներով քարերին կառչում, երբ քամու պոռթկումը պոկեց կապույտ պարուսինը, որի տակ պատսպարվել էինք` փորձելով մի բան ուտել եւ սուրճ խմել: Քամին ոչ միայն մեր պարուսինե տաղավարը պոկեց, այլեւ հողով ծածկեց մեր համեստ ճաշը:

We would not even notice from the road the archaeological monument Arteni 1 located in semi-arid slope of Armenia's Mount Aragats between Talin town and Arteni village but for the blue tent under which the archaeologists sometimes hide from the scorching sun (photos).
For an ignorant eye this is merely a landscape painting: it is hard to imagine that it is man-made. To show it to us, the leader of Armenian-French expedition, fellow of Archaeology and Ethnography Institute of the National Academy of Sciences of Armenia, Irena Kalantaryan takes us to a small hill from where one can look at the monument from above. We are treated to a view of round form on a small plain.
This view is made of bushes but Irena Kalanyaryan explains that since this is a windy place, the bushes scramble to stones, the latter being nothing but blockwork.
In her words, unique archaeological monuments, which are known as Desert Kite in archaeology, have been registered in this region. These are unique facilities with two long walls (antennas), which have the form of a flow cup and close up in the form of starlike triangular, rectangular and round facility (crown) resembling a corral. Small bartizans are located on each row of crown. The height of the walls is between 1 to 1.5 metres, their length reaching hundred meters. Desert Kites were first found out in Jordan in mid-20th centuries. Then they were found out in Syria and Sinai. Their significance has not yet been finally ascertained but they most likely served as hunting traps. It is supposed that the hunters impounded their prey into a gradually narrowing passage between the walls, and when the animals appeared in a startlike or triangular trap, they were slaughtered by the hunters guarding in towers. It is also supposed that the most ancient Desert Kites appeared in Pre-Pottery Neolithic (10-7th millennia) and existed until the early Middle Ages.
In 2009, geologist A. Karakhanyan found such Desert Kites in Armenia as well. Since  2011, the systematic research of these monuments was launched within the framework of an Armenian-French project.
As a rule, settlements known in the archaeological literature as jellyfish, wheelhouses or agglomerated houses are located not far from Desert kites. They were called jellyfish or wheelhouse, since they resemble jellyfish or wheelhouse from above. Arteni 1 is one of the many settlements of that type found by the Armenian-French expedition.
The settlement is surrounded by a wall, which most probably had a defensive function. It is also divided into units by walls. The archaeologists are trying to understand the functional significance of such a division and, most importantly, determine the age of the monument. The radiocarbon test taken from the upper layers showed that they can be dated to the early Iron Age. This place was most likely again settled after the fall of the wheelhouse. The samples taken from the already destroyed 'wheels' showed an earlier period—late Bronze Age. But the research showed that there are also cultural layers below, their tests coming as a surprise to the archaeologists: they date back to the middle Bronze Age. ''This is very important for Armenia and the entire Caucasian region, since no settlements of mid-Bronze Age had been recorded in the region.  The entire culture of that period is known to us from graves,'' she says, adding that during the excavations they haven't yet reached the 'mother earth,' so findings of earlier period may stiil be unearthed.
Already below the archaeologist shows us the dug-up trenches and the findings unearthed there: a semi-circle wall, pits, where there were remnants of carbonized manure, a round hearth made of stone, as well as a large well, whose significance has not yet been ascertained.
Large number of bones and ceramic pieces, which may be referred to Trekhk-Vaandzor culture, are being unearthed.
All this is neatly put in packages and enumerated in order to be sent to the institute for further studies.
According to the archaeologists, the round wall surrounding the settlement should have an exit but the excavations have not yet yielded results with this respect.
French archaeologists work together with the Armenian ones here. Head of Mission Caucase program Berengere Perello says that within the framework of the mission, which is funded by the French Ministry of Foreign Affairs, they are studying the protohistory and prehistory of the entire Caucasian region.
We fully realized why the bushes scramble to stones here, when the gust of wind tore off the blue tent under which we had sit ourselves, trying to eat and drink coffee. The wind not only tore off our tent but also poured soil into our modest lunch.