ՀՀ պետական սահմանն ապօրինի հատելու մեջ մեղադրվող Օզգյուլ Դումանն այդ քայլին է դիմել, քանի որ ըստ նրա, Թուրքիայում իրեն հալածել են: Այս մասին NEWS.am-ին ասաց նախաքննության ընթացքում Դումանի պաշտպան Արարատ Գրիգորյանը:
«Դումանը պատմել է, որ Հայաստան է եկել քաղաքական ապաստան խնդրելու համար, քանի որ Թուրքիայում նրան հալածել էին»,- ասաց Արարատ Գրիգորյանը:
Նշենք, որ ըստ մեղադրանքի՝ երիտասարդ Օզգյուլ Դումանը մայիսի 23-ին Թուրքիայի կողմից հատել է Արաքս գետը և հաղթահարելով սահմանային ինժեներատեխնիկական կառույցները` սողանցելով փշալարերի տակով, առանց սահմանված փաստաթղթերի և առանց պատշաճ թույլտվության ապօրինի հատել է Հայաստանի Հանրապետության պահպանվող պետական սահմանը: Դումանին այդ հարցում օգնել է Աբդուլբարի Կանատը: Վերջինս Թուրքիայի քաղաքացուց պահանջել է 10 հազար դոլար՝ խորհուրդներով, ցուցումներով և տեղեկություններ տրամադրելով՝ օժանդակել նրա ապօրինի սահմանահատմանը:
Դումանն ու Կանատը կալանավորված են:
Գործը քննվում է Արագածոտնի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում:
«Քո կառուցած շենքից տեսանելի է իմ տան անցուդարձը». Գագիկ Բեգլարյանը սպառնացել է շինընկերության տնօրենին

YEREVAN. – Turkish national accused of illegal crossing of the Armenian-Turkish border was oppressed in Turkey, Armenian lawyer Ararat Grigoryan told Armenian News-NEWS.am.
“OzgunlDuman said he crossed the border into Armenia hoping to get a political asylum as he was oppressed in Turkey,” the lawyer said.
According to the indictment, on May 23, Ozgyul Duman swam across the Aras River from Turkey. Overcoming the frontier engineering structures, he crawled under the barbed wire and illegally crossed the state border with Armenia any documents and proper permission. Abdulbari Kanat, who was also arrested, helped Duman to cross the border demanding $10,000 for his service.