Աբխազիայի հայ համայնքը ձգտում է կապ պահպանել Թուրքիայում եղբայր համշենցիների հետ: Այս մասին սեպտեմբերի 16-ին Երեւանում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Աբխազիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչ Գալուստ Տրապիզոնյանը:
Մի քանի տարի առաջ համերգներով Սոչիում, այնուհետեւ Աբխազիայում է եղել Թուրքիայից համշենցիների «Վովա» համույթը: Նրանք ելույթ են ունեցել ե՛ւ բեմում, ե՛ւ համշենահայի հարսանիքում, որին նրանց հրավիրել էին:
Հայերի համար դժվար չէր հասկանալ «Վովա»ի անդամների՝ «Ո՞վ է» հարցը, որ հնչում էր Համշենի անսովոր բարբառով:
«Թե՛ նրանց, թե՛ մեզ համար շատ կարեւոր է հարցը՝ ով ենք մենք: Հարցը՝ արդյոք մենք եւ մեր երեխաները գիտե՞նք մեր լեզուն եւ պատմությունը»,- հավելեց Կերսելյանը:
«Սա կարեւոր է նաեւ Թուրքիայից համշենցիների համար: Նրանց համար սա կապող թել է, որը թույլ չի տալես սեփական «ես»-ը մոռանալ: Եվ չնայած նրանք հաճախ իրենց համշենցիներ, քան հայեր են անվանում, բայց հենց իրենք են կենսունակ պահել հայկական հնագույն երգերը, պարերը եւ ավանդույթները: Իսկ սա նշանակում է, որ Թուրքիայում ապրելով, իրեն բացահայտ հայ անվանելը, կարծում եմ՝ գաղտնիք չէ: Եվ եթե դու սրտիդ դուռը թակես ու քո մասին հայտարարես, ապա դրա համար կարող են քո դուռը թակել, ըստ որում՝ բավականին շոշափելիորեն»,- տխուր կատակեց Կերսելյանը:
Ուստի ավելի կարեւոր է ոչ թե բառերին ուշադրություն դարձնել, այլ գործերին: Իսկ հոգով նրանք ջանում են պահպանել հայկական ամեն ինչը: «Հոգով նրանք հայ են, եւ սա է գլխավորը»,- հավելեց նա:
«Հիմա, երբ սոցցանցեր կան, շփվելը հեշտացել է, հիմա հեռավորությունը մեզ չի խանգարում: Ե՛վ նրանց, ե՛ւ մեր երիտասարդները ջանում են նոր ընկերներ գտնել ու շփվել իրենց լեզվով եւ բարբառով»,- հավելեց համշենահայերի «Համշենուհի» կանանց միջազգային միավորման նախագահ Սաիդա Օհանյանը:

Армянская община Абхазии старается поддерживать связи с собратьями-амшенцами в Турции. Об этом заявил на встрече с журналистами в Ереване 16 сентября председатель армянской общины Абхазии Галуст Трапизонян.
Несколько лет назад в Сочи, а потом Абхазии с концертами побывал ансамбль амшенцев из Турции «Вова». Играли они и на сцене, и на амшенской свадьбе, куда их пригласили.
В «Вова» армянам нетрудно узнать вопрос «Ов е?» («Кто это?»), звучащий в необычном амшенском диалекте.
«И для них, и для нас очень важен вопрос, кто мы. Вопрос, знаем ли мы и наши дети наш язык и историю», - добавил Керселян.
«То же самое важно и для амшенцев из Турции. Для них это – связующая нить, не дающая забыть своё «я». И хотя они чаще называют себя амшенцами, чем армянами, но они же сохранили живыми древнейшие армянские песни, танцы и обычаи. А что значит, живя в Турции, открыто называть себя армянином, думаю, не тайна. И если ты будешь стучать себя в грудь и объявлять о себе, то за это могут постучать по тебе, причём очень чувствительно», - горько пошутил Керселян.
Поэтому важнее взглянуть не на слова, а на дела. А по духу они стараются сохранить всё армянское. «В душе они армяне – и это главное», - добавил он.
«Сейчас, когда есть соцсети, общаться стало проще, теперь расстояние нам не мешает. И их, и наша молодёжь старается находить себе новых друзей и общаться на своём языке и диалекте», - добавила председатель международного женского объединения амшенских армян «Амшенуи» («Амшенка») Саида Оганян.