Ակտիվ ներգաղթը մոտավորապես 10-12 միլիարդ դոլարի ծախս է պահանջելու ամեն տարի՝ այն դեպքում, երբ Հայաստանի ամբողջ պետական բյուջեն հիմա 3 միլիարդ դոլար է ու չի բավականացնում բազմաթիվ կարիքների համար։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է «Ազգային օրակարգ» կուսակցության համահիմնադիր և խորհրդի անդամ Ավետիք Չալաբյանը՝ անդրադառնալով Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարած նպատակին, ըստ որի՝ 2050 թվականին ունենալու ենք 5 միլիոն բնակչություն։
Նրա գրառման մեջ մասնավորապես ասված է․
«5 միլիոն բնակչի պատրանքը և իրականությունը
2017 թ․ սեպտեմբերին Հայաստան-Սփյուռք համաժողովի ընթացքում այն ժամանակ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց, որ իր նպատակն է 2040 թվականին Հայաստանում ունենալ 4 մլն բնակիչ։ Սա շատ անսովոր հայտարարություն էր, քանի որ Սերժ Սարգսյանը Հայաստանը պաշտոնապես ընդունել էր 3,106 հազար բնակչով, իսկ այդ պահին արդեն նրանց թիվը նվազել էր մինչև 2,973 հազար, այսինքն ավելի քան 130 հազար բնակչով, իսկ արտագաղթը իր իշխանության տարիներին կազմել էր մոտ 245 հազար բնակիչ։ Թե ինչպես էր Սերժ Սարգսյանը հաջորդ 22 տարիների ընթացքում շրջելու այդ ընթացքը, և երկրի բնակչությունը ավելացնելու ավելի քան 1 միլիոն մարդով, ոչ ոք պատկերացում չուներ, բայց կարևոր էր մեծ թիվ հայտարարել, ու այն անվանել "ազգային տեսլական"։
Իր նախորդին այս շաբաթ որոշեց գերազանցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, որը հայտարարեց իր էլ ավելի հավակնոտ "տեսլականի" մասին՝ 2050 թվականին Հայաստանում ունենալ 5 միլիոն բնակիչ։ Հրաշալի թիվ է, և թերևս ամեն հայ մարդ կուզենար Հայրենիքում այդպիսի հայահավաք իրականացնել, բայց փորձենք պատկերացնել, արդյոք այն հնարավորություն ունի իրականություն դառնալու։
Հայաստանի բնակչությունը վերջին հինգ տարիների ընթացքում, տարեկան պաշտոնապես նվազում է մոտ 8-10 հազար մարդով, և այս պահի դրությամբ պաշտոնապես կազմում է մոտ 2,961 հազար մարդ։ Բնակչության նվազման այս տեմպը պահպանվել է նաև վերջին մեկ տարում, երբ իշխանության էր գտնվում Նիկոլ Փաշինյանը։ Եթե այս տենպը պահպանվի առաջիկա տարիներին, ապա Հայաստանի բնակչությունը 2050 թվականին կկազմի լավագույն դեպքում 2,7 միլիոն մարդ, իսկ իրականում էլ ավելի քիչ, քանի որ բնական աճը տարեց տարի նվազում է, և մասնագետների կանխատեսումներով, հաջորդ տասնամյակի կեսից սկսած բացասական է դառնալու։ Դա նշանակում է, որ 5 միլիոնի "տեսլականի" իրականացման համար անհրաժեշտ է լինելու Հայաստան ապահովել մոտավորապես 2,3-2,4 միլիոն, և կամ տարեկան միջինը 80 հազար բնակչի ներգաղթ։ Ժամանակակից Հայաստանի պատմության մեջ (չհաշված ցեղասպանության տարիները) դա ընդամենը մեկ անգամ է եղել, երբ 1949 թ․ Ստալինյան ռեժիմը մոտ 100 հազար հայեր Արևելյան Եվրոպայի երկրներից վերաբնակեցրեց Խորհրդային Հայաստան, սակայն այն ավարտվեց աղետով՝ այդ մարդանց մեծ մասը հայտնվեցին գետտոներում, ոմանք էլ Սիբիրում, մեծ մասը չինտեգրվեցին Հայաստանի հետ, և արդյունքում լքեցին երկիրը հետագա տարիներին։
Որպեսզի այդ նույնը կրկնել 30 տարի անդադար, ավելի քան գերմարդկային ջանքեր են պետք։ Օրինակ, ամեն տարի Հայաստանում պետք է կառուցվի Վանաձորի չափ մի քաղաք (ընդ որում ավելի բարեկարգ), և այնտեղ ներգաղթող բնակչությունը ապահովվի որակյալ աշխատանքով։ Սա մոտավորապես 10-12 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի ծախս է պահանջելու ամեն տարի, այն դեպքում, երբ Հայաստանի ամբողջ պետական բյուջեն հիմա 3 միլիարդ դոլար է, ու չի բավականացնում բազմաթիվ օրհասական կարիքների համար։ Կարելի է պնդել, որ ծախսերի մի մասը կհոգան իրենք ներգաղթողները, մի մասն էլ՝ ներդրողները, սակայն նույնիսկ այս դեպքում պետությունը պետք է վիթխարի ծախսեր իրականացնի, որպեսզի ստեղծի նախնական պայմանները և նվազագույն անհրաժեշտ ենթակառուցվածքները, իսկ ներդրողներն էլ պետք է ստեղծեն բազմաթիվ նոր բիզնեսներ, որպեսզի մարդկանց որակյալ աշխատանքով ապահովեն։ Թեև այս ամենը տեսականորեն անհնար չէ, իրականությունը այն է, որ երեսուն տարի անընդմեջ ոչ մի երկիր ներգաղթի այդպիսի տեմպեր չի կարողացել ապահովել, և հիմք չկա պնդելու, որ հենց մենք ենք գտել այն կախարդական փայտիկը, որ թույլ կտա դա անել։
Իրականությունը նաև այն է, որ ունենալ տարեկան կայուն 10-15 հազար մարդու զուտ ներգաղթ, ներկայիս 20 հազարի արտագաղթի փոխարեն, արդեն հսկայական հաջողություն կլինի մեր երկրի համար։ Այն յուրաքանչյուրիցս մեծ աշխատանք է պահանջելու, քանի որ այսօր երկրում բնակչության մոտ 30%-ը դեռ ապրում է աղքատության մեջ և շարունակում է արտագաղթել, պաշտոնական գործազրկության մակարդակը դեռ 20%-ից ավելի է, և աշխատողներից շատերն էլ չունեն որակյալ աշխատանք, և այդ պայմաններում խոսել 5 միլիոն բարեկեցիկ բնակչի մասին՝ նշանակում է մարդկանց կերակրել պատրանքներով, և շեղել իրականությունից։
Դրա փոխարեն, մեզ պետք է Կառավարություն, որն առավոտից երեկո թեևերը քշտած գործ է անելու, լուծելու է հերթով երկրի առաջ կանգնած խնդիրները, արագացված զարգացնելու է տնտեսությունը, դրանով հայ մարդկանց մոտ ապագայի նկատմամբ վստահություն է ստեղծելու՝ և այդ դեպքում, գուցե մի հրաշալի օր, մենք իսկապես կտեսնեք, որ արտագաղթին փոխարինում է ներգաղթը, երիտասարդները վստահությամբ ընտանիքներ են կազմում, ընտանիքները սկսում են ավելի շատ երեխա ունենալ, երկրի բնակչությունն էլ վերջապես սկսում է աճել։ Մինչ այդ, բոլորիդ լավ օր եմ ցանկանում, հավատով, որ արդեն մոտ ապագայում մենք այս ամենը կտեսնենք»։

На активную репатриацию понадобится примерно 10-12 млрд. доларов ежегодно в том случае, когда сейчас весь госбюджет Армении составляет 3 млрд. долларов и недостаточен для удовлетворения множества потребностей. Об этом на своей странице в Facebook написал сооснователь и член совета партии «Национальная повестка» Аветик Чалабян, прокомментировавший намерение премьер-министра Армении Никол Пашиняна, заявившего, что в 2050 году население Армении составит 5 млн. человек.
«Мечта о 5 миллионах и реальность
В сентябре 2017 года в ходе форума Армения-Диаспора президент Серж Саргсян заявил, что он намерен увеличить население Армении к 2040 году до 4 млн. жителей. Это было весьма необычное заявление, так как к приходу к власти Сержа Саргсяна население Армении официально составляло 3 .млн 106 тыс.  жителей, а к этому моменту их количество уже уменьшилось до 2 млн. 973 тыс., то есть более чем на 130 тысяч жителей, а миграция в годы его правления составила около 245 тысяч жителей. О том, каким образом Серж Саргсян в течение следующих 22 лет собирался обратить этот процесс и увеличить население более, чем на 1 млн., никто не имел представления, но было важно объявить о крупной цифре и назвать ее «национальной концепцией».
На этой неделе своего предшественника решил обогнать премьер-министр Никол Пашинян, который заявил о более амбициозной «концепции» иметь в 2050 году 5 миллионов жителей. Это чудесная цифра, и каждый армянин хотел бы собрать армян на Родине, но давайте попытаемся представить, есть ли у нее шансы стать реальностью.
За последние пять лет население Армении, по официальным данным, ежегодно сокращается примерно на 8-10 тысяч человек, и по состоянию на данный момент население официально составляет около 2 млн. 961 тыс. человек. Этот темп сокращения населения сохранился также за последний год, когда у руля власти пребывал Никол Пашинян. Если этот темп сохранится в ближайшие годы, то в 2050 году население Армении в лучшем случае составит 2, 7 млн. человек, что даже на самом деле меньше, так как из года в год сокращается естественный прирост населения, и по прогнозам специалистов, начиная с середины следующего десятилетия он станет отрицательным. Это значит, что для реализации «концепции» 5 миллионов будет необходимо обеспечить Армению примерно 2,3-2,4 жителей или ежегодно в среднем репатриацию 80 тыс. жителей. В истории современной Армении (не считая годы геноцида) это происходило всего раз, когда в 1949 году сталинский режим населил Советскую Армению примерно 100 тыс. армян из стран Восточной Европы, однако это завершилось катастрофой: значительная часть этих людей оказалась в гетто, а некоторые в Сибири, другие так и не интегрировались в Армении и в результате покинули страну в дальнейшем. Нужны более чем сверхчеловеческие усилия для того, чтобы беспрерывно повторять это на протяжении 30 лет. Например, каждый год в Армении должен строиться город размером с Ванадзор (причем более благоустроенный), и там репатрииированные жители должны обеспечиваться работой. Это потребует траты примерно на 10-12 млрд. долларов в том случае, когда весь государственный бюджет Армении сейчас составляет 3 миллиарда долларов и недостаточен для удовлетворения множества актуальных потребностей. Можно утверждать, что часть затрат возьмут на себя сами репатрианты, а другую часть – инвесторы, однако даже в этом случае государство должно сделать громадные затраты, чтобы создать предварительные условия и минимальные необходимые инфраструктуры, а инвесторы должны создать множество новых бизнесов, чтобы обеспечивать людей качественной работой. Несмотря на то, что теоретически это не является невозможным, реальность состоит в том, что ни одна страна на протяжении 30 лет не смогла обеспечить такие темпы миграции, и нет оснований утверждать, что именно мы нашли ту волшебную палочку, которая позволит это сделать.
Реальность также состоит в том, что вместо нынешней миграции 20 тысяч иметь только стабильную иммиграцию 10-15 тысяч человек уже будет огромной удачей для нашей страны. Это потребует огромной работы от каждого из нас, так сегодня в стране примерно 30% населения живут в бедности и продолжают эмигрировать. Официальный уровень безработицы еще больше 20%, а многие работники не имеют качественную работу, и говорить о 5 миллионах обеспеченных жителей значит кормить людей мечтами и отвлекать от реальности.
Вместо этого нам нужно Правительство, которое с самого утра будет работать, засучив рукава, будет по очереди решать возникшие перед страной проблемы, будет быстрыми темпами развивать экономику, таким образом сформировав уверенность армян в будущем, и, возможно, в этом случае в один прекрасный день мы действительно увидим, что миграцию сменяет иммиграция, молодежь с уверенностью создает семьи, в семьях начинает рождаться больше детей, а население страны наконец начинает расти. А пока всем желаю хорошего дня с верой в то, что в ближайшем будущем мы увидим все это», - написал Аветик Чалабян.