Միացյալ Նահանգները դիմել են Հյուսիսային Կորեային՝ առաջարկելով վերսկսել բանակցությունները, որոնք դադարեցվել էին հոկտեմբերին: Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ռոբերտ Օ՛Բրայենը, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Մենք կապ ենք հաստատել հյուսիսկորեացիների հետ եւ նրանց հայտնել, որ կցանկանայինք վերսկսել բանակցությունները Ստոկհոլմում, որոնք վերջին անգամ անցկացվել են հոկտեմբերի սկզբին»,- ասել է նա Axios պարբերականին տված հարցազրույցում:
ԿԺԴՀ միջուկային ծրագիրը երկար տարիներ մտահոգություն է առաջացնում համաշխարհային հանրության կողմից, դրա պատճառով ՄԱԿ-ի ԱԽ-ը պատժամիջոցներ է սահմանել Փհենյանի դեմ: 2017 թվականին մի շարք հրթիռային եւ միջուկային փորձարկումներից հետո Հյուսիսային Կորեան հայտարարել է ապամիջուկայնացման համար պատրաստվելու մասին՝ ենթադրելով միջուկային զենքի դուրսբերումը ողջ Կորեական թերակղզուց:
2018 թվականից անցկացվել է ԱՄՆ-ԿԺԴՀ երկու գագաթաժողով, որոնց ժամանակ կողմերը համաձայնության են հասել ապամիջուկայնացման եւ հարաբերությունների կարգավորման հարցում, ինչպես նաեւ կայացել է 4 միջկորեական գագաթաժողով: Վերջին շրջանում երկխոսությունը դադարեցվել է: Վաշինգտոնը Փհենյանից պահանջում է ավելի վճռորոշ գործողություններ, Փհենյանը, իր հերթին, նշում է, որ ԱՄՆ-ը ոչինչ չի ձեռնարկում՝ ի պատասխան ապամիջուկայնացման հարցով իր կամավոր քայլերի:

Соединенные Штаты обратились к Северной Корее с предложением возобновить переговоры, которые были остановлены в октябре, заявил советник по нацбезопасности президента США Роберт О'Брайен, передает РИА Новости
«Мы связались с северокорейцами и сообщили им, что хотели бы возобновить переговоры в Стокгольме, которые в последний раз проводились в начале октября», - сказал он в интервью изданию Axios.
Ядерная программа КНДР многие годы вызывает озабоченность мирового сообщества, ее развитие спровоцировало введение Советом безопасности ООН санкций против Пхеньяна. После серии ракетных и ядерных испытаний в 2017 году Северная Корея заявила о достижении задач программы и готовности к денуклеаризации, подразумевая при этом вывод ядерного оружия со всего Корейского полуострова и получение гарантий безопасности.
С 2018 года прошли два саммита США-КНДР, на которых стороны договорились двигаться к денуклеаризации и нормализации отношений, также состоялись четыре межкорейских саммита. В последнее время диалог по обоим направлениям застопорился. Вашингтон требует от Пхеньяна более решительных действий по отказу от ядерного оружия, КНДР в свою очередь отмечает, что США вообще ничего не предпринимают в ответ на ее добровольные шаги по денуклеаризации.