Միացյալ Նահանգները դիմել են Հյուսիսային Կորեային՝ առաջարկելով վերսկսել բանակցությունները, որոնք դադարեցվել էին հոկտեմբերին: Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ռոբերտ Օ՛Բրայենը, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Մենք կապ ենք հաստատել հյուսիսկորեացիների հետ եւ նրանց հայտնել, որ կցանկանայինք վերսկսել բանակցությունները Ստոկհոլմում, որոնք վերջին անգամ անցկացվել են հոկտեմբերի սկզբին»,- ասել է նա Axios պարբերականին տված հարցազրույցում:
ԿԺԴՀ միջուկային ծրագիրը երկար տարիներ մտահոգություն է առաջացնում համաշխարհային հանրության կողմից, դրա պատճառով ՄԱԿ-ի ԱԽ-ը պատժամիջոցներ է սահմանել Փհենյանի դեմ: 2017 թվականին մի շարք հրթիռային եւ միջուկային փորձարկումներից հետո Հյուսիսային Կորեան հայտարարել է ապամիջուկայնացման համար պատրաստվելու մասին՝ ենթադրելով միջուկային զենքի դուրսբերումը ողջ Կորեական թերակղզուց:
2018 թվականից անցկացվել է ԱՄՆ-ԿԺԴՀ երկու գագաթաժողով, որոնց ժամանակ կողմերը համաձայնության են հասել ապամիջուկայնացման եւ հարաբերությունների կարգավորման հարցում, ինչպես նաեւ կայացել է 4 միջկորեական գագաթաժողով: Վերջին շրջանում երկխոսությունը դադարեցվել է: Վաշինգտոնը Փհենյանից պահանջում է ավելի վճռորոշ գործողություններ, Փհենյանը, իր հերթին, նշում է, որ ԱՄՆ-ը ոչինչ չի ձեռնարկում՝ ի պատասխան ապամիջուկայնացման հարցով իր կամավոր քայլերի:

The US turned to North Korea with a proposal to resume talks that were stopped in October, said US National Security Advisor Robert O’Brien.
"We've reached out to the North Koreans and let them know that we would like to continue the negotiations in Stockholm that were last undertaken in early October,” White House national security adviser Robert O'Brien told Axios.
The North Korea nuclear program has been causing concern of the world community, its development provoked the introduction by the UN Security Council of sanctions against Pyongyang.
After a series of missile and nuclear tests in 2017, North Korea announced the achievement of the objectives of the program and readiness for denuclearization, implying the withdrawal of nuclear weapons from all over the Korean Peninsula and the receipt of security guarantees.
Two US-North Korea summits have been held since 2018, at which the parties agreed to move towards the denuclearization and normalization of relations, and four inter-Korean summits were also held. Washington is demanding more decisive action from Pyongyang to renounce nuclear weapons, while the North Korea, in turn, notes that the US is not taking anything at all in response to its voluntary denuclearization steps.