Ռուսաստանը 2020թ․ մարտի 18-ից մինչեւ մայիսի 1-ը կսահմանափակի արտասահմանյան քաղաքացիների մուտքը իր տարածք։ Այս մասին ասվում է հաղորդագրության մեջ, որը ԱՊՀ մի շարք երկրների կառավարությունների ղեկավարների հետ ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինի հեռախոսազրույցների արդյունքներով հրապարակվել է կառավարության կայքում, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Միխայիլ Միշուստինը կառավարությունների ղեկավարներին տեղեկացրել է, որ պետության անվտանգությունը բնակչության առողջության պաշտպանությունը եւ կորոնավիրուսի վարակի չտարածումը ապահովելու համար՝ ռուսական օրենսդրության եւ ՌԴ միջազգային պայմանագրերի դրույթների համաձայն՝ ՌԴ կառավարությունը որոշել է 2020թ․ մարտի 18-ին, տեղի ժամանակով 00։00-ից մինչեւ մայիսի 1-ի 00։00-ն ժամանակավորապես սահմանափակել արտասահմանյան քաղաքացիների եւ քաղաքացիություն չունեցող անձանց մուտքը Ռուսաստանի Դաշնություն»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ մուտքի սահմանփակումը չի կիրառվի ՌԴ-ում դիվանագիտական ներկայացուցչությունների եւ հյուպատոսական հաստատությունների աշխատակիցների, միջազգային ավտոմոբիլային հաղորդակցության ավտոմեքենաների վարորդների, օդային, ծովային եւ գետային նավերի, գնացքների եւ լոկոմոտիվային բրիգադների անձնակազմերի, պաշտոնական պատվիրակությունների եւ այն անձանց հանդեպ, որոնք ունեն դիվանագիտական, ծառայողական, սովորական մասնավոր վիզաներ, որոնք տրվել են մոտ ազգականի մահվան հետ կապված, այն անձանց հանդեպ, որոնք մշտական ապրում են Ռուսաստանի տարածքում, ինչպես նաեւ այն անձանց հանդեպ, որոնք անցնում են օդային անցակետի տրանզիտով։
Ինչպես նշվում է կառավարության կայքում, Բելառուսի, Ադրբեջանի, Հայաստանի, Ղազախստանի, Ղրղստանի, Տաջիկստանի եւ Ուզբեկստանի կառավարությունների ղեկավարների հետ հեռախոսազրույցների ընթացքում Միշուստինն ընդգծել է, որ ռուսական կողմի միջոցառումները համապատասխանում են Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության խորհրդատվություններին, թելադրված են հատուկ հանգամանքներով եւ բացառապես ժամանակավոր բնույթ են կրում։
Կառավարության ղեկավարները նաեւ պայմանավորվել են կապ պահպանել նոր կորոնավիրուսի տարածման հետագա սպառնալիքի հետ կապված հարցերով։

Россия ограничит въезд иностранных граждан на свою территорию с 18 марта по 1 мая 2020 года. Об этом говорится в сообщении, опубликованном на сайте правительства по итогам телефонных переговоров премьер-министра РФ Михаила Мишустина с главами правительств ряда стран СНГ, передает ТАСС.
«Михаил Мишустин проинформировал глав правительств, что для обеспечения безопасности государства, защиты здоровья населения и нераспространения коронавирусной инфекции в соответствии с российским законодательством и положениями применимых международных договоров Российской Федерации правительством Российской Федерации принято решение с 00 часов 00 минут по местному времени 18 марта 2020 года до 00 часов 00 минут по местному времени 1 мая 2020 года временно ограничить въезд в Российскую Федерацию иностранных граждан и лиц без гражданства», - говорится в сообщении.
Отмечается, что ограничение на въезд не будет применяться в отношении сотрудников дипломатических представительств и консульских учреждений в Российской Федерации, водителей автомобилей международного автомобильного сообщения, экипажей воздушных, морских и речных судов, поездных и локомотивных бригад международного железнодорожного сообщения, членов официальных делегаций и лиц, имеющих дипломатические, служебные, обыкновенные частные визы, выданные в связи со смертью близкого родственника, лиц, постоянно проживающих на территории России, а также лиц, следующих транзитом через воздушные пункты пропуска.
Как сообщается на сайте кабмина, в ходе телефонных разговоров с премьер-министрами Белоруссии, Азербайджана, Армении, Казахстана, Киргизии, Таджикистана и Узбекистана, Мишустин подчеркнул, что меры российской стороны "соответствуют рекомендациям Всемирной организации здравоохранения, вызваны особыми обстоятельствами и носят исключительно временный характер".
Также главы правительств договорились поддерживать контакты по вопросам, связанным с угрозой дальнейшего распространения новой коронавирусной инфекции.