Աջարիայում բուժել են կորոնավիրուսով բոլոր վարակվածներին։ Տարածաշրջանը, որը «COVID-19-ից զերծ» կարգավիճակ է ստացել, սկսում է պատրաստվել զբոսաշրջային սեզոնին։ Այս մասին այսօր ճեպազրույցում հայտարարել է ինքնավարության նախագահ Թոռնիկե Ռիժվաձեն, հայտնում է «Նովոստի-Գրուզիա»-ն։
Ապրիլի 30-ից Աջարիայում կորոնավիրուսից վարակման ոչ մի դեպք չի գրանցվել։ Տարածաշրջանում վարակը հաստատվել է ընդամենը 70 մարդու մոտ։ Նրանցից միայն երկուսն էին մինչ այժմ բուժվում Բաթումի «Մեդալֆա» կլինիկայում։ Այսօր հայտնի դարձավ, որ երկու պացիենտն էլ ապաքինվել են եւ առաջիկայում դուրս կգրվեն հիվանդանոցից։
Ընդ որում, Աջարիայի կառավարությունում ընդգծում են, որ տարածաշրջանում անցկացվել է ավելի քան 10 700 թեսթ։
««Կանաչ գոտու» կարգավիճակը եւ անվտանգ տարածաշրջանի կարգավիճակը հատկապես կարեւոր են մեզ համար զբոսաշրջային սեզոնի մոտենալու հետ։ Մեզ բոլորիս պետք է շատ ուշադիր հետեւել խորհրդատվություններին, որպեսզի վերադառնանք կարգավորման, տնտեսական վերականգնման փուլին եւ ընդունենք զբոսաշրջիկների այս տարի»,- ասել է Ռիժվաձեն։
Վրաստանն այսօրվա դրությամբ ամենաբարենպաստ երկրներից է Եվրոպայում՝ կորոնավիրուսի տարածման ցածր տեմպերի եւ վարակված պացիենտների արդյունավետ վերահսկման տեսակետից։ Ներկայում Վրաստանում բուժումը շարունակում են կորոնավիրուսով 208 պացիենտներ։ 12 մարդ մահացել է, ապաքինվել է 508 վարակված, դա փետրվարի 26-ից գրանցված բոլոր դեպքերի մոտ 70%-ն է։
Հաշվի առնելով համաճարակաբանական բարենպաստ իրավիճակը՝ երկրում արտակարգ դրությունը մայիսի 23-ից հանվել է։ Արդեն հունիսի 15-ից Վրաստանում կբացվի զբոսաշրջային սեզոնը երկրի ներսում, իսկ հուլիսի 1-ից երկիրը կսկսի ընդունել արտասահմանյան զբոսաշրջիկների։
Իր ցամաքային եւ օդային սահմանները արտասահմանցի ճանապարհորդների համար Վրաստանը կբացի հաշվի առնելով Զբոսաշրջային համաշխարհային կազմակերպության եւ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության հետ համատեղ մշակած ուղեցույցները։
Ըստ կառավարության կողմից առաջարկված կոնցեպտի՝ զբոսաշրջիկներին կառաջարկվի հանգիստ հենց «կանաչ գոտիներում»՝ այն հանգստավայրերում, որտեղ կորոնավիրուսով վարակվածներ չկան։ Ավելի վաղ Վրաստանի զբոսաշրջության ազգային վարչությունում հայտարարել էին, որ Աջարիան, ամենայն հավանականությամբ, առաջինը կստանա նման կարգավիճակ։ Ընդ որում, մարքեթինգ անցկացնելիս պլանավորվում է շեշտը դնել էկո-զբոսաշրջության վրա՝ հանրայնացնելով տարածաշրջանի բարձրլեռնային մասը։
Ինչ վերաբերում է Աջարիայի սեւծովյան հանգստավայրերին, տեղական իշխանությունները խոստանում են, որ զբոսաշրջային սեզոնի բացվելուց հետո լողափերին կսահմանվի սոցիալական հեռավորության պահպանման «մեղմ վերահսկում»։

В Аджарии вылечили всех инфицированных коронавирусом. Регион, получивший статус свободного от COVID-19, начинает готовиться к туристическому сезону. Об этом сегодня на брифинге заявил председатель автономии Торнике Рижвадзе, сообщает Новости-Грузия.
С 30 апреля в Аджарии не фиксируется новых случаев инфицирования коронавирусом. Всего в регионе заболевание было подтверждено у 70 человек. Из них только двое до сих пор продолжали лечение в батумской клинике «Медальфа». Сегодня стало известно, что оба пациента выздоровели и в ближайшее время будут выписаны на дом.
При этом в правительстве Аджарии подчеркивают, что число ПЦР-тестов на коронавирус, проведенных в регионе, превышает 10,7 тысячи.
«Статус «зеленой зоны» и статус безопасного региона особенно важны для нас с приближением туристического региона. Нам всем нужно очень внимательно следовать рекомендациям, чтобы вернуться к этапу обновления, экономического восстановления и принять туристов в этом году», — сказал Рижвадзе.
Грузия на сегодняшний день — одна из самых благополучных стран в Европе с точки зрения низких темпов распространения коронавируса и эффективного управления ковид-пациентами. На сегодняшний день в Грузии лечение продолжают 208 пациентов с коронавирусом. 12 человек скончались, выздоровели 508 — это почти 70% от всех случаев, зафиксированных с 26 февраля.
С учетом благоприятной эпидемиологической ситуации режим чрезвычайного положения отменен в стране с 23 мая. Уже с 15 июня в Грузии будет открыт туристический сезон внутри страны, а с 1 июля страна начнет принимать иностранных туристов.
Открывать свои сухопутные и воздушные границы для зарубежных путешественников Грузия будет с учетом директив, разработанных совместно со Всемирной туристской организацией (ЮНВТО) и Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ).
Согласно предложенной правительством концепции, туристам будут предлагать отдых именно в «зеленых зонах» — на курортах, где нет зараженных коронавирусом. Ранее в Национальной администрации туризма Грузии заявили, что Аджария, скорее всего, первой получит такой статус. При этом, при проведении маркетинговых кампаний, планируется делать упор на эко-туризм, популяризируя отдых в высокогорной части региона.
Что касается черноморских курортов Аджарии, местные власти обещают, что после открытия туристического сезона на пляжах будет установлен «мягкий надзор» за соблюдением социальной дистанции.