Դեռևս Իսրայելի, Թուրքիայի ուղղությունից զենքեր են մատակարարվում Ադրբեջան: Այս մասին Azatutyun.am-ի հետ զրույցում ասաց Պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը: Նա նշեց, որ Ադրբեջանը ոչ թե խախտել է հրադադարը, այլ նույնիսկ չի էլ պահպանել:
Ինչ վերաբերում է հրապարակումներին, որ ահաբեկիչները Ադրբեջանի կողմից խաբված են եղել, նա ասաց. «Խաբվել են, թե չեն խաբվել, դա այլ խնդիր է, իհարկե, վարձկանին պետք է խաբեն: Ահաբեկիչներից զոհերի թիվը հարյուրներ են, և արդեն քանի դիակ է ուղարկվում Սիրիա, մի մասին էլ մերձարաքսյան հովտի ճահճուտներում վարազներն ուտում են»:
Ինչ վերաբերում է «Իսկանդերն» օգտագործելուն, նա կոչ արեց վերլուծական դատողություններ չանել, դրա համար կան մասնագետներ: «Իսկանդերը հրթիռ է, Պաշտպանության բանակի սպառազինության մեջ «Իսկանդերի» նման զենքեր կան, որոնք իրենց գործն անում են, պարզապես հեռահարությունը մեծ է և նրան խոցելը, հայտնաբերելը շատ բարդ է»,-ասաց նա:
Ինչ վերաբերում է կամավորներին, որոնք ցանկանում են գնալ ռազմաճակատ, սակայն ինչ-ինչ պատճառներով նրանց չեն ուղարկում, ՊՆ ներկայացուցիչն ասաց. «Զուտ մարդկային իմ խորհուրդը՝ ովքեր ուզում են գնալ՝ անկախ նրանից, թե իրենց կարելի է, չի կարելի, օրենքով հասնում է, թե ոչ, թող անդադար թակեն զինկոմիսարիատների դռները, զինկոմիսարիատների հետ կապ պահեն, գուցե ինչ-որ որոշում փոխվի»:
Արծրուն Հովհաննիսյանն ասաց, որ Ադրբեջանը կիրառել է իր ողջ զինանոցի մեծ մասը: «Որոշ դեպքերում ադրբեջանական զինված ուժերն առաջ են եկել, այդ հատվածներն իրականում ռազմական գիտության տեսանկյունից ծիծաղելի փոքր են՝ կիրառված ուժերի կորուստների և ժամանակի կտրվածքով»,-ասաց նա և կոչ արեց չֆիքսվել կոնկրետ հատվածների վրա:
Նա նկատեց, որ Ադրբեջանը հաճախ իրականացնում է տեղեկատվադիվերսիոն համատեղ օպերացիա, այսինքն՝ գնում են մի բնակավայր, մտնում, նկարում, դրոշը դնում, հետո մերոնք հակահարված են հասցնում և նրանք փախչում են: «Դա անում են, քանի որ իրական, շոշափելի հաջողություն չունեն»,-ասաց նա և նշեց, որ Ադրբեջանը երկու-երեք, գուցե հինգ օրում Արցախը գրավելու նպատակ ունեին: Նա նշեց, որ սա պլանավորված բլից-կրիգ էր:

Weapons are still being supplied to Azerbaijan from Israel and Turkey. Artsrun Hovhannisyan, a representative of the Ministry of Defense of Armenia, told this to RFE/RL. He added that Azerbaijan has not even observed the humanitarian ceasefire at all.
As for the publications that the mercenary terrorists were deceived by Azerbaijan, he said: "Whether they were deceived or not, it is another matter; of course, they need to deceive a mercenary. The number of casualties from the terrorists is hundreds, and so many corpses are already being sent [back] to Syria, and some of them are being eaten by boars in the swamps of the valley near the Araks [River]."
As for the chances of the Armenian side using the Iskander ballistic missiles, Hovhannisyan called not to make analytical judgments. "Iskander is a missile, there are weapons similar to the Iskander in the armament of the [Artsakh (Nagorno-Karabakh)] Defense Army, which do their job; it’s just that the distance is long, and it is very difficult to hit, find it," he said.
Artsrun Hovhannisyan said that Azerbaijan had used most of its entire arsenal. "In some cases, the Azerbaijani armed forces have advanced; [but] in fact, these sectors are ridiculously small from the point of view of military science, in terms of the loss of used forces and time," he said, urging not to focus on specific areas.
He noted that Azerbaijan often carries out a joint information-sabotage operation; that is, they go to a settlement, enter, take pictures and videos, put up the Azerbaijani flag, and then the Artsakh army counterattacks, and they run away. "They [the Azerbaijanis] are doing that because they do not have real, tangible success," he said, noting that Azerbaijan aimed to capture Artsakh in two or three, maybe five days. He added that this was a planned blitzkrieg.