NEWS.am-ը շարունակում է շարքը Արցախյան երկրորդ պատերազմի մասին՝ վերականգնելով իրադարձությունների պաշտոնական եւ իրական ժամանակագրությունը՝ օր առ օր։ Շատ իրադարձություններ մնացել են ստվերում, շատ տեղեկություններ վստահաբար գաղտնիացվել են կամ թաքցվել, պատերազմի ընթացքում, առավել եւս աղետին հաջորդող ամիսներին կուտակվել են բազմաթիվ հարցականներ, որոնց գերակշիռ մեծամասնության պատասխանները մինչեւ օրս չեն հնչել. ինչու եւ ինչպես ընկավ Շուշին, ինչու էին իրարամերժ ճակատից ստացվող եւ պաշտոնական տեղեկությունները, ինչու էր վարչապետը հարցազրույցի ընթացքում վստահորեն պնդում, թե այդ պահին հայկական ուժերն անցել են հակահարձակման եւ ջարդում են հակառակորդի բանակի ողնաշարը, սակայն հետո պարզվեց, որ հարավային ուղղությամբ այդ գործողությունն էր հենց հետագա ռազմական անհաջողությունների գլխավոր պատճառը, եւ, իհարկե, ինչպես եղավ, որ պաշտոնական մակարդակով մինչեւ վերջին օրը պատերազմն իշխանությունը վարում էր «Հաղթելու ենք» խոստում-կարգախոսի  ներքո, եւ Շուշիի անկման ցնցումից ուշքի չեկած հանրությանը ժամեր անց ներկայացվեց պարտությունն արձանագրող նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը։
Օր 4-րդ՝ սեպտեմբերի 30
Պատերազմի 4-րդ օրվան նախորդող ամբողջ գիշերվա ընթացքում ճակատային գծի բոլոր ուղղություններով շարունակվել են մարտական գործողությունները: Առավել ինտենսիվ մարտեր են ընթացել հյուսիսային և հյուսիս-արևելյան հատվածներում: Արցախի ՊԲ-ն վստահեցրել է, որ մարտավարական նախաձեռնությունն իր օգտին բարելավելու հակառակորդի բոլոր փորձերը ձախողվել են: «Հակառակորդն ունի սպառազինության, ռազմական տեխնիկայի և մարդկային լուրջ կորուստներ»,– հայտնել են ՊԲ-ից, հավելելով, որ հարվածային 2 ԱԹՍ խոցվել է Ստեփանակերտի երկնքում: Հիշեցնենք, որ 44-օրյա պատերազմի նախօրեին, Արցախի նախագահ Ա.Հարությունյանը, պնդում էր, որ ի տարբերություն 4-օրյա պատերազմի, այս անգամ Արցախի երկինքը ամբողջությամբ փակ է։
ՀՀ ՊՆ-ն հերքեց հայկական կողմի կորուստների վերաբերյալ Ադրբեջանի տարածած տեղեկությունը. «Ադրբեջանի ՊՆ-ն մեկ օրվա սեփական կորուստների թիվը շփոթել և վերագրում է հայկական ուժերին»,– գրեց ՊՆ մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը։ Հիշեցնենք, որ պատերազմի ավարտից հետո վերադարձած զինծառայողների պատմածներից դատելով՝ հայկական կողմը հատկապես մեծ թվով զոհեր է տվել հենց պատերազմի առաջին օրերին, մասնավորապես, հարավային ուղղությամբ։ 2021թ. սեպտեմբերի 21–ին ԵԽԽՎ վեհաժողովի  աշնանային նստաշրջանի լիագումար նիստում ընդունված «Հայ-ադրբեջանական հակամարտության հումանիտար խնդիրների հետևանքները» բանաձևում ասվում է, որ 44–օրյա  պատերազմի հետեւանքով զոհվել կամ անհետ կորել է ավելի քան 3900 հայ եւ 2900 ադրբեջանցի զինծառայող, այսինքն՝ պաշտոնական տվյալնվերով ադրբեջանական կողմի զոհերի թիվը 1000–ով պակաս է։
ՊՆ ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը Ֆեյսբուքում պատերազմի 4-րդ օրվա հաղորդագրությունների շարքը սկսեց հետեւյալ գրառմամբ. «Բացառիկ ու աննախադեպ են այս պատերազմի ոչ միայն թափն ու ծավալը, այլ նաև ռազմագիտական բաղադրիչները: Փաստացի մենք վարում ենք 5-րդ սերնդի պատերազմներին բնորոշ գործողություններ: Կան ընդգծված առանձնահատկություններ, վերլուծությունը մեր հաղթանակից հետո: Միայն մի բան ասեմ. հրետանին և ՕՀՄ-ները գնալով ավելի են խաչասերվում: #ՀԱՂԹԵԼՈՒԵՆՔ և դա լինելու է մեր նոր մակարդակի, նոր որակի հաղթանակը: Այդ հաղթանակի ռազմաքաղաքական նշանակության, մեր քաշ ու կշեռքի առումով լրիվ այլ վերլուծություններ են պետք»:
Մամուլը գրեց, որ նախկին գլխավոր դատախազ Գեւորգ Կոստանյանը,  պաշտպանության նախկին նախարար Միքայել Հարությունյանը, ԴԱՀԿ նախկին պետ Միհրան Պողոսյանը պատրաստակամություն են հայտնել Հայաստան գալու եւ իրենց մասնակցությունն ունենալու սահմանի պաշտպանության գործին, ինչի համար  դիմել են գլխավոր դատախազին՝ իրենց նկատմամբ հայտարարված հետախուզումը վերացնելու եւ Հայաստան անխոչընդոտ վերադառնալու համար: Արձագանք ոչ այդ, ոչ էլ հետագա օրերին չի եղել եւ նրանք չեն կարողացել վերադառնալ եւ օգնել հայրենակիցներին։ Գլխավոր դատախազությունը չի պատասխանել լրատվամիջոցների, մասնավորապես «Ժողովուրդ» օրաթերթի, հարցերին։ «Նրանց վերադարձի առաջ կա՞ քաղաքական խոչընդոտ» հարցին ՀՀ վարչապետի մամուլի խոսնակ Մանե Գեւորգյանը պատասխանել է. «ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացի կարող է ազատորեն վերադառնալ Հայաստան, իսկ մնացածի պատասխանատուն ՀՀ գլխավոր դատախազությունն է»:
ՀՀ վարչապետի տիկինը՝ Աննա Հակոբյանը ֆեյսբուքյան իր էջում տեղադրված տեսանյութում հայտարարում էր, թե Արցախ  մեկնելու ճանապարհին ամուսինն իրեն ասել է, որ իրենց  տղան պետք է գնա եւ մասնակցի պատերազմին։ «Ինքը հագնվել է, ես  իրեն ասել եմ՝ հա, տղա ջան, զինվորական հագուստդ հագի և գնա։ Ես իրեն ասել եմ՝ քեզ պաշտում եմ, բայց հայրենիքի համար զոհվելուց ավելի վեհ բան էս աշխարհում չկա»,- նշել էր Աննա Հակոբյանը։
Պատերազմին Աշոտ Փաշինյանի իրական կամ վիրտուալ մասնակցության, թիկնապահների խմբով նրան Հայաստանի սահմանամերձ գոտիներ ուղեկցելու,  հերոսական կողմերով ներկայացնելու ջանքերի մասին լուրերը կամ սենյակային պայմաններում արված լուսանկարները պարբերաբար հայտնվել են հաջորդող օրերի լրահոսում։
Ռուսական լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, թե Հայաստանը չի քննարկում ղարաբաղյան հակամարտության գոտի միջազգային խաղաղապահներ մտցնելու հնարավորությունը։ «Մեր օրակարգում այդպիսի հարց չկա»,- ասել էր Փաշինյանը «Ինտերֆաքսին»։ Նկատենք, որ ս.թ. մայիսի 12-ից հետո Փաշինյանն արդեն ոչ թե քննարկում, այլ հրավիրում է միջազգային դիտորդներ Հայաստանի սահման, մասնավորապես՝ Սոթք-Խոզնավար հատված։
Փաշինյանն ասել էր,  որ ՌԴ նախագահ Պուտինի հետ հեռախոսազրույցում չի քննարկել Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտությանը ռազմական միջամտության հնարավորությունը։ Հայաստանը քննարկում է Լեռնային Ղարաբաղի անկախության ճանաչման հնարավորությունը՝ նշել էր նա։
«Մեր օրակարգում այդպիսի տարբերակ կա՝ Ղարաբաղի անկախության ճանաչումը։ Կա նաեւ Հայաստանի եւ Ղարաբաղի միջեւ ռազմավարական համագործակցության համաձայնագրի ստորագրման տարբերակը, հնարավորություն կա ստորագրելու անվտանգության եւ պաշտպանության ոլորտում համագործակցության պայմանագիր»,- ասել էր Փաշինյանը։ (Ինչպես տեսանք, այդ տարբերակները քննարկման փուլից առաջ չգնացին)։
Փաշինյանը նաեւ վստահեցրել էր, որ Հայաստանը մտադիր չէ դիմել ՀԱՊԿ–ին ղարաբաղյան հակամարտության գոտում տիրող իրավիճակի հետ կապված: «Հայաստանի զինված ուժերը ունակ են պաշտպանել երկրի անվտանգությունը»,- ասել էր վարչապետը, պնդելով, որ Հայաստանը բոլոր մեթոդներով կապահովի իր անվտանգությունը:
Վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանը Ստեփանակերտում հանդիպել է Արցախի խորհրդարանի մի քանի կին պատգամավորների: «Չեմ կասկածում արցախցի կնոջ, առհասարակ հայ կնոջ ամրության վրա, ես ուղղակի ուզում եմ այստեղ իմ ներկայությամբ էլ ամբողջ աշխարհը ևս մեկ անգամ համոզվի, որ չենք տատանվի, չենք  վախենա և այս պատերազմում հաղթանակը մերն է լինելու՝ ուշ թե շուտ: Սա իմ համոզմունքն է»,- ասել էր Աննա Հակոբյանը՝ հավելելով, որ պահը պատմական է, և պետք է առաջին հերթին հույսներս դնենք մեզ վրա: Արցախի ԱԺ «Արդարություն» խմբակցության պատգամավոր Մետաքսյա Հակոբյանը պատերազմից ամիսներ անց պնդեց, որ այդ հանդիպմանը Աննա Հակոբյանը բռնկված պատերազմի համար մեղադրել է Ռուսաստանին։
Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակ Վահրամ Պողոսյանը ճեպազրույցում հայտարարեց, որ եթե Ադրբեջանը շարունակի իր ագրեսիվ գործողությունները, ապա իրենք չեն բացառում, որ ՊԲ-ն միայն իր նախկին բնագծերը վերականգնելով չի բավարարվի: «Ադրբեջանական զինված ուժերը որոշակի հաջողություններ ունեցել են միայն առաջին օրը: Արդեն 27-ի գիշերը ՊԲ-ն կարողացել է վերականգնել կորցրած դիրքերի մեծ մասը, ունենալ որոշակի առաջխաղացում, հաջողություններ, որոնք առայսօր պահպանվում են: ՊԲ-ն կարողանում է կասեցնել բոլոր հարձակողական գործողությունները, որոնք իրականացնում է Ադրբեջանի բանակը՝ թուրքական զինուժի աջակցությամբ: Անցած գիշեր բոլոր հարձակողական գործողությունները ձախողվել են: Այս պահին Ադրբեջանի բանակն ունի զինտեխնիկայի եւ զինվորական ուժի շատ մեծ կորուստներ»,- հայտարարել էր նա:
ԱԺ նախագահ Արարատը Միրզոյանը Ֆեյսբուքի իր էջում հրապարակեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի լուսանկարն ու գրեց. «Էս էլ մեր գերագույն հրամանատարն ա։ #Չշշկռեք»: Այս տողը այդ օրերին իշխանության ներկայացուցիչների բազմաթիվ գրառումներից ամենահիշարժաններից մեկն է, իսկ թե ում էր ուղղված «չշշկռեք» հրահանգը, կարելի է միայն ենթադրել։ Ի դեպ,  պատերազմի ավարտից հետո Նիկոլ Փաշինյանը, պատասխանելով պարտության համար իրեն ուղղված մեղադրանքներին՝ անընդհատ պնդում էր, որ ինքը թիվ մեկ պատասխանատուն է, բայց ոչ մեղավորը՝ ակնարկելով, որ ինքը չի պատերազմի ժամանակ գերագույն հրամանատար չի եղել։
Դեռ պատերազմի 4-րդ օրը Ռուսաստանը դիտարկում էր տարածաշրջան խաղաղապահներ գործուղելու հարցը։ «Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտությունը կարգավորելու համար այլ խաղաղապահներ ներգրավելու անհրաժեշտություն չկա` բացառությամբ ռուս կամ ՀԱՊԿ երկրները ներկայացնողներ խաղաղապահների»,– գրեց «Ինտերֆաքսը»՝ վկայակոչելով Պետդումայի պատգամավորներին։ Պետդումայի ԱՊՀ գործերով կոմիտեի առաջին փոխնախագահ Վիկտոր Վոդոլացկին հիշեցրել էր Մերձդնեստրի փորձը, որտեղ մարտերն անմիջապես դադարեցին, երբ տեղակայվեցին ռուսական խաղաղապահ ուժերը: Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ Երեւանի օրակարգում միջազգային խաղաղապահ ուժերի` ղարաբաղյան հակամարտության գոտի մտցնելու հարց չկա։
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Ռիգայում կայացած մամուլի ասուլիսին հայտարարեց. «Ես ասում եմ Հայաստանին եւ հայերին՝ Ֆրանսիան կխաղա իր դերը: Թուրքիայի քաղաքական հայտարարություններն անխոհեմ են եւ վտանգավոր: Ֆրանսիային մտահոգում են այդ ռազմաշունչ ուղերձները, մասնավորապես Ղարաբաղը գրավելու հարցում Ադրբեջանին աջակցությունը, ինչը մենք անընդունելի ենք համարում»:
Մակրոնն Ադրբեջանի կողմից Արցախի ուղղությամբ հարվածներն անհամաչափ է անվանել. «Քանի որ արդեն հաստատվել է, որ հարվածներ է նախաձեռնել ադրբեջանական կողմը, ես պահանջել եմ, որպեսզի այդ հարձակումը դադարեցվի եւ հստակորեն դատապարտել միջոցները, որոնք մենք դիտարկում ենք որպես անհամաչափ։ Յուրաքանչյուր կողմ պետք է վերադառնա հանգիստ վիճակի եւ դադարեցնի կրակը»,- նշել էր նա:
Մամուլը հայտնեց, որ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հետ Արցախ է մեկնել նաեւ կրտսեր որդին՝ Լեւոն Քոչարյանը։ Նշենք, որ նախկին բարձրաստիճան զինվորականներն, այդ թվում՝ Սեյրան Օհանյանը եւս մեկնել են Արցախ։ Լ.Քոչարյանը որպես կամավոր է մասնակցել պատերազմին, իսկ Ս.Օհանյանի որդին ՊԲ տանկային գումարտակի հրամանատար էր եւ պատերազմում վիրավորվել է։
Հայաստանի կառավարությունում «սորոսականներ» չկան, կան «փաշինյանականներ», հայտարարեց վարչապետ Փաշինյանը` «Sputnik Արմենիայի» խնդրանքով մեկնաբանելով ընդդիմախոսների այն հայտարարությունները, թե Ռուսաստանի իշխանությունները դժգոհ են այսպես կոչված «սորոսական կադրերի» նշանակումից հանրապետության որոշ առանցքային պաշտոններին: Նա հավաստիացրել է, որ Ռուսաստանի եւ Հայաստանի հարաբերություններում ոչ մի բացասական բան տեղի չի ունեցել. «Չկա որեւէ նրբերանգ», որը չկար 4.5 կամ 7 տարի առաջ»:
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը Հայաստանի հետ սահմանին և Լեռնային Ղարաբաղի հետ շփման գծում Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմական գործողությունների առնչությամբ նամակներ էր հղել արաբական աշխարհի մի շարք երկների ղեկավարների:
Քիչ անց Արցախի ՊԲ-ից հայտնեցին, որ «ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները իրենց  հմուտ գործողություններով շարունակում են կործանիչ հարվածներ հասցնել նախահարձակ թշնամուն, ինչի արդյունքում հակառակորդը կորցրել է «Սմերչ» և «Ուրագան» տիպի համազարկային կրակի ռեակտիվ կայանքներ, տասնյակ այլ հրետանային ու հակատանկային միջոցներ, հյուսիսային և հարավային ուղղություններում՝ 1-ական «ՏՕՍ 1» տիպի հրանետ, 11 տանկ, 3 ՀՄՄ և 6 զրահափոխադրիչ»: ՀՀ ՊՆ խոսնակ Շուշան Ստեփանյանն էլ գրեց. «ՊՆ-ն պաշտոնապես հայտարարում է, որ ադրբեջանական լրատվամիջոցներից ակտիվորեն տարածվող տեղեկությունը, թե, իբր, այսօր հայկական կողմն օգտագործել է Տոչկա-ՈՒ հրթիռային համակարգ, ակնհայտ սուտ է և չի համապատասխանում իրականությանը: Միաժամանակ, խստորեն զգուշացնում ենք՝ եթե ադրբեջանական կողմը իբր պատասխան հարված հասցնելու պատրվակով մտադիր է օգտագործել այս ապատեղեկատվությունը և կիրառել նմանատիպ կամ ավելի մեծ տրամաչափի ու հեռահարության հրթիռային համակարգ, ապա հայկական կողմի պատասխանը լինելու է ակնթարթային, հուժկու և խիստ կործանարար»: Տարօրինակ է, որ բոլոր հնարավոր զինատեսակներից նաեւ խաղաղ բնակավայրերը գնդակոծող ու հրթիռակոծող Ադրբեջանի տարածած տեղեկությունը հերքելու կամ զգուշացնելու կարիք կար։
Արծրուն Հովհաննիսյանի եւս մեկ «հաղթական» գրառում. «Հակառակորդը չհասնելով հաջողության՝ փոխում է գործելաոճը. բայց մեկ է՝ պարտվելու են»: Հովհաննիսյանը չի մանրամասնել՝ ինչ գործելաոճի մասին է խոսքը։
Եվս մեկ գրառում Արծրուն Հովհաննիսյանից. «Ադրբեջանը Արցախի դեմ հարձակողական օպերացիայի օդային ղեկավարումը հանձնեց Թուրքիայի ռազմաօդային ուժերին: Այսօր ժամը 10:00-ից սկսած Թուրքիայի օդուժի՝ Քյուրդամիրից թռիչքներ իրականացնող երկու F-16 կործանիչները, ինչպես նաև ադրբեջանական օդուժի ՍՈՒ-25 տիպի գրոհիչները, «Բայրաքթար» տիպի հետախուզահարվածային ԱԹՍ-ը մեծ բարձրությունների վրա հրթիռառմբային հարվածներ են հասցրել Արցախի Հադրութի և Մարտունու շրջանների բնակավայրերին: Օդուժը գործում է թուրքական E7-T օդային հեռավար հրամանատարական կետի կառավարմամբ Էրզրում Կարս (Ա.Հովհաննիսյանը գրել էր Ղարս՝ NEWS.am) հատվածից: Հավանական է, որ Թուրքիայի ռազմաօդային ուժերի ղեկավարությունը գտնվում է ինքնաթիռի մեջ: Բացի այդ, Հադրութի շրջանի սահմանից որոշակի խորության վրա գործում է թուրքական ԱԹՍ հրամանատարական կետը, որն անմիջական ղեկավարում է ադրբեջանական հարվածային ինքնաթիռների կրակը: Վերոնշյալ ինֆորմացիան անմիջականորեն դիտարկվում է, արձանագրվում ՀՕՊ և ավիացիայի միացյալ հրամանատարական կետից: Շուտով կներկայացնենք օբյեկտիվ հսկման նյութերը»:
Արդեն ճեպազրույցում ՊՆ ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը հայտարարել էր, որ համառ մարտերը շարունակվել են ամբողջ օրվա ընթացքում: «Մեր զորքերը հերոսաբար կռվեցին ու հետ մղեցին հակառակորդի գրոհները, որոնց մարտավարությունը զգալիորեն փոխվել է: Հարձակման հիմնական ուղղությունները մնացել են հյուսիսն ու հարավը», ասել էր նա: Հովհաննիսյանը ներկայացրել էր վերջին օրվա ընթացքում հակառակորդի կորուստները.  անձնակազմի շրջանում զոհերի թիվը 130 է,  վիրավորներինը՝ 200, տեխնիկան` 29 տանկ եւ БТР-ներ, 3 «ՏՕՍ» կայանք, 1 «Սմերչ », 11 ԱԹՍ: Ըստ նրա՝ Թուրքիայի մասնակցության վերաբերյալ  հայկական կողմը ապացույցներ ունի, որոնք ժամանակին կներկայացվեն: Ո՞ւմ եւ ե՞րբ պետք է ներկայացվեին՝ պարզ չէ։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել Անվտանգության խորհրդի արտահերթ նիստ: Օրակարգում «ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանագոտում օպերատիվ վիճակն ու հայկական զինված ուժերի հետագա քայլերն էին»: Այլ մանրամասներ հայտնի չեն։ Պատերազմի ավարտից հետո՝ նոյեմբերի 17-ին ԳՇ նախկին պետ Օնիկ Գասպարյանը հայտարարեց, որ պատերազմի 4-րդ օրը անվտանգության խորհրդի նիստի ժամանակ ներկայացրել է մեր կորուստները և Զինված ուժերի գնահատականը՝ նշելով, որ երկու-երեք օրվա ընթացքում պետք է պատերազմը կանգնեցնել: Փաշինյանը հետագայում հերքեց Օնիկ Գասպարյանի ասածը։
Ստեփանակերտում հանդիպել են Արցախի Հանրապետության 3 նախկին նախագահները` Ռոբերտ Քոչարյանը, Արկադի Ղուկասյանը եւ Բակո Սահակյանը: Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ Արցախի ղեկավարությունը խուսափել է Ռ.Քոչարյանի հետ հանդիպումից եւ խորհուրդներ ստանալուց։ Պատերազմից հետո ունեցած հարցազրույցում ԱՀ առաջին եւ ՀՀ երկրորդ նախագահը հայտնեց, որ նույնիսկ ստիպված է եղել իր առաջարկներն ու խորհուրդները փոխանցելիս չասել, որ ինքն է հուշել, ենթադրվում է՝ որպեսզի դրանք չմերժվեն։
Ռուսաստանի արտգործնախարարությունը հայտարարեց, որ Դաշնությունը մտահոգված է ռազմական գործողություններին մասնակցելու համար Սիրիայից եւ Լիբիայից զինյալներին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում տեղակայման մասին ստացվող տեղեկություններից: «Ըստ ստացված տեղեկատվության՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտի, մասնավորապես՝ Սիրիայից ու Լիբիայից, անօրինական զինված կազմավորումների զինյալներ են տեղափոխվում՝ ռազմական գործողություններին անմիջականորեն մասնակցելու համար: Մենք խորապես մտահոգված ենք այդ գործընթացներով, որոնք հանգեցնում են ոչ միայն հակամարտության գոտում լարվածության էլ ավելի սրմանը, այլեւ երկարաժամկետ սպառնալիքներ են ստեղծում տարածաշրջանի բոլոր երկրների անվտանգության համար»,- նշել էր դիվանագիտական գերատեսչությունը՝ կոչ անելով ահաբեկիչներին եւ վարձկաններին անհապաղ դուրս բերել տարածաշրջանից։
BBC-ն, Reuters-ը եւ այլ հեղինակավոր լրատվամիջոցներ հաղորդեցին Արցախյան հակամարտության գոտի վարձկաններ ու ահաբեկիչներ նետելու մասին։ BBC-ն նույնիսկ  հարցազրույց հրապարակեց սիրիացու հետ, որը պատմել էր, թե ինչպես է իրեն հավաքագրել է թուրքամետ Սիրիական ազգային բանակի հրամանատարներից մեկը, եւ այժմ ինքը գտնվում է Ադրբեջանում, որտեղ բերվել են Թուրքիայից: Նա ասել էր, որ իրենց խաբել են, թե ռազմավարական օբյեկտներ են պաշտպանելու, սակայն ներգրավել են մարտերին։
Ֆրանսիական L'Express-ում լրագրող Գիյոմ Պերյեն հոդված է հրապարակել վարձկանների մասին, որոնց հետ շփվել է անձամբ։ «Սիրիայի հյուսիսում շուրջ 1000 մարտիկներ են հավաքագրվել «Համզա» եւ «Սուլթան Մուրադ» խմբավորումներից, ինչպես նաեւ՝ փախստականների ճամբարներից: Սեպտեմբերի 18-ից նրանց ուղարկել են ինքնաթիռներով: Վճարել են 8000-ական թուրքական լիրա (1000 ԱՄՆ դոլար): Նրանցից առնվազն երկուսը սպանվել են կիրակի օրը»:
Պատերազմի միայն 4-րդ օրը ՀՀ Քննչական կոմիտեն քրեական գործ հարուցեց «շփման գծում զինված ընդհարումների ժամանակ ագրեսիվ պատերազմ սանձազերծելու և վարելու, միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի լուրջ խախտումներ համարվող արարքներ կատարելու, վարձկաններ հավաքագրելու և օգտագործելու, հանցավոր հրաման արձակելու դեպքերի առթիվ»:
Ուշ երեկոյան կայացած ճեպազրույցում Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հայտարարեց, որ առաջնագծում իրավիճակի էական փոփոխություններ չկան, լայնամասշտաբ մարտեր են ընթանում նույն ուղղություններով: «Ակտիվ մարտական գործողություններ են ընթանում Օմարից մինչեւ Արաքս, Մռավի լեռնաշղթայի վրա, Եղնիկներում, Մատաղիսում: Շատ ակտիվ է հարավ-արեւելքում՝ Արաքսի եւ Ֆիզուլիի հովիտներում»,- ասաց Հարությունյանը: Արցախի նախագահը կրկին կոչ արեց պատրաստվել երկարատեւ պատերազմի:

День четвертый  – 30 сентября
Как сообщала пресс-служба Армии обороны, наиболее интенсивные бои шли на северном и северо-восточном участках. Все попытки противника улучшить тактическую инициативу в свою пользу провалились. Противник понес серьезные потери в вооружении, военной технике и человеческих ресурсах. Используя ракетно-артиллерийские системы, разведывательные и ударные беспилотные летательные аппараты, противник нацелился также на мирное население. Два БПЛА сбиты в небе над Степанакертом. На данный момент боевые действия продолжаются по всем направлениям.
Напомним, что накануне 44-дневной войны президент Арцаха А. Арутюнян уверял, что, в отличие от 4-дневной войны, на этот раз небо Арцаха полностью закрыто.
Минобороны Армении опровергло информацию Азербайджана о потерях армянской стороны. Минобороны Азербайджана перепутало и приписывает армянским силам количество собственных потерь за день. Об этом написала пресс-секретарь министра обороны Армении Шушан Степанян на своей странице в фейсбук.
Напомним, что, судя по рассказам военнослужащих, вернувшихся после окончания войны, особенно большое количество жертв армянская сторона нанесла в первые дни войны, особенно на южном направлении. . В резолюции «Последствия гуманитарных проблем армяно-азербайджанского конфликта», принятой на пленарном заседании осенней сессии ПАСЕ 21 сентября 2021 года, говорится, что более 3900 армянских и 2900 азербайджанских военнослужащих были убиты или пропали без вести в результате 44-дневной войны, т.е.  на 1000 меньше, чем официальные данные потерь азербайджанской стороны
Представитель Министерства обороны Армении Арцрун Ованнисян начал серию постов на 4-ый день войны со следующей записи:
Исключительны и беспрецедентны не только размах и объем этой войны, но и ее военно-научные составляющие. Фактически мы ведем действия, характерные для войн 5-го поколения. Есть характерные особенности, анализ после нашей победы. Скажу лишь одно:  происходит слияние артиллерии и СВН (средства воздушного нападения). #ПОБЕДИМ и это будет наша победа нового уровня, нового качества», - отметил Ованнисян.
Пресса писала, что бывший генеральный прокурор Геворг Костанян, бывший министр обороны Микаел Арутюнян, бывший руководитель Службы принудительного исполнения судебных актов Мигран Погосян выразили готовность приехать в Армению и принять участие в деле защиты границ, в связи с чем  они обратились в Генпрокуратуру для отмены объявления их розыск и беспрепятственного возвращения в Армению. Ответа не последовало ни в те дни, ни в последующие, и они не могли вернуться и помочь своим соотечественникам.
В Генпрокуратуре не ответили на вопросы СМИ, в частности газете «Жоговурд». На вопрос «есть ли политические препятствия для их возвращением?»  пресс-секретарь премьер-министра Мане Геворгян ответила: «Каждый гражданин Республики Армения может беспрепятственно вернуться в Армению, а за все остальное отвечает Генеральная прокуратура Республики Армения».
Супруга премьер-министра  Анна Акопян заявила в видео, размещенном на своей странице в Facebook, что по дороге в Арцах муж сказал ей, что их сын должен поехать и принять участие в войне. «Он оделся, я ему сказала, да, мой милый мальчик, одевай военную форму. Я сказала ему, что обожаю его, но в этом мире нет ничего выше, чем умереть за Родину», - сказала Анна Акопян.
Новости о реальном или виртуальном участии Ашота Пашиняна в войне,  попытках сопроводить его в приграничные районы Армении в совпровождении  телохранителей, представить его в героем регулярно появлялись в новостях следующие дни.
На встрече с российскими СМИ Никол Пашинян, что Армения не рассматривает возможность ввода международных миротворческих сил в зону карабахского конфликта. «В нашей повестке такого вопроса нет», - сказал Пашинян на встрече с представителями российских СМИ, отвечая на соответствующий вопрос Интерфакса.
Отметим, что в этом году после 12 мая Пашинян уже не  обсуждает, а приглашает международных наблюдателей на границу с Арменией, в частности, на участок Сотк-Хознавар.
Пашинян говорил, что что не обсуждал в телефонном разговоре с президентом Владимиром Путиным возможность военного вмешательства России в конфликт в Нагорном Карабахе.
«Армения рассматривает возможность признания независимости Нагорного Карабаха», - отмечал он.«В нашей повестке дня есть такой вариант - признание независимости Карабаха. «Есть также вариант подписания соглашения о стратегическом сотрудничестве между Арменией и Карабахом, есть возможность подписать соглашение о сотрудничестве в области безопасности и обороны», - сказал Пашинян. (Как мы увидели, эти варианты так и остались на стадии обсуждения).
Пашинян также заверил, что Армения не намерена обращаться в ОДКБ в связи с ситуацией в зоне карабахского конфликта. «Армянские вооруженные силы способны защитить безопасность страны», - сказал он, настаивая на том, что Армения непременно обеспечит свою безопасность.
Супруга премьер-министра Анна Акопян встретилась в Степанакерте с несколькими депутатами парламента Арцаха. «Я не сомневаюсь в силе арцахской женщины, армянской женщины в целом, я просто хочу, чтобы весь мир еще раз убедился, что мы не будем колебаться, мы не будем бояться, победа в этой войне будет нашей. В этом я убеждена », - сказала Анна Акопян, добавив, что это исторический момент, и мы должны в первую очередь возлагать надежды на самих себя.
Ччлен фракции «Справедливость» Национального собрания Арцаха Метаксия Акопян, спустя несколько месяцев после войны заявила, что на той встрече Анна Акопян обвинила Россию в развязывании войны.
Пресс-секретарь президента Арцаха Ваграм Погосян заявил, что если Азербайджан продолжит агрессивные действия, не исключено, что Армия обороны не  удовлетворится  восстановлением своих бывших линий. «Только в первый день вооруженные силы Азербайджана добились определенных успехов. Уже в ночь на 27-е Армия обороны смогла восстановить большую часть утраченных позиций, добиться определенного прогресса, успехов, которые сохранились до сих пор. Армия обороны способна остановить все наступательные операции, проводимые азербайджанской армией при поддержке вооруженных сил Турции. Все наступательные операции минувшей ночью провалились. «На данный момент азербайджанская армия имеет большие потери в военной технике и живой силе», - сказал он.
Спикер НС Арарат Мирзоян опубликовал фотографию премьер-министра Никола Пашиняна на своей странице в Facebook и написал: «Это наш верховный главнокомандующий».
Кстати, после окончания войны Никол Пашинян, отвечая на обвинения в  поражении, постоянно настаивал на том, что он ответственный  номер один, а не виновник, намекая, что он не был верховным главнокомандующим во время войны.
Уже на 4-ый день войны Россия рассматривала возможность отправки миротворцев. Для разрешения конфликта в Нагорном Карабахе нет необходимости привлекать никаких других миротворцев, кроме российских, или представляющих страны Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ), заявил первый зампредседателя комитета Госдумы по международным делам Дмитрий Новиков. В свою очередь первый зампред комитета Госдумы по делам СНГ Виктор Водолацкий считает самым оптимальным вариантом урегулирования конфликта «опыт Приднестровья, куда были введены российские миротворческие силы, и сразу же там прекратились боестолкновения и началась нормальная мирная жизнь».
Напомним, ранее премьер-министр Никол Пашинян заявил, что в повестке дня Еревана нет вопроса о введении  международных миротворческих сил в зону карабахского конфликта.
Президент Франции Эммануэль Макрон на пресс-конференции в Риге заявил: «Я говорю Армении и армянам, Франция  сыграет свою роль. «Я принял к сведению политические заявления Турции, которые считаю безрассудными и опасными», - сказал Макрон. «Франция по-прежнему крайне обеспокоена воинственными посланиями, которые сделала Турция о содействии  Азербайджану  в завоевании Карабаха,  что мы считаем неприемлемым».
Пресса сообщила, что В Арцах вместе с экс-президентом Армении Робертом Кочаряном отправился и его младший сын – Левон Кочарян.
Отметим, что в Арцах отправились  и бывшие высокопоставленные военные, в том числе Сейран Оганян. Л. Кочарян участвовал в войне добровольцем, а сын С. Оганяна был командиром танкового батальона Армии обороны и был ранен на войне.
В армянском правительстве нет «соросовцев», есть «пашиняновцы», заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян комментируя  по просьбе Sputnik Армения  заявления оппонентов о том, что российские власти недовольны назначением т.н. «соросовских кадров» на некоторые ключевые должности в республике. Он заверил, что в отношениях России и Армении ничего негативного не произошло, «нет никаких нюансов», которых не было 4, 5 или 7 лет назад.
Президент Республики Армен Саркисян в связи с военными действиями, развязанными Азербайджаном на границе с Арменией и на линии соприкосновения с Нагорным Карабахом направил письма руководителям ряда стран арабского мира.
Вскоре после этого Армия обороны НКР сообщила, что передовые части Армии обороны продолжают наносить сокрушительные удары по атакующему противнику, в результате чего противник потерял залповые ракеты «Смерч», «Ураган», десятки других артиллерийских и противопехотных средств: на северном и южном направлениях - 1 артиллерийскую установку типа «ТОС 1», 11 танков, 6 бронетранспортеров.
Пресс-секретарь Минобороны РА Шушан Степанян сообщила: «Минобороны официально заявляет, что активно распространяемая азербайджанскими СМИ информация о том, что армянская сторона якобы сегодня применила ракетный комплекс Точка-У », заведомо ложна и не соответствует действительности. В то же время мы настоятельно предупреждаем, что, если азербайджанская сторона намерена использовать эту дезинформацию под предлогом возмездия, чтобы использовать ракетный комплекс большой дальности аналогичного или большего калибра, ответ армянской стороны будет мгновенным, сильным и незамедлительным, чрезвычайно разрушительным».
Очередной «победный» пост Арцруна Оганесяна. «Противник, не достигнув успеха,  меняет стиль, но одно можно сказать наверняка: они проиграют». Ованнисян не уточнил, о каком стиле работы идет речь.
Еще один пост Арцруна Оганесяна. «Азербайджан передал воздушное командование наступательной операцией против Арцаха ВВС Турции. Два истребителя F-16 ВВС Турции, летевшие из Кюрдамира, а также штурмовики ВВС Азербайджана СУ-25, разведывательный  БПЛА «Байрактар» нанесли ракетные удары по населенным пунктам Гадрута и Мартуни.
Военно-воздушные силы действуют под командованием турецкого удаленного авиационного командного пункта E7-T в Эрзуруме-Карсе.
Не исключено, что в самолете находится руководство ВВС Турции. Кроме того, на определенной глубине от границы Гадрутского района находится турецкий командный пункт БПЛА, который непосредственно контролирует огонь азербайджанских ударных самолетов. Вышеуказанная информация напрямую отслеживается и записывается Объединенным командованием ПВО. В ближайшее время мы представим материалы объективного контроля».
На брифинге Арцрун Ованнисян сообщил, что упорные бои в течение дня продолжались. Наши войска героически сражались и отразили атаки противника, тактика которого существенно изменилась.
По его словам, основными направлениями наступления оставались север и юг. Ованисян представил потери противника за минувшие сутки: потери среди личного состава 130 убитыми, около 200 раненых, техники - 29 танков и БТР, 3 установки «ТОС», 1 РСЗО  «Смерч», 11 БПЛА. Данные могут меняться, бои идут. «Интенсивность и направление меняются. Противник непрестанно пытается предпринимать какие-то действия. Наши ВС отвечают, и не только обороняются», - заключил Арцрун Ованисян.
По его словам, у армянской стороны есть доказательства участия Турции, которые будут представлены в свое время. Непонятно, кому и когда они должны были быть представлены.
В Правительстве Армении под председательством премьер-министра республики Никола Пашиняна состоялось внеочередное заседание Совета безопасности
В повестке «оперативная ситуация на карабахско-азербайджанской границе и дальнейшие шаги вооруженных сил Армении». Другие подробности неизвестны.
После окончания войны 17 ноября бывший начальник Генштаба Оник Гаспарян заявил, что на четвертый день войны он представил наши потери на заседании Совета безопасности и оценку Вооруженных сил, отметив, что войну следует прекратить в течение двух-трех дней.  Позже Пашинян опроверг слова Оника Гаспаряна.
Три бывших президента Республики Арцах Роберт Кочарян, Аркадий Гукасян и Бако Саакян встретились в Степанакерте. Позже стало известно, что руководство Арцаха избегало встречи с Робертом Кочаряном и его советов.
В послевоенном интервью первый президент Арцаха и второй президент Армении сказал,  что, предложил, не упоминать его при передаче советов и рекомендаций, предположив, что они не будут отклонены.
МИД РФ заявил, что Москваозабочена поступающими сведениями о переброске боевиков из Сирии и Ливии в зону нагорнокарабахского конфликта для участия в боевых действиях. «По поступающим сведениям, в зону нагорнокарабахского конфликта осуществляется переброска боевиков незаконных вооруженных формирований, в частности из Сирии, Ливии, в целях непосредственного участия в боевых действиях. Глубоко озабочены этими процессами, которые ведут не только к еще большей эскалации напряженности в зоне конфликта, но и создают долговременные угрозы для безопасности всех стран региона», - отметили в дипведомстве. «Призываем руководство заинтересованных государств принять действенные меры по недопущению использования иностранных террористов и наемников в конфликте и их незамедлительному выводу из региона».
BBC, Reuters и другие авторитетные СМИ сообщили об заброске наемников и террористов в зоне Арцахского конфликта. Би-би-си даже опубликовала интервью с сирийцем, который рассказал, как его завербовал один из командиров протурецкой сирийской национальной армии, а теперь он находится в Азербайджане, куда был доставлен  из Турции. Он сказал, что их обманули, что они будут защищать стратегические объекты, но они участвовали в боях.
Журналист французской L'Express  Гийом Перье опубликовал статью о наемниках, с которыми у него был личный контакт. «На севере Сирии около 1000 боевиков были завербованы из групп Хамзы и Султана Мурада, а также из лагерей беженцев. Их отправляют самолетом с 18 сентября. Каждому заплатили 8000 турецких лир (1000 долларов США). По крайней мере двое из них были убиты в воскресенье ».
Только на 4-й день войны Следственный комитет Арменнии возбудил уголовное дело по «фактам развязывания, ведения агрессивной войны, совершения действий, считающихся серьезными нарушениями международного гуманитарного права, вербовки наемников, выдачи преступных приказов».
Поздно вечером на брифинге президент Арцаха Араик Арутюнян заявил, что существенных изменений в ситуации на линии фронта нет, масштабные бои  идут на тех же направлениях. «Активные боевые действия идут от Омара до Аракса, на горном хребте Мрав,  Егникнер,  Матагисе. Более активно на юго-востоке, в долинах Аракса и Физули», - сказал Арутюнян. Президент Арцаха еще раз призвал  готовиться к длительной войне.