Վերջերս հրապարակված տվյալների համաձայն՝  անցյալ տարվա դեկտեմբերին արտասահմանից  Հայաստանում ֆիզիկական անձանց դրամական փոխանցումների գումարը կազմել է 210,4 մլն դոլար նոյեմբերի համեմատ, այդ ցուցանիշն աճել է 34,2 մլն դոլարով (կամ 9,4% - ով):
Հիմնականում այդ տեղաշարժը ապահովվել է ԱՄՆ – ից փոխանցումների աճով ՝ 13,9 մլն դոլարով (կամ 28,5% - ով) եւ Ռուսաստանից ՝ 13,6 մլն դոլարով (19,5% - ով): Դրամական փոխանցումների ներհոսքի դինամիկան դեպի Հայաստան անցյալ տարվա ամիսների ընթացքում ներկայացված է ստորեւ նշված գրաֆիկում:
Դեկտեմբերի ցուցանիշների հրապարակմամբ կարելի է ամփոփել 2021 թվականը ։ Հաշվետու տարում, նախորդ տարվա համեմատ, փոխանցումների ներհոսքն աճել է 267,3 մլն դոլարով (կամ 14,5% - ով): Այս աճը հիմնականում կապված է ԱՄՆ-ի հետ, որից փոխանցումները տարվա ընթացքում աճել են 121,6 մլն դոլարով (կամ 26,5% - ով):
Բացարձակ աճով երկրորդ տեղը զբաղեցրել Է Ղազախստանը՝  64,3 մլն դոլար (աճը՝ 3,6 անգամ) ։  Հայտնի է, որ այդ երկրի քաղաքացիները Հայաստանում մարդատար ավտոմեքենաներ էին  ձեռք բերում ։ Սակայն այդ երեւույթը զանգվածային բնույթ էր կրում մինչեւ հաշվետու տարին։ Այդ պատճառով փոխանցումների նման ֆենոմենալ աճը 2021 թվականին ավելի մանրամասն տեղեկատվության կարիք ունի։
Այս վարկանիշում երրորդ տեղը զբաղեցրել Է Ռուսաստանը, որից մեկ տարվա ընթացքում դրամական փոխանցումներն ավելացել են 41,2 մլն դոլարով (կամ 5,0% - ով): Ընդհանուր առմամբ  Հայաստանում ֆիզիկական անձանց դրամական փոխանցումների գումարն անցյալ տարի հասել է 2,1 մլրդ դոլարի, որից 69%-ը բաժին է ընկել Ռուսաստանին եւ ԱՄՆ-ին (տես գրաֆիկը):
Նշենք, որ վերջին տասը տարիների ընթացքում (2011-2021 թթ.) Ռուսաստանից փոխանցումների գումարը կրճատվել է 1,6 անգամ ։ Եթե այս ժամանակաշրջանի սկզբին մեր հյուսիսային հարեւանի բաժինը փոխանցումների ընդհանուր ներհոսքում  հասել է ծանրակշիռ 70%-ի, ապա անցյալ տարի այն արդեն 41%  էր կազմում։
Առաջին հայացքից մեր աշխատանքային միգրանտները եւ Ռուսաստանում հայկական սփյուռքի ներկայացուցիչները պարզապես սկսել են ավելի քիչ գումար ուղարկել Հայաստան։ Իրականում այս ոլորտում պատկերը տրամագծորեն հակառակն է։ Ինչպես հայտնի է, պաշտոնական հրապարակումներում դրամական փոխանցումները ներկայացվում են ԱՄՆ դոլարով (չնայած իրականում Ռուսաստանից փոխանցումների մի մասն իրականացվում է ռուբլով) ։
Եթե ցուցանիշները դոլարից  փոխանցել ռուսական ռուբլու  (ըստ յուրաքանչյուր տարվա համար արտարժույթի պաշտոնական փոխարժեքի), ապա կտրուկ անկման փոխարեն ստացվում է զգալի աճ։  Այսպես, 2011-ին Ռուսաստանից փոխանցումների գումարը համարժեք էր մոտ 40 մլրդ ռուբլու, իսկ 2021-ին ՝ մոտ 74 մլրդ ռուբլու։
Այսինքն ռուբլով գրեթե 1,9 անգամ աճ կար։ Այնպես որ, փոխանցումների անկման  պատճառները (հաշվարկված ԱՄՆ դոլարով) կապված են արժույթի փոխարժեքի հետ։  Հիշեցնենք, որ վերջին տասը տարիների ընթացքում ԱՄՆ դոլարը Ռուսաստանում ամրապնդվել է 2,5 անգամ։
Իր դերն է ունեցել նաեւ  մեր քաղաքացիների արտագաղթը Ռուսաստան այդ երկրի քաղաքացիությունն ընդունելուց հետո (ինչի մասին հետագայում կխոսվի) ։ Այդ գաղթականների մի մասը, անկասկած, ներկայացված է նախկին սեզոնային աշխատանքային միգրանտներով ։ Պարզ է, որ Ռուսաստան նրանց ընտանիքների տեղափոխվելուց հետո Հայաստան գումար փոխանցելու անհրաժեշտությունն արդեն վերանում է։
Ռուսաստանից փոխանցումների անկումը մասամբ փոխհատուցվել է ԱՄՆ-ից դրամական ներհոսքի աճով։ Նույն տասը տարիների ընթացքում ԱՄՆ-ից դրամական փոխանցումների գումարն աճել է 4,2 անգամ։ Եթե 2011 թվականին այդ երկրի մասնաբաժինը Հայաստան դրամական փոխանցումների ընդհանուր ծավալում կազմում էր ընդամենը 7%, ապա անցյալ տարի այն արդեն հասել է 28 %-ի։
Դրամի ներհոսքի նկատելի աճ է տեղի ունեցել Արցախում 44-օրյա պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո։ Այսպես, 2020 թվականի հոկտեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին ԱՄՆ-ից Հայաստան է փոխանցվել 157 մլն դոլար, ինչը 2 անգամ գերազանցել է 2019 թվականի նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը ։ Այսպիսին էր ԱՄՆ-ում մեր մեծածավալ սփյուռքի արձագանքը  այդ ողբերգության ծանր հետեւանքներին։
Սակայն Ռուսաստանը նախկինի պես առաջատար երկիր է մնում Հայաստան փոխանցումների ներհոսքի գծով։ Հիմնականում դրանք մեր սեզոնային աշխատանքային միգրանտների տրանսֆերտներն են այս երկրում՝ հայրենիքում մնացած ընտանիքներին ուղղված։ Ըստ ուսումնասիրությունների՝ Ռուսաստանում մեր քաղաքացիները հիմնականում զբաղված են շինարարությամբ, ինչպես նաեւ  առեւտրով։ Գաղտնիք չէ, որ նրանցից շատերը դժվարություններ են ունենում տեղափոխվելու, աշխատանք գտնելու, օտար երկրում բնակվելու  հետ կապված եւ այլն։
Մինչդեռ Ռուսաստանում, ժողովրդագրության  հետ կապված անբարենպաստ իրավիճակով պայմանավորված, պետությունը խրախուսում է օրինական ներգաղթը։  Այսպես, միայն անցյալ տարի Ռուսաստանի քաղաքացիություն է տրամադրվել 735,4 հազար անձի, որոնց թվում եղել է 46,9 հազար ՀՀ քաղաքացի ։ Հասկանալի է, որ ներկայությունը քաղաքացիության հետ մեկտեղ, ի թիվս այլ բաների, նշանակում է որոշակի առավելություններ աշխատանքի տեղավորման հարցում։  Իսկ սեզոնային միգրանտների համար առաջանում են նոր խնդիրներ, որոնց հետեւանքները Հայաստանի համար կարող են ծանր լինել։
Տարածաշրջանային մակարդակում արդեն հայտնվել են աշխատանքային միգրանտների թվաքանակի կրճատման վերաբերյալ առաջին որոշումները։ Վերջերս Կալուգայի նահանգապետն արդեն արգելել Է միգրանտներին աշխատատեղեր զբաղեցնել մի շարք ոլորտներում, այդ թվում ՝ հասարակական տրանսպորտի (ներառյալ տաքսիները), մանրածախ առեւտրի եւ հասարակական սննդի: Ավելի վաղ՝ անցյալ տարվա նոյեմբերին, Մոսկվայի քաղաքագլուխը կոչ էր արել կրճատել միգրանտների թիվը շինարարության մեջ։
Հայաստանից փոխանցումների արտահոսքն անցյալ տարի նախորդ տարվա համեմատ կրճատվել է 41,7 մլն դոլարով (կամ 3,3% - ով): Ընդհանուր առմամբ ֆիզիկական անձանց դրամական փոխանցումների ծավալը արտասահման գերազանցում է 1,2 մլրդ դոլարի նշաձողը: Այս առումով առաջատարը կրկին Ռուսաստանն է, որին հաջորդում է  ԱՄՆ-ն (տես գրաֆիկը):
Երկու գործոնների (ներհոսքի աճի եւ արտահոսքի կրճատման) ազդեցությամբ պայմանավորված՝  դրամական փոխանցումների դրական սալդոն անցյալ տարի ավելացել է 309,0 մլն դոլարով (կամ 1,5 անգամ) եւ հասել է գրեթե 0,9 մլրդ դոլարի։

Согласно недавно опубликованным данным, в декабре прошлого года сумма денежных переводов из-за рубежа, физическим лицам в Армении, составила $210,4 млн. По сравнению с ноябрем, данный показатель увеличился на $34,2 млн. (или же на 9,4%).
В основном этот сдвиг был обеспечен ростом переводов из США – на $13,9 млн. (или же на 28,5%) и из России - на $13,6 млн. (на 19,5%). Динамика притока денежных переводов в Армению по месяцам прошлого года представлена в нижеследующем графике.
С публикацией показателей за декабрь, можно подытожить 2021 год. В отчетном году, по сравнению с предыдущим годом, приток переводов увеличился на $267,3 млн. (или на 14,5%). Данный рост во многом связан с США, переводы из которых возросли за год на $121,6 млн. (или же на 26,5%).
По абсолютному приросту, второе место занял Казахстан – $64,3 млн. (рост в 3,6 раза!). Известно, что граждане этой страны приобретали легковые автомобили в Армении. Однако это явление носило массовый характер до отчетного года. Поэтому столь феноменальный рост переводов в 2021 году нуждается в более детальной информации.
Третье место в данном рейтинге заняла Россия, из которой за год денежные переводы увеличились на $41,2 млн. (или на 5,0%). В целом же, сумма денежных переводов физическим лицам в Армении, в прошлом году достигла $2,1 млрд., из коих 69% пришлись на Россию и США (см. график).
Заметим, что за последние десять лет (2011-2021 годы) сумма переводов из России сократилась в 1,6 раза. Если в начале этого периода, доля нашего северного соседа в общей сумме притока переводов, достигала весомых 70%, то в прошлом году она составляла уже 41%.
На первый взгляд, наши трудовые мигранты и представители армянской диаспоры в России, просто стали меньше отправлять денег в Армению. На самом деле картина в этой сфере диаметрально противоположная. Как известно, денежные переводы в официальных публикациях приводятся в долларах США (хотя в реальности часть переводов из России осуществляется и в рублях).
Если показатели из долларов перевести в российские рубли (по официальному курсу валют за каждый год), то вместо резкого спада получается ощутимый рост. Так, в 2011 году сумма переводов из России была эквивалентна примерно 40 млрд. рублей, а в 2021 году – около 74 млрд. рублей. То есть в рублях имелся рост почти в 1,9 раза (!). Так что причины спада переводов (рассчитанных в долларах США) связаны с курсом валют. Напомним, что за последние десять лет, доллар США в России укрепился в 2,5 раза.
Свою роль сыграла также эмиграция наших граждан в Россию, после принятия гражданства этой страны (о чем будет сказано далее). Часть этих эмигрантов, несомненно, представлена бывшими сезонными трудовыми мигрантами. Ясно, что с переездом их семей в Россию, необходимость перевода денег в Армению уже отпадает.
Спад в переводах из России частично компенсировался ростом притока денег из США. За те же десять лет сумма денежных переводов из США увеличилась в 4,2 раза. Если в 2011 году доля этой страны в общем объеме денежных переводов в Армению составляла лишь 7%, то в прошлом году она уже достигла 28%.
Заметный рост притока денег произошел непосредственно в ходе и после 44-дневной войны в Арцахе. Так, в октябре-декабре 2020 года, из США в Армению было переведено $157 млн., что в 2 раза превысило показатель аналогичного периода 2019 года. Таким был отклик нашей обширной диаспоры в США, на тяжелые последствия этой трагедии.
Но, Россия по-прежнему остается ведущей страной по линии притока переводов в Армению. В основном это трансферты наших сезонных трудовых мигрантов в этой стране, оставшимся на родине семьям. Согласно исследованиям, наши граждане в России в основном заняты в строительстве, а также в торговле. Не секрет, что многие из них испытывают трудности с переездом, поиском работы, проживанием в чужой стране и т.п.
Между тем в России, с ее неблагоприятной ситуацией в демографии, государство поощряет легальную иммиграцию. Так, только в прошлом году, российское гражданство было предоставлено 735,4 тыс. лиц, в числе которых фигурировали 46,9 тыс. граждан Армении. Понятно, что наличие гражданства, наряду с прочим, означает определенные преимущества при трудоустройстве. Для сезонных мигрантов же возникают новые проблемы, последствия которых для Армении могут быть тяжелыми.
На региональном уровне уже появились первые решения по сокращению численности трудовых мигрантов. Недавно губернатор Калужской области уже запретил мигрантам занимать рабочие места в ряде сфер, в том числе в общественном транспорте (включая такси), розничной торговле и общественном питании. Ранее, в ноябре прошлого года, мэр столицы России, города Москвы, призвал сократить численность мигрантов в строительстве.
Отток переводов из Армении в прошлом году сократился, по сравнению с предыдущим годом, на $41,7 млн. (или на 3,3%). В целом же, объем денежных переводов физических лиц за рубеж, превышает планку в $1,2 млрд. В этом отношении лидирует опять же Россия, затем следуют США (см. график).
Под влиянием двух факторов (роста притока и сокращения оттока) положительное сальдо в денежных переводах, в прошлом году увеличилось на $309,0 млн. (или же в 1,5 раза) и достигло почти $0,9 млрд.