ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման կոչ է արել Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ-Ասադին հրաժարական տալ: Իր հայտարարության մեջ Օբաման վճռականորեն դատապարտել է քաղաքացիական անձանց վրա կատարված հարձակումներն ու ընդդիմադիր գործիչների ձերբակալությունները, ռեժիմի կողմից իրականացվող բռնաճնշումները:
«Սիրիայի ապագան պետք է որոշվի իր ժողովրդի կողմից, բայց նախագահ Բաշար ալ-Ասադը կանգնած է նրա ճանապարհին: Երկխոսության ու բարեփոխումների նրա կոչերն անկեղծ չեն հնչում, քանի դեռ նա բանտերն է նետում, կտտանքների ենթարկում եւ սպանում սեփական ժողովրդին: Հանուն սեփական ժողովրդի ժամանակն է, որ նախագահ Ասադը մի կողմ քաշվի»,- ասված է Օբամայի հայտարարության մեջ, որը զետեղված է Սպիտակ տան կայքում:
Օբաման նաեւ հայտարարել է աննախադեպ պատժամիջոցների մասին, որոնք հանգեցնելու են Ասադի վարչախմբի ֆինանսական մեկուսացման մասին:

Президент США Барак Обама призвал сирийского лидера Башар аль-Асада уйти в отставку.
В своем заявлении, опубликованном в 18 июня, Обама решительно осудил нападения на гражданских лиц и аресты оппозиционных деятелей, которые подвергались пыткам со стороны режима.
«Будущее Сирии должно определяться ее народом, но президент Башар аль-Асад стоит на их пути. Его призывы к диалогу и реформам звучат неискренне, пока он сажает в тюрьмы, пытает и убивает свой собственный народ. Ради сирийского народа, настало время для президента Асада отойти в сторону»,- говорится в заявлении, размещенном на сайте Белого Дома.
Обама также объявил о беспрецедентных санкциях, ведущих к углублению финансовой изоляции режима Асада.