Բուժման նպատակով Արցախից Հայաստան տեղափոխված արցախցիներից մեկը համապատասխան բուժումը ստանալուց հետո Կարմիր խաչի միջնորդությամբ վերադարձել է Արցախ։ Այս մասին այսօր՝ հունվարի 17-ին, NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ-ում ԿԽՄԿ պատվիրակության հաղորդակցման եւ կանխարգելման ծրագրի ղեկավար Զառա Ամատունին։
«Օրերս ապաքինված մեկ քաղաքացի երկու ուղեցողների հետ վերադարձել է։ Ապաքինված հիվանդներին հետ տեղափոխելու գործընթացը եւս նույն կերպ է գործում։ Այսինքն՝ պետք է լինի դիմումը վերադառնալու մասին, եւ ըստ այդմ՝ մենք առաջարկում ենք մեր միջնորդությունը, կողմերի հետ համաձայնացնում եւ աջակցում»,- նշեց Ամատունին։
Նշենք, որ մինչ այսօր Կարմիր Խաչ միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան են տեղափոխվել ընդհանուր 28 հիվանդ։

One of Artsakh people, who was brought from Karabakh to Armenia for treatment, returned to Artsakh after receiving treatment through the mediation of the ICRC, Zara Amatuni, head of communications programs of the ICRC delegation to Armenia, told Armenian News-NEWS.am.
According to her, the recovered resident returned to Karabakh the other day with two attendants. The process of transporting other recovered patients to Artsakh works the same way. That is, there must be a statement on the return, in accordance with that we offer our mediation, agree with the parties and support the process.
Until today a total of 28 patients have been transported from Artsakh to Armenia with the mediation and accompaniment of the International Committee of the Red Cross.