Ականի պայթյունից մարմնական վնասվածքներ ստանալու դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 550-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ: Այս մասին NEWS.am-ինհայտնում են ՔԿ-ից:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ Զորականի բնակիչ Հայկազ Մելքումյանն ապրիլի 24-ին Բերդավանի սահմանագոտում ականի պայթյունից վիրավորվել է: Տեղեկությունը NEWS.am-ի հետ զրույցում հաստատել էր համայնքի ղեկավար Սուրեն Մարտիրոսյանը: Նա պատմել էր, որ Հայկազ Մելքումյանն այդ օրը գնացել էր ծնեբեկ, բոխի հավաքելու: Երբ ուշացել է, համագյուղացիները գնացել են հետեւից եւ տեսել, որ վիրավորում է ստացել:
«Հայկազն իրեն չի կորցրել, պատռելով մայկան՝ կապել է վիրավոր ոտքը, որպեսզի չարյունաքամվի։ Հայկազն ազատամարտիկ է, պատերազմների մասնակից: Մենք նրան տեղափոխել ենք Նոյեմբերյանի բժշկական կենտրոն, այնտեղից էլ Երեւան: Հայկազի աջ ոտքը ծնկից ներքև անդամանահատվել է»,- ասել է նա։

По факту получения телесного повреждения в результате взрыва мины инициировано уголовное производство по пункту 1 части 2 статьи 550 УК Армении. Об этом Новости Армении – NEWS.am сообщили в пресс-службе СК республики.
Напомним, что житель Зоракана Айказ Мелкумян 24 апреля получил ранение от взрыва мины в приграничной зоне Бердавана. Эту информацию в беседе с Новости Армении-NEWS.am подтвердил руководитель общины Сурен Мартиросян. Он рассказал, что в этот день Айказ Мелкумян отправился собирать спаржу и конский фенхель. Заметив, что он опаздывает, односельчане пошли за ним и увидели, что он ранен. «Айказ не растерялся, разорвал майку и перевязал раненую ногу, чтобы не истечь кровью. Мы его доставили в медцентр Ноемберяна, а оттуда - в Ереван. Правая нога Айказа ниже колена ампутирована», - отметил Мартиросян.