Այսօր հայ-թուրքական երկխոսության մեջ նախապայմանների լեզվով խոսելն ուղղակի անիմաստ է: Այդ մասին դեկտեմբերի 9-ին հայտարարել է Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը՝ պատասխանելով NEWS.am-ի հարցին:
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն ընդգծել է, թե երկխոսությունը սկսվել է փոխհամաձայնության մթնոլորտում, եւ այսօր նախապայմաններ առաջ քաշելը նշանակում է վերադառնալ հին, փակ շրջանին:
«Նա, ով կանի դա, ողջ պատասխանատվությունը կվերցնի իր վրա: Այդ մասին ասում է ոչ միայն Հայաստանը, այլեւ ողջ աշխարհը, դա գիտակցում է նաեւ Թուրքիան: Մեր տեղեկություններով, Օբամա-Էրդողան հանդիպմանը ԱՄՆ նախագահը հայտարարել է հայ-թուրքական արձանագրություններն առանց նախապայմանների վավերացնելու անհրաժեշտության մասին»,- նշեց Նալբանդյանը:
Նա նաեւ շեշտեց, որ Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը կարող է նպաստել երկխոսության ակտիվացմանը:

Currently, it is pointless to speak of preconditions in Armenia-Turkey dialogue, RA Foreign Minister Edward Nalbandyan told NEWS.am, December 9, 2009.
According to him, the dialogue opened in the context of mutual understanding and lay down of preconditions means to revert to the initial endless circle.
“Whoever does it, will assume full responsibility. Both Armenia and whole world speaks of it, and Turkey realizes this as well. According to our data, U.S. President Barack Obama stressed the necessity of Armenia-Turkey Protocols’ ratification without any preconditions at the meeting with Turkish Premier Recep Tayyip Erdogan,” Nalbandyan outlined.
Armenian Genocide recognition by Turkey will incite the intensification of dialogue between the states, RA Foreign Minister concluded.